FOTO: Kedysi a dnes. Bratislava sa za desaťročia veľmi zmenila, unikátny projekt ukazuje aj neexistujúce miesta
Romana Mináriková
Romana Mináriková

FOTO: Kedysi a dnes. Bratislava sa za desaťročia veľmi zmenila, unikátny projekt ukazuje aj neexistujúce miesta

Petržalčanovi Ľubomírovi Deákovi sa spolu s kolegami podarilo zvýšiť záujem verejnosti o históriu hlavného mesta a prepojiť jeho bohatú minulosť so súčasnosťou.

— Foto: FB/Bratislava a jej Premeny

Spomínate si ešte na staré fotografie ukryté v krabiciach od topánok, ktoré vlastnila takmer každá domácnosť? Bratislavčan Ľubomír Deák sa spolu s partiou rozhodol zabudnuté fotografie vytiahnuť a verejnosti priblížiť unikátne pohľady na hlavné mesto. To, ako vyzerali zákutia Bratislavy kedysi a dnes, približuje v rámci svojho projektu Bratislava a jej Premeny už dlhých päť rokov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BratislavaajejPremeny/photos/a.1824810751176360/3223661261291295/

„Začali sme venovať výrobe tzv. porovnávačiek, pretože sme chceli vidieť, kde presne boli domy, ulice starej Bratislavy a dovtedy to nikto pred nami nerobil," povedal pred časom pre Bratislavské noviny a dodal, že prvé historické fotografie čerpali zo súkromných zbierok, ale aj archívu mesta Bratislava či od známeho bratislavského fotografa Antona Šmotláka.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BratislavaajejPremeny/photos/a.1822671651390270/3207840349540053/

Zaujímavé historické zábery pridávajú autori projektu denne, pričom nikdy nezabudnú ani na porovnávaciu aktuálnu fotografiu daného miesta. Bez nej by aj skúsený Bratislavčan len veľmi ťažko hádal, ktoré miesto sa na fotografii nachádza. Ako povedal Ľubomír, stáva sa, že pátranie po konkrétnych miestach potrápi aj jeho, pretože mnohé z nich už dávno neexistujú.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BratislavaajejPremeny/photos/a.1852433231747445/3219120158412072/

 „V archíve mám asi 300 fotografií, ktoré sú zaradené do kategórie ´neznáme miesto´. Niektoré staré fotografie sú totiž z miest, ktoré už dnes neexistujú. Je to pre mňa výzva, najprv musím identifikovať miesto vzniku podľa oporných bodov. Potom vyhľadám miesto na starých mapách, prípadne konzultujem s nadšencami konkrétnej časti Bratislavy, a mnohokrát mi pomôžu i fanúšikovia stránky,“ vysvetľuje pre Bratislavské noviny.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BratislavaajejPremeny/photos/a.1825469744443794/3216949515295803/

Porovnávacie fotografie tvorí skupinka nadšencov dlhých päť rokov, pričom ich na stránke pribudlo už viac ako 15-tisíc a vybudovali okolo seba 30-tisíc zvedavých ľudí. „Vážim si každú starú fotografiu, lebo v minulosti sa fotografovalo oveľa menej ako dnes. Veľmi si cením práve tie, ktoré zachytávajú miesta, ktoré už dnes odvial čas a zmena je evidentná,“ dodáva na záver Ľubomír Deák.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BratislavaajejPremeny/photos/2521340611523367

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…