VIDEO: Česi dokončujú historický veľkofilm s najväčšími svetovými hviezdami. Pozrite si úchvatné zábery
TASR
TASR

VIDEO: Česi dokončujú historický veľkofilm s najväčšími svetovými hviezdami. Pozrite si úchvatné zábery

Film hovorí o zrode najslávnejšieho vojvodcu českých zemí.

— Foto: YT/Magic Box Slovakia

Historická akčná dráma Jan Žižka príde do slovenských kín 8. septembra a o deň neskôr sa dostane do americkej kinodistribúcie. Tvorcovia už predstavili filmovú ukážku snímky, v ktorej si zahrajú Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger a Sophie Lowe.

Chcel nakrútiť niečo ako Statočné srdce

"Vždy som chcel nakrútiť film podobný napríklad Statočnému srdcu, bol to môj sen. Pred jedenástimi rokmi sa sen stal skutočnosťou, keď Marek Dobeš a Michal Petruš prišli s nápadom nakrútiť film o mladom Žižkovi," hovorí režisér a producent Petr Jákl, ktorý začal pracovať na príbehu z roku 1402, keď bol Žižka ešte zbojníkom, žoldnierom. 

"Vojvodca sa z neho len stával. Nenakrútil som nič, čo poznáme z Vávrových filmov o husitskom období," vysvetľuje producent a režisér s tým, že často odpovedá na otázky o podobnosti s filmom režiséra Otakara Vávru z roku 1955.

Ako má režírovať držiteľa dvoch Oscarov

Teaser naznačuje, ako vyzerajú veľké filmové hviezdy, ktoré prijali úlohy v Janovi Žižkovi. "Keď som začal pracovať s Michaelom Cainom, premýšľal som o tom, ako budem režírovať držiteľa dvoch Oscarov a ako ma bude brať. Prekvapilo ma, aký bol úžasný," prezradil Jákl. "Počúval ma a po každom zábere ma požiadal, či to ešte nemá skúsiť inak. Pre mňa je on srdcom filmu," opísal režisér spoluprácu s americkým hercom, ktorý stvárnil Lorda Boreša.

Jákl je podobne nadšený aj z ostatných hercov. "Nemecký herec Til Schweiger má za sebou skvelú kariéru. Rozmýšľal som, ako ho osloviť, pretože som počul, že s ním nie je ľahké pracovať. Nakoniec to bolo úplne úžasné. Je to veľký profesionál," vyhlásil režisér. Jana Žižku stvárnil Ben Foster, podľa Jákla je iný ako ostatní herci. "Je to minimalistický herec. Čím menej toho robí, tým je to zaujímavejšie. Chvíľu mi trvalo, kým som sa s ním naučil pracovať, ale aj vizuálne pre mňa stvárnil Žižku tak, že Jan Žižka je Ben Foster," konštatoval.

Aj obľúbení českí herci

Nakrúcanie trvalo spolu 54 dní a na pľaci boli aj anglickí herci, napríklad Matthew Goode, ktorý hrá Žigmunda či William Moseley stvárňujúci Žižkovho brata. Z českých hercov sa diváci môžu tešiť na Karla Rodena, Ondřeja Vetchého a Jana Budařa.

Film o zrode najslávnejšieho vojvodcu českých zemí sa bude premietať aj v zahraničí pod názvom Medieval, preto vytvorili dve jazykové verzie. To isté platí pre teaser alebo trailer. "Oba budú buď v anglickom znení s titulkami alebo s českým dabingom," avizuje distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…