Tragédie, hádky ale aj mnohé úspechy. Kam to dotiahli najznámejšie mená pesničkovej súťaže Eurovízia?
Dobré noviny
Dobré noviny

Tragédie, hádky ale aj mnohé úspechy. Kam to dotiahli najznámejšie mená pesničkovej súťaže Eurovízia?

Slovensko na Eurovízii doteraz neuspelo. Za zatiaľ najväčší úspech v histórii Slovenska patrí vystúpenie dua TWIINS, ktoré v semifinále získali 13. miesto.

— Foto: Profimedia / Facebook Eurovision Song Contest

Víťazstvo v pesničkovej súťaži Eurovízia môže pre mnohých umelcov znamenať vrchol kariéry, ale aj celosvetovú slávu. Zapôsobiť na milióny divákov sa hudobníci snažia už od roku 1956, no zatiaľ čo sa niektorí víťazi stanú slávnymi po celom svete, predajú milióny nahrávok a vypredávajú turné, iní sa stiahnu do úzadia. Portál Mirror priblížil, čo dnes robia najznámejšie mená speváckej súťaže.

Lulu

Škótska speváčka Lulu so svojou pesničkou Boom Bang-a-bang dobyla Eurovíziu ešte v roku 1969, pričom sa o víťazstvo podelila rovno s troma ďalšími krajinami, s Francúzskom, Španielskom, ale aj Holandskom. Táto drobná chyba spôsobila, že v nasledujúcich rokoch zmenili pravidlá súťaže. 

Lulu sa napokon stala medzinárodnou senzáciou vďaka hitu z filmu „To Sir with Love“ (Pánu učiteľovi z lásky) a námetu k bondovke Muž so zlatou zbraňou. Aj po rokoch stále spieva a rada sa spája s inými zvučnými menami na hudobnej scéne, ako napríklad Take That, s ktorými dokonca odohrala turné.

ABBA

Najslávnejšími hviezdami, ktoré kedy z Eurovízie vyšli, boli nepochybne hudobníci zo skupiny ABBA. Ocenenie získali v roku 1974 za hit Waterloo, ktorý si dodnes pospevujú všetky vekové kategórie. Boli vôbec prvými švédskymi víťazmi a vďaka hitom ako Mamma Mia, Dancing Queen a Gimme Gimme Gimme sa stali popovými senzáciami.

Odhaduje sa, že skupina, ktorú tvorili Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstad, celosvetovo predala najmenej 200 miliónov nahrávok. Nanešťastie sa rozišli začiatkom 80. rokov, pričom Anni-Frid pokračovala v sólovej kariére a Agnetha po tragédii úplne odišla z centra pozornosti. Benny a Bjorn spolu ešte vytvorili album Mamma Mia!, ktorý mal premiéru v roku 1999 a splodil dva filmové trháky.

Bucks Fizz

O sedem rokov neskôr, v roku 1981 na pódiu Eurovízie zahviezdili Bucks Fizz. Skupina, ktorú tvorili Bobby G, Cheryl Bakerová, Mike Nolan a Jay Astonová, vznikla len kvôli súťaži, no skladbou „Making Your Mind Up“ a povestným trhaním sukní postavila na nohy celú Európu.

Hoci sa vďaka rytmickému singlu stali jednou z najpredávanejších skupín v 80. rokoch, svoj úspech nikdy nedokázali zopakovať. Po koncerte v Newcastli v roku 1974 došlo k havárii ich autobusu, ktorá viedla k tomu, že Mike na operačnom stole upadol do trojdňovej kómy, ktorá mu spustila epilepsiu, krátkodobú stratu pamäti a stratiť 50 % zraku. Cheryl aj Jay utrpeli zranenia chrbta. Od tohto momentu sa skupina začala chaoticky rozpadať. Jay opustila skupinu v roku 1985 a zažalovali ju za porušenie zmluvy predtým, ako ju nahradila Shelley Prestonová.

Napokon sa Cheryl, Mike Nolan a Jay dali opäť dokopy pod názvom The Fizz. Nešťastie ich však ani teraz neobchádza. Okrem toho, že Jay v roku 2018 diagnostikovali rakovinu úst a podstúpila vyčerpávajúcu operáciu pri ktorej jej odstránili časť jazyka, prednedávnom prekonala Covid, ktorý 60-ročnú speváčku oslabil.

Článok pokračuje na ďalšej strane: 

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…