Dobré noviny
Julia utiekla z Ukrajiny s dvojičkami. Kvôli vojne nemala pre dcérku lieky, na Slovensku má opäť nádej
Simona Gálová
Simona Gálová

Julia utiekla z Ukrajiny s dvojičkami. Kvôli vojne nemala pre dcérku lieky, na Slovensku má opäť nádej

Naďka a Vierka z Chersonu
Naďka a Vierka z Chersonu — Foto: Ľudia ľuďom

Julia musela utiecť z ukrajinského Chersonu spolu so sedemročnou Naďkou, ktorá má detskú mozgovú obrnu.

Už viac ako päť a pol milióna ľudí utieklo z Ukrajiny od začiatku ruskej invázie, vyplýva z údajov Organizácie Spojených národov. Slovensko zaznamenalo od vypuknutia vojny na Ukrajine celkovo 384-tisíc utečencov, ktorí k nám prichádzajú s tými najrôznejšími životnými príbehmi. Julia z Chersonu prišla do našej krajiny s dvomi nádhernými dcérami, dvojičkami Vierkou a Nadeždou. Naďka ale od malička žije s detskou mozgovou obrnou a vojna pozastavila jej cestu za úspešnou rehabilitáciou.

Kvôli vojne nemali lieky

„Čakali sme dlho, zostávali sme v našom meste Cherson skoro mesiac,“ spomínala mama Julia. „Dlhšia okupácia robí svoje – dochádzali v meste aj zásoby potravín a hlavne nebola možnosť zohnať lieky na epilepsiu, ktoré Naďa potrebuje brať pravidelne. Viac ako dva týždne nemala možnosť sa do mesta dostáť žiadna humanitárna pomoc,“ opísala realitu, ktorú zažívali v prístavnom meste. Jedného rána sa Julia rozhodla, že odídu.

Naďka a Vierka
Naďka a Vierka Foto: Ľudia ľuďom

„Ohrozené životy vlastných deti, to neprajem zažiť nikomu na svete. Zobrala som do auta ďalšie tri deti s postihnutím, aby som ich odniesla do bezpečia. Prešla som desivú cestu cez ostreľovane a bombardovane mesto. Strach a zodpovednosť za cudzie deti mi vôbec nepomáhal na ceste z toho pekla,“ priznala otvorene. Cesta na Slovensko, ktorá mala viac ako tisíc kilometrov, im trvala nekonečných päť dní.

Čo je DMO?

Detská mozgová obrna, známe je aj označenie skráteným názvom DMO, je porucha centrálnej kontroly hybnosti a ochorenie nervového systému. Ochorenie môže byť vrodené alebo získané. Okrem postihnutia motorických funkcií sa prejavuje aj na iných častiach, ktoré súvisia s nervovou sústavou. DMO v súčasnosti nedokážeme liečiť, ale dokážeme sa zamerať na liečenie príznakov a pridružených ochorení. Pre ľudí s DMO je dôležitá najmä skorá a častá rehabilitácia, kúpeľná liečba, špeciálne cvičenia, terapie a dohľad odborníkov.

Naďka z Chersonu

Naďka z Chersonu Foto: Ľudia ľuďom

Nádej na lepšenie

Až u nás našla podľa jej slov mier, ale aj nádej. S dvomi dcérkami našli ubytovanie v Piešťanoch, kde sa nachádza aj známe rehabilitačné centrum. „Počuli sme už o ňom, ale až teraz na vlastné oči som videla, akú rehabilitáciu tu poskytujú. Mam cieľ tu rehabilitovať Naďu a som presvedčená, že to bude mať skvelé výsledky,“ uviedla Julia, ktorá s dcérkou rehabilituje už sedem domov, no vojna ich zastavila na ceste za želaným zlepšením Naďkinho stavu.

„Naďa túži po samostatnosti, hlavne sa chce naučiť samostatne chodiť,“ vysvetlila vo výzve Julia, ktorá prosí o finančnú pomoc, aby sedemročná Naďka mohla pokračovať v rehabilitácii aj na Slovensku. „Je to pre nás obrovská šanca priblížiť sa ku našim snom. Ďakujeme z celého srdca každému za podporu,“ uviedla na záver.

Ako rodine pomôcť?

Ak by ste sa rozhodli Naďku podporiť, môžete tak urobiť cez verejnú výzvu na webe Ľudia ľuďom, kde môžete rodine poslať finančný dar v akejkoľvek výške. 

Už ste čítali?