Šiť sa naučila v sirotinci, bola módnou ikonou i špiónkou. Skutočnú pravdu o Coco Chanel nemal nikto poznať
Simona Gálová
Simona Gálová

Šiť sa naučila v sirotinci, bola módnou ikonou i špiónkou. Skutočnú pravdu o Coco Chanel nemal nikto poznať

Stačila jediná vec a povesť módnej ikony sa zrútila ako domček z karát.

Coco Chanel — Foto: Profimedia

Coco Chanel zvykla o svojom živote rozprávať rôzne príbehy, ktoré sa časom začali vzájomne vylučovať. Krúžila dookola, rozprávala a prerozprávala príbeh svojej mladosti, menila svoju vlastnú históriu, rovnako ako prerábala rukávy saka, rozopínala jeho švy a prestrihávala vlákna a potom ho opäť zošívala. Aká osoba sa skutočne skrývala za Coco Chanel, ktorá si predtým, ako prenikla do sveta módy, privyrábala spievaním v kabaretoch?

Nepoznala domov ani lásku

Coco Chanel sa narodila 19. augusta 1883 v práčovni chudobinca, ktorý kedysi slúžil ako sociálne zariadenie pre tých najchudobnejších. Novorodeniatko dostalo meno Gabrielle. Jej mama bola len 20-ročná Eugénia a otcom 28-ročný Albert Chanel, potulný predavač. Dvojica ešte nebola zosobášená, ale už mali jednu dcéru Juliu, ktorá sa narodila menej ako pred rokom.

Pár mal po narodení druhorodenej Gabrielle ešte štyri ďalšie deti. „Deti nepoznali nič iné, len drinu, sťahovanie a rodičovské spory,“ píše Lisa Chaney v knihe Coco Chanel. Coco zvykla hovoriť, že rodina žila vo veľkom dome, no nakoniec priznala, že sa skutočnosti tlačili v jednej miestnosti pri železničnej trati. „Nepoznala som ani domov, ani lásku, ani otca, ani matku. Bolo to príšerné,“ priznala po rokoch Chanel, ktorá sa ako 11-ročná stala polosirotou.

Mama jej zomrela na zápal priedušiek. Synov poslal otec slúžiť. A dcéry? Tie poslal do sirotinca. „Na celom svete si vás môže nevážiť ktokoľvek, ale dieťa by vždy malo mať človeka, do ktorého náručia môže utiecť. Hovorí sa mu rodič. Ak vás ale aj rodič odženie, aký zo seba môžete mať pocit?“ spomínala v neskorom veku Coco na doby, keď ani všetky deti nezostali spolu.

Nemala nič, iba jeden papier

Coco Chanel žila v sirotinci, ktorí riadili mníšky, do svojich 18 rokov.  Bol to strohý, skromný život, vyžadujúci prísnu disciplínu. Coco to tam nenávidela, no bolo to miesto, kde sa naučila šiť. Módni znalci dodnes tvrdia, že práve čierno-biele habity mníšok, ich šperky, retiazky a ružence mali veľký vplyv na to, akú módu neskôr Coco tvorila.

Keď bola dospelá, Coco musela sirotinec opustiť a v ruke mala iba pár vecí a pracovné odporúčanie od sestier. V odporúčaní uviedli, že bola najlepšou krajčírkou v kláštore, vďaka čomu si ľahko našla miesto v krajčírstve. Ani tam ale nezažila vrúcne prijatie, pracovala za minimálnu mzdu a žila len z ruky do úst.

Ako sa z Gabrielle stala Coco

Článok pokračuje na druhej strane:

[page-break

Aj keď jej šéfku Coco vôbec nezaujímala, začali si ju všímať zákazníci a najmä muži. Tí ju začali vodiť do kabaretov, kde začala predvádzať spev, za ktorý je začali platiť. Aj keď vedela, že spievať nevie, túžba po uznaní bola silnejšia ako strach či hanba. Jej zlý spev úplne ustúpil na pozadí jej nečakane zvodného tanca.

Vo svojom repertoári mala len dve piesne: 'Ko Ko Ri Ko' a 'Qui qu'a vu Coco?“ (Kto videl Coco?), pieseň o dievčati, ktoré stratilo svojho psa menom Coco. Publikum ju čoskoro privítalo volaním kohúta a pokrstilo ju menom strateného psa. Tak sa z Gabrielle stala Coco.

Provokovala ho módou

V kabarete sa stretla aj s bohatým dôstojníkom Étiennom Balsanom, ktorý pochádzal z váženého rodu. Dvadsaťročná Coco sa stala jeho milenkou, pretože si ju nechcel zobrať kvôli jej nízkemu pôvodu. „V súkromí mi hovoril, ako veľmi ma miluje a že tento cit zažíva prvýkrát. Pritom na večierkoch bol rad jeho bývalých mileniek a všetky sa mi smiali: ,Ty si ďalšia v rade?' ,Myslíš, že práve teba si vezme?' ,Veď si obyčajná krajčírka, aj ty skončíš na ulici!'“ spomínala Coco.

Nasledujúce tri roky s ním žila v jeho zámku Royallieu neďaleko Compiègne, oblasti známej svojimi zalesnenými jazdeckými chodníkmi a poľovníckym životom. Nič jej nechýbalo. Balsan ju zasypal bohatstvom, diamantami, šatami a perlami, ale nie vernosťou.

Coco ho začala provokovať tým, že začala na verejnosti nosiť výstredné kúsky, ktoré ho doslova rozčuľovali. Medzi ľudí chodila oblečená v mužskej košeli, pričom jej partner dookola vysvetľoval, že každý má jasne dané, čo má nosiť. Na hlave začala nosiť vlastnoručne vyrábané klobúky, ktoré ho privádzali do šialenstva. Paradoxne začali mať o jej módne výstrelky záujem ostatné dámy.

Dal jej biznis, zlomil jej srdce

Étienn jej napokon dovolil otvoriť si v prízemí jeho parížskeho domu prvý butik s klobúkmi, ktorý mal obrovský úspech. Rozhodla sa, že pôjde do Paríža a otvorí si tam vlastný butik. Bohatý playboy zaviedol malú osirelú krajčírku do dekadentného sveta a ona ho zase využila ako odrazový mostík z vidieka do Paríža. Keď odchádzala zo zámku, Balsan údajne pred ňou kľačal a sľuboval, že urobí čokoľvek, aby ostala. Coco ale zamierila do Paríža, kde skončila v náručí Balsanovho priateľa, Angličana Arthura „Boya“ Capela.

Práve Arthur začal financovať jej prvé obchody. Hovorí sa, že jeho štýl ovplyvnil aj vzhľad flakónu parfumu Chanel. Coco prispôsobila obdĺžnikové, skosené línie fľaštičky tým flakónom, ktoré Artur nosil vo svojom koženom cestovnom kufríku a tvar parfumu prispôsobila aj tvaru Arthurovej obľúbenej whisky. Toľko ho obdivovala, že si ho priala reprodukovať do všetkého, čo tvorila. Pár spolu trávil množstvo času a Coco dúfala, že sa spolu usadia.  

Aj keď jej Artur dal peniaze, lásky sa nedočkala. Oženil sa s dcérou anglického lorda a Coco bola opäť len milenkou. Keď sa raz na Vianoce vracal k žene a ich bábätku, mal autonehodu, ktorú neprežil a Coco jeho smrť úplne zdrvila. Ich románik trval celých deväť rokov.

Na čele parížskej smotánky

„Jeho smrť bola pre mňa hroznou ranou. Stratou Capela som stratila všetko. To, čo nasledovalo, nebol šťastný život,“ prezradila životopiscovi Paulovi Morandovi. Aj po smrti Capela s ním Coco zostala navždy spojená. V jej logu navždy zostal dvojité C - Chanel a Capel, prekrývajúce sa, ale aj odvrátené od seba.

V tom čase už mali jej butiky obrovský úspech a Coco začala patriť k parížskej smotánke. Nad pohárikmi sedela s Picassom aj Stravinským. „A ak máte okolo seba ľudí typu Picassa alebo Dalího, v takomto prostredí sa už naučíte uspieť. Pretože zistíte, že úspech záleží nie na pôvode, ale predovšetkým na ochote odvážiť sa urobiť chybu,“ uviedla Coco, ktorá vďaka milencom získala aj takých priateľov, akým bol britský premiér Winston Churchil.

Do roku 1927 vlastnila Chanel päť nehnuteľností na rue Cambon, budovy s číslami 23 až 31. Coco naučila mladé Parížanky nosiť nohavice a vychutnávať si pohoršené pohľady konzervatívnych okoloidúcich, ktoré volali: „Škandál! Tej žene je vidieť siluetu nôh!“

Módna ikona nenávidela Židov

Netrvalo dlho a Chanel oslobodila ženy od korzetov, zahalila ich do džerseja a perál a zaliala ich vôňou modernosti, Chanelom č. 5. Bola prvou ženou, ktorá začala navrhovať kolekcie oblečenia pre ženy. Dovtedy bola táto výsada určená iba mužom. Do ženského šatníka priniesla jednoduchosť, a pritom nadčasovú eleganciu. A aj keď sa zdá, že Coco bola kreatívnym géniom, jej skutočnú tvár poznal len málokto.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

​[page-break]

Keď jej osobné bohatstvo stúpalo, obrátila svoju pozornosť na preniknutie do vysokej spoločnosti, spriatelenie sa s Winstonom Churchillom a princom z Walesu a stala sa milenkou vojvodu z Westminsteru Hugha Richarda Arthura Grosvenora, údajne najbohatšieho muža v Anglicku, ktorý zastával antisemitské názory. A Coco sa k nenávisti Židov pridala tiež. Chanelová sa tým podľa viacerých životopiscov nikdy netajila, nemala rada ani homosexuálov a páčili sa jej reči o čistej rase.

V úlohe tajnej agentky

Keď začala druhá svetová vojna, Coco zatvorila svoje butiky, prepustila takmer štyritisíc zamestnancov a stala sa milenkou nemeckého spravodajského dôstojníka baróna Hansa Günthera von Dincklage, ktorý pochádzal z rodiny vysokopostavených dôstojníkov a sám pracoval pre nemeckú rozviedku. Hans svoj vplyv využil na budovanie siete agentov a informátorov a tu začína príbeh o tom, ako sa z módnej návrhárky stala milenka nacistov a tajná agentka, ktorá údajne pracovala pre Nemcov.

Dokazujú ju to dokumenty francúzskych tajných služieb z roku 1944. Okrem iného sa v nich uvádza, že Chanelovú viedla ako agentku i nacistická rozviedka. Sama o tom podľa francúzskych historikov, ktorí o jej napojení na nacistické tajné služby uvažovali už dlhšie, nemusela vedieť.

Isté však je, že Coco Chanel počas okupácie bývala v hoteli Ritz, ktorý sa stal sídlom nacistov. Niektorí historici poukázali na to, že sa Chanel presťahovala do hotela ako dôkaz, že je sympatizantkou nacizmu. Pravidelne večerala s tými najvyššie postavenými, bola ich milenkou a využívala ich vplyv, aby sa pokúsila zničiť jej židovských konkurentov v parfumérskom priemysle. Coco ale zašla ešte ďalej.

Chanel bola v kontakte s britskou aristokraciou počas celej vojny. Dokonca si vymieňala listy s Winstonom Churchillom. V roku 1944 bolo jasné, že čas nadvlády nacistov sa v Európe skončil a spojenecké sily napadnú Francúzsko. Jej misiou bolo napísať Churchillovi správu o možnosti separátneho mieru medzi nacistickým Nemeckom a Britániou. List mala odoslať jej priateľka Vera Lombardiová, ktorá ale prezradila britskej rozviedke, že je Coco Chanel nacistickou špiónkou. Churchill nakoniec list nikdy nedostal. Povesť Chanel bola zničená a jej osud bol spečatený ako sympatizantka nacistov. Paríž už nechcel nič, čo by mohla ponúknuť táto módna ikona.

Na to zlé svet zabudol

Po vojne vo Francúzsku popravili tisíce kolaborantov, ale Coco Chanel medzi nimi nebola. Keď ju po oslobodení Paríža zatkli francúzski vojaci, údajne tvrdila, že „keď má žena v jej veku možnosť získať milenca, nemôže ju predsa zaujímať, čo má dotyčný džentlmen napísané v pase“.  Výbor nemal žiadne zdokumentované dôkazy o jej kolaboratívnych aktivitách, a tak ju museli prepustiť. Nový život začala vo Švajčiarsku, kde nakoniec skončil aj jej nacistický milenec Dincklage, ktorý ale jedného dňa zmizol na Baleárske ostrovy, kde žil z jej peňazí.

Coco Chanel sa do Paríža vrátila až vtedy, keď ľudia pomaly zabúdali na vojnu. O tom, že mala nacistického milenca, nikto nevedel. Svet sa to dozvedel až v roku 1972, rok po jej smrti. Aj napriek tomu, že sa za značkou Chanel skrývajú temné tajomstvá, Chanel je aj naďalej synonymom pre tú najvyššiu módu. Jej spoločnosť stále vytvára avantgardné oblečenie a vôňa Chanel č. 5. Najpredávanejšia vôňa všetkých čias zostáva trvalým symbolom ženskosti.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…