Matovič odhalil svoje malé-veľké tajomstvo: Príspevok na dieťa zvýšime o túto významnú sumu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Matovič odhalil svoje malé-veľké tajomstvo: Príspevok na dieťa zvýšime o túto významnú sumu

S veľkou pomocou proti zdražovaniu to bude inak.

— Foto: TASR

Nevypočítateľný Igor Matovič opäť prekvapil a na sociálnej sieti prehovoril o "malom-veľkom tajomstve", ktorým sa na poslednú chvíľu mení vládna pomoc rodinám.

Vyšší prídavok na dieťa, nižšie krúžkovné

Balík pomoci rodinám, ktorý plánuje minister financií predložiť v stredu na rokovanie vlády, sa upraví tak, aby sa prídavok na dieťa zvýšil na 50 eur, namiesto pôvodne predstavených 40 eur.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10223910964294460

O rovnakých desať eur sa zníži príspevok na služby deťom, tzv. "krúžkovné", z pôvodných 60 eur na 50 eur. Zmeny by mali byť platné od konca roka.

"Zjednodušene sa to bude dať komunikovať - 50 eur prídavok na dieťa, 50 eur služby deťom. Na to budú mať nárok všetky deti, bez ohľadu na to, či rodičia pracujú alebo nie. Navyše, keď rodič pracuje, má 50 daňový bonus, a keď má dieťa do 15 rokov, ďalších 50 eur navyše," priblížil Matovič aj v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Dohodli sa na tom podľa neho tri koaličné strany bez SaS a sú pripravené schváliť to v parlamente aj s podporou opozície.

Sú za opatrenia, ale nechcú vyššie dane

SaS podporuje protiinflačné opatrenia aj pomoc rodinám, ale je zásadne proti zvyšovaniu daní, zopakoval v diskusii predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič. Priblížil napríklad návrh na zvýšenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach.

"Jeho sadzba je dnes približne 4,2 %. Návrh hovorí o 12 %, teda 1 % mesačne dodatočného zdanenia zisku pre tieto veľké firmy, ktorým sa darí fungovať," vyčíslil.

Stovka bohatých firiem si má priplatiť

Upozornil, že veľké firmy majú schopnosť zarábať, ale aj schopnosť optimalizovať svoje dane a budú to robiť tým viac, čím ich daňová povinnosť bude vyššia. "Na zvýšenie daní sa ľudia vždy vyzbierajú, často práve tí chudobnejší," predpokladá Viskupič.

Matovič pripomenul, že bežné firmy, ktorých je na Slovensku okolo 200.000, budú platiť rovnako ako doteraz 21 % daň z príjmu. Iba necelá stovka tých mimoriadne bohatých, ktoré majú obmedzenú konkurenciu, by platili 33 %. "Čo by sa im stalo? Nič, ale mohli by sme pomôcť rodinám," zdôraznil minister financií.

Kde sú peniaze uložené najlepšie?

Rovnako nesúhlasí s kritikou vysokých výpadkov príjmov, ktoré by zvýšenie daňového bonusu spôsobilo samosprávam. "Pre mňa sú omnoho lepšie uložené peniaze v peňaženke rodiny, ako v kasičke primátora," vyhlásil Matovič. Nesúhlasí s tvrdením, že samosprávy prídu o príjmy. Ich nárast akurát v nasledujúcich rokoch nebude taký prudký, aký bol doteraz.

"Myslíte si, že primátor tie peniaze kradne? Obce sú najbližšie ľuďom, robia služby pre ľudí. Bude im to chýbať," reagoval Viskupič. Predpokladá, že už čoskoro sa bude riešiť, ako vykryť výpadok 600 miliónov eur, ktoré budú samosprávam chýbať. Okrem iného budú podľa neho musieť zvyšovať rôzne miestne dane.

[avizo=https://www.dobrenoviny.sk/c/205002/stat-ide-rozdavat-vo-velkom-peniaze-da-rodicom-socialne-slabsim-seniorom-i-opatrovatelom-na-co-mate-narok-|Štát ide rozdávať vo veľkom, peniaze dá rodičom, sociálne slabším aj seniorom. Na čo všetko máte nárok?]
  

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…