Vandali v Partizánskom zničili výstavu ukrajinského umelca. Z poškodených diel teraz vyrábajú peňaženky
Simona Gálová
Simona Gálová

Vandali v Partizánskom zničili výstavu ukrajinského umelca. Z poškodených diel teraz vyrábajú peňaženky

Zničené plagáty premenili na dokladovníky a peňaženky, ktoré si teraz môže zakúpiť každý, kto chce premeniť poškodenú výstavu na dobrú vec.

Zničená výstava v Partizánskom / Dokladovníky a peňaženky vyrobené z roztrhaných plagátov — Foto: Instagram - @fabrikaumenia

Do vojnovej reality sa prebúdzame už viac ako dva mesiace. A ukrajinský umelec Mykola Kovalenko už viac ako dva mesiace vytvára protivojnové plagáty. Každý ďalší deň vojny znamená ďalší protivojnový plagát.

Chceli len vyjadriť podporu a prijatie

Svoje unikátne plagáty vystavoval aj na Slovensku v Partizánskom, kde ale jeho výstavu zničili neznámi vandali. Zo zachránených kusov plagátov teraz v spolupráci so značkou LESS vznikli krásne dokladovníky a peňaženky a celý výťažok z predaných taštičiek venujú mimovládnym a občianskym organizáciám, ktoré pomáhajú Ukrajinkám a Ukrajincom v ohrození.

Za výstavou plagátov ukrajinského dizajnéra Mykolu Kovalenka v Partizánskom stálo miestne občianske združenie Fabrika umenia. „V týchto dňoch sme sa spriatelili s Marijou, Ukrajinkou, ktorá spolu s rodinou našla útočisko v našom meste. Povedala nám - tá vlajka a výstava v parku, to je úžasné. Chcela som vedieť, kto za tým stojí. Ďakujem vám za to. A nás zahrialo pri srdci. Toto je jeden z dôvodov prečo to robíme. Aby sme Ukrajinkám a Ukrajincom, ktorí prišli do nášho mesta vyjadrili podporu a prijatie,“ uviedli na sociálnych sieťach, keď výstava zdobila mestský park. O niekoľko dní na to však našli výstavu zničenú, okrem troch bannerov vandali rozrezali aj ukrajinskú vlajku.

Premeniť nenávistný skutok na pomoc

„Aby sme boli úprimní, čakali sme, že sa niečo podobné môže stať. Stále nás to veľmi mrzí, najmä za utekajúcich Ukrajincov a Ukrajinky, ktoré našli útočisko v našom meste. Veríme, že podobné incidenty sa nebudú opakovať a nevytvoríme Ukrajinkám a Ukrajincom miesto útočiska len ďalšie útočenie,“ reagovali členovia partizánskej Fabriky umenia na zničenie výstavy. Vďaka mestskej polícii sa k nim vrátili odrezané časti bannerov. Spolu so značkou LESS ich premenili na dokladovníky a peňaženky, ktoré si teraz môže zakúpiť každý, kto chce premeniť poškodenú výstavu na konkrétnu pomoc ľuďom.

Praktické taštičky a peňaženky si môžete zakúpiť kliknutím na tento odkaz. „Celý výťažok z kampane venujeme prostredíctvom iniciatívy Kto pomôže Ukrajine mimovládnym a občianskym organizáciám, ktoré vedia pomôcť Ukrajinkám a Ukrajincom v ohrození. Pomôžte nám premeniť nenávistný skutok na konkrétnu pomoc vojnou ohrozeným ľuďom,“ dodali na záver z Fabriky umenia.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…