Pochádzam odnikiaľ, povedal Andy Warhol a dráždil tým Slovákov. Teraz sa stal najdrahším umelcom 20. storočia
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Pochádzam odnikiaľ, povedal Andy Warhol a dráždil tým Slovákov. Teraz sa stal najdrahším umelcom 20. storočia

Andy Warhol, pravdepodobne najdôležitejšia americká osobnosť v oblasti kultúry druhej polovice 20. storočia, bol známy najmä pre svoje futuristické predstavy. Raz dokonca vyhlásil, že by chcel byť len strojom. 

Andy Warhol — Foto: Wikimedia Commons / Profimedia

Kontroverzný a záhadný Andy Warhol bol azda jedným z najvýznamnejších umelcov 20. storočia, ktorý svojimi plechovkami od polievky, či krikľavými portrétmi filmových hviezd nanovo definoval výtvarné umenie pre celú generáciu. Muž so striebornou parochňou a bielou tvárou sa stal legendou už počas svojho života. Kým ale naozaj bol a čo svetu zanechal?

„Ja pochádzam odnikiaľ“

Kontroverzný výrok „Ja pochádzam odnikiaľ“, ktorým Warhol dlhé roky dráždil Slovákov. Napriek tomu, že sa narodil v americkom Pittsburghu, jeho korene siahajú až na východné Slovensko, do dedinky Miková. Narodil sa totiž ako Andrew Warhola, najmladší z troch synov Ondreja a Julie Warholových, ktorí sa za lepším životom do Spojených štátov prisťahovali z malej dedinky v okrese Stropkov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/M%C3%BAzeum-modern%C3%A9ho-umenia-Andyho-Warhola-209222925953041/photos/pcb.1360831397458849/1360816904126965

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že umelec výrokom zámerne tajil svoj pôvod, jeho vysvetlenie je podľa kurátora Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Michala Bycka veľmi jednoduché. „To 'odnikiaľ' je svet, geografická poloha, etnikum, čo s prihliadnutím na historické fakty už znamená 'odnikiaľ'. Rodičia prišli z Horného Uhorska, časti Rakúsko-Uhorska, neskôr premenované na Československo, až naposledy na Slovensko, samostatnú štátnu formáciu, kde sa nachádza rodisko jeho rodičov Miková," vysvetlil Bycko.

Skromné detstvo

Warholovci boli v Pittsburghu veľmi žiadaní, pretože boli údajne ochotní robiť akúkoľvek prácu, za akúkoľvek mzdu. Otec Ondrej sa nakoniec uplatnil ako robotník, mama Júlia ako upratovačka. Keď nemala dosť práce, chodila od dverí k dverám, často aj so svojimi synmi, a predávala ozdobné kvety z rozrezaných plechoviek od zaváraných broskýň.

Keď Ondrej zomrel, Andyho dvaja starší bratia opustili školu a zamestnali sa na plný úväzok. Keďže Andy už v detstve prejavil zvláštny talent a vedel dokonale ovládať ľudí okolo seba a sústrediť na seba všetkú pozornosť, mohol narozdiel od bratov na škole zostať a po prvýkrát pričuchnúť k umeniu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/M%C3%BAzeum-modern%C3%A9ho-umenia-Andyho-Warhola-209222925953041/photos/pcb.1905706412971342/1905706229638027

Keď dostal svoj prvý fotoaparát, okamžite naň položil ruky a už ho nepustil. Neskôr začal prehlasovať, že by sa chcel živiť premietaním filmov a hoci to bol pre chlapca zo skromného prostredia nezvyčajný životný plán, Julia však ušetrila deväť dolárov, deväťdňovú mzdu za upratovanie, len aby mu kúpila vytúžený projektor.

Divný malý hlupák

Warhol sám seba rád označoval za samouka, no v skutočnosti vyštudoval vynikajúcu umeleckú vysokú školu, Carnegie Institute of Technology, kde mnohí učitelia rozpoznali jeho obrovský talent. Keď v roku 1949 ako dvadsaťročný štúdium ukončil, zbalil si svoje veci do papierovej tašky, nastúpil na nočný autobus a odsťahoval sa do New Yorku, kde si začal plniť svoje futuristické predstavy o živote.

Článok pokračuje na ďalšej strane: 

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…