Dobré noviny
Sofinka vypadla po pôrode lekárom z rúk. Svoje prvé kroky mala urobiť v Buči, teraz opäť sníva o behaní
Simona Gálová
Simona Gálová

Sofinka vypadla po pôrode lekárom z rúk. Svoje prvé kroky mala urobiť v Buči, teraz opäť sníva o behaní

Šesťročná Sofia z Kyjeva
Šesťročná Sofia z Kyjeva — Foto: Nadácia ADELI

Šesťročná Sofia bola v rehabilitačnom centre blízko ukrajinskej obce Buča, ktorá sa stala centrom ruských vojnových zločinov.

Sofia sa narodila pred šiestimi rokmi v čase mieru v kyjevskej nemocnici. „Novorodenci zažívajú prvé chvíľky nádychom, otvorením oči, prvými pohybmi malinkých ručičiek v novom priestore. Ja som však hneď po narodení zažila veľký otras. Vypadla som lekárom z rúk priamo na podlahu, hlavou dole,“ opísala Sofiin príbeh nadácia ADELI.

Sofia sa ešte dva týždne po páde nedokázala sama nadýchnuť. Každú chvíľu jej bol oporou otec, ktorý sa bál nielen o život dcérky, ale aj manželky, ktorá sa po pôrode ocitla na resuscitačnom oddelení. Výsledkom Sofiinho pádu bol hematóm v hlavičke a poškodenie mozgu, ktoré spôsobilo detskú mozgovú obrnu.

Sofia po narodení a v súčasnosti
Sofia po narodení a v súčasnosti Foto: Nadácia ADELI

Čo je DMO?

Detská mozgová obrna, známe je aj označenie skráteným názvom DMO, je porucha centrálnej kontroly hybnosti a ochorenie nervového systému. Ochorenie môže byť vrodené alebo získané. Okrem postihnutia motorických funkcií sa prejavuje aj na iných častiach, ktoré súvisia s nervovou sústavou. DMO v súčasnosti nedokážeme liečiť, ale dokážeme sa zamerať na liečenie príznakov a pridružených ochorení. Pre ľudí s DMO je dôležitá najmä skorá a častá rehabilitácia, kúpeľná liečba, špeciálne cvičenia, terapie a dohľad odborníkov.

„Hoci som sa rozvíjala napriek všetkému veľmi dobre, ako ročná som dostala kŕčový záchvat so zastavením dychu. Maminka ma do príchodu sanitky musela oživovať. Ale zvládli sme aj to. Prežila som a zdalo sa, že v ceste za obyčajným detským životom nič nebude stáť,“ opisovala nepriamo svoj príbeh dnes už 6-ročná Sofia.

Galéria

Galéria

Novú nádej dostala vďaka rehabilitačnému pobytu v ukrajinskej Buči. Presne tam sa nachádzala aj vo februári tohto roku, keď sa z mesta, ktoré predtým nikto nepoznal, stalo miesto vojnových zločinov, o ktorých počul celý svet.

„Otec nás pod paľbou úplným zázrakom vyviezol domov do Kyjeva. Ani Buča ani moje rehabilitačné centrum už dnes neexistujú,“ uviedli v mene Sofie rodičia, ktorí veria, že aj napriek vojne existuje pre dcérku nádej, aby urobila svoje prvé samostatné kroky. „Mám 6 rokov a nenechám si vziať nádej, že budem behať a smiať sa spolu s inými deťmi,“ dodali na záver v mene odvážneho dievčatka rodiča.

Ako môžete Sofii pomôcť?

Sofia musí často rehabilitovať a liečba je pre rodinu, obzvlášť v čase vojny, veľmi nákladná. Ak by ste sa rozhodli rodinu podporiť, môžete tak urobiť cez verejnú zbierku na webe nadácie ADELI, kde môžete rodine poslať finančný dar v akejkoľvek výške.

Víziou Nadácie ADELI je, aby bola pre každé dieťa a dospelého s neurologickým ochorením dostupná tá najkvalitnejšia liečba podľa jeho individuálnych potrieb. Aby pacienti ani ich blízki nemuseli okrem zdravotných problémov riešiť aj nedostatok finančných prostriedkov.

Už ste čítali?