Môže vás kontaktovať falošný lekár aj banka. Pozrite si dva typy podvodov, ktoré sa rozšírili na Slovensku
Policajti radia, aby ľudia intenzívne komunikovali so svojimi staršími príbuznými o tejto hrozbe.

Obete telefonických a internetových podvodníkov pribúdajú napriek tomu, že na nich policajti pravidelne upozorňujú. Uviedla to bratislavská krajská hovorkyňa Silvia Šimková. Policajti zverejnili aj dva príklady podvodov, ktoré sú momentálne rozšírené na Slovensku.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/KRPZBA/posts/1422981148124411
1. Falošný lekár
Šimková priblížila, že jeden z telefonických podvodov sa stal aj v pondelok, keď staršieho pána kontaktoval páchateľ vystupujúci ako lekár. Ten ho informoval o údajnej autonehode jeho syna, v dôsledku ktorej má mať zranený jazyk a nemôže rozprávať.
"V požiadavkách "lekára" bolo vyplatenie sumy 9000 eur, aby sa táto autonehoda neriešila cez políciu," doplnila s tým, že po tejto informácii odišiel poškodený do svojej banky a peniaze páchateľovi vyplatil.
2. Kliknutie, ktoré vás vyjde draho
Častými prípadmi podvodov sú aj falošné SMS správy v mene bánk, ktoré žiadajú o kliknutie na internetový odkaz. "Po otvorení mali poškodení zadať svoje prihlasovacie údaje do aplikácie internet banking. Po tomto úkone v prvom prípade odišla z účtu poškodenej suma vo výške 1500 eur a kým poškodená vykonala blokácie v danej banke, tak jej odišlo ďalších 500 eur" uviedla Šimková.
V ďalšom prípade poškodený po kliknutí na daný odkaz prišiel o viac ako 2000 eur a podľa policajtov smutne sledoval, ako neznámy páchateľ postupne presúva finančné prostriedky z podúčtu na hlavný účet. V tomto prípade sa našťastie podarilo zvyšné peniaze na účte pracovníkom banky zablokovať.
Hovorkyňa zdôraznila, aby ľudia intenzívne komunikovali so svojimi staršími príbuznými o tejto hrozbe. "V prípade takýchto správ, telefonátov, neposkytujte žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám či produktom," upozornila hovorkyňa.