Dcéra po 80 rokoch zistila, že jej mama je stále nažive. Musela sa jej vzdať, keď unikala pred vojnou
Simona Gálová
Simona Gálová

Dcéra po 80 rokoch zistila, že jej mama je stále nažive. Musela sa jej vzdať, keď unikala pred vojnou

Podmienkou k adopcii bolo vzdať sa akéhokoľvek spojenia s dieťaťom, zverila sa po rokoch 98-ročná Gerda. 

Zábery zo stretnutia po 80 rokoch — Foto: Video CP24

Gerda Coleová bolo 18-ročné židovské dievča, ktoré počas druhej svetovej vojny utekalo pred prenasledovaním. Celý život ju mátalo, že musela dať svoju novonarodenú dcéru na adopciu. Trvalo dlhých 80 rokov, kým sa mama s dcérou konečne spojili - a to rovno na Deň matiek.

Musela sa jej vzdať

Gerda unikla z rodnej Viedne v roku 1939, na začiatku druhej svetovej vojny. Rodičia vedeli, že im hrozí smrteľné nebezpečenstvo, a tak dcéru poslali úplne samú do detského záchranného transportu, ktorý smeroval do Anglicka. Tam o tri roky neskôr, keď vojna vrcholila, porodila malé dievčatko. Gerda však nemala žiadne peniaze a stále bola židovským dievčaťom, ktoré sa obávalo o svoj život. 

V Anglicku jej poradili, aby dala dieťa na adopciu a aby sa oňho viac nezaujímala. „Podmienkou k adopcii bolo vzdať sa akéhokoľvek spojenia s dieťaťom,“ spomínala Gerda. Matka a dcéra strávili svoje životy oddelene, Gerda sa presťahovala do Kanady a dcérka Sonya našla novú rodinu u Girstovcov v Anglicku. Stretli sa až teraz, takmer 80 rokov od ich rozdelenia. Sonya si myslela, že jej biologická mama zomrela počas vojny, no pravdu sa dozvedela až úplnou náhodou.

Sonya kvôli komplikáciám spojeným s Brexitom zistila, že Rakúska vláda umožní každému, kto vystopuje svoj pôvod až k ľuďom, ktorí opustili Rakúsko začiatkom 30. rokov, požiadať o rakúske občianstvo.

„Nakoniec som zistila, že Gerda, moja biologická mama, mala nevlastného syna, ktorého som kontaktovala na Facebooku. Napísala som mu, že potrebujem len Gerdin úmrtný list, aby som mohla dokončiť žiadosť o rakúske občianstvo,“ spomínala Sonya na neuveriteľný moment, keď odhalila pravdu.

Nečakajte do zajtra

„On mi odpísal, že jej úmrtný list nemôže poskytnúť, pretože mama stále žije v opatrovateľskom dome v Kanade. Nemohla som uveriť tomu, že moja mame je stále nažive,“ priznala 80-ročná Sonya, ktorá sa rozhodla, že za mamou vycestuje a stretne sa s ňou. A čo na to 98-ročná Gerda? „Keď som to počula, nemohla som tomu uveriť. Toto musí byť zázrak. Tak veľa pre mňa znamená dožiť sa tohto okamihu,“ zverila sa Gerda.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/notizie.it/photos/basw.Abr1-jlVPQ9bUaSXHNtwXqU-E55vd_YPFyMYkmjy_L-pH--R4LR7Rx9X0zA1d23QAWZ47_vgot4LofDIYphzWdaL6T6-yIZ01Ky2GkFeEzerCSA65PORP8swSR6hASww0ETJBC7cxLbwrEghuzNEhBaq/5987608187932461/?opaqueCursor=AbodByJ_zrmInsQAE5t6si56ImgMD9LFs136TTueCJD2-fGpRlIxD05XnvHARzIAFHbJhBJ-hExvuewCKKbrSKwCSRWL0oT2FeCaqWakiI7bu4bbPyVDC3og0vYq95VneexjCS-6hQTLPTZla7NqbdTckkfRBb4d8oRW0VG8gdjNcKTGzRzJcxGg2JyF1JlRyuABOrzMPL96Im3_mekKGsw4PLofO3JvVuUeJWPXOu1YnWHT0Wbxv0g0ItZe2sys4KbztafFEiKdcGR0bzhjWMeN1CCv2M1aVlDITTRJZ5rPB6Haf78hpjXlPxxfxiLGtDeOZvapuHsV5meDuHsk-tdWiqolkHEMz7BfjnDkOf3RveJ1hVw4e3Y4RFpq-16_83aFbf6GDunG7DiWGB0GoVzOFs3hpcO9shWUrLrKRzo9arE4t7sXa8Ejb9CgKaHymNMa_xMP5bW5HuPrfNOhn_eKNhL6_Dirm4Vg7JrWpo-j2xI31IHO7uKTjKxcfk6yFK5mq6dwDHMsPQTZDokb5iTPHCFmBrEwf0K0Xv41bIp7lB2XNuQz8OsbnhqIdc_ITKiGEBZFYgraQ1ON5BfL_3L3aRwnutxgbcCMLxRC0tVeSurXb0VLK6NI_33vaQQWKB8MOg7Pnu6pXcfRw9hCydqlCQenj7kkl6wapy5XhcsCR0w3HgF_teANnNO8LyGnU-tZl8k_s-6BqCtXrdyUWQ2ruHU-ufPsVyWw8WV5gm32DkVccc92mw2wS7jVB3GV5nTSEvIFmwEqpmeSyfcNU4xefKP2FP4GPHLIwQlBtMbbwrZbZr6QwmzYjN5VweI-HOTgTAAYMaTW76XvKCYCCFmV2sm6_Q9xv3bqRL1hHEWG-w

Mama s dcérou sa stretli 8. mája na Deň matiek, kedy Gerda práve oslavovala svoje 98. narodeniny. „Naplánovali sme to na jej narodeniny. Chceli sme tam byť,“ povedala Sonya, ktorá sa podľa všetkých svedkov ich stretnutia veľmi podobá na svoju mamu. Matka a dcéra strávili celý víkend rozhovormi a dokonca spoločným tancom. „Nečakajte do zajtra, kým nebude príliš neskoro, ak chcete žiť, žite teraz, nie zajtra alebo pozajtra. To je jediná rada, ktorú vám chcem odkázať,“ dodala na záver dcéra Sonya.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…