Pápežov dvojník mal korene na východnom Slovensku. Ponúkli mu milión za úlohu v erotickom filme, odmietol
Simona Gálová
Simona Gálová

Pápežov dvojník mal korene na východnom Slovensku. Ponúkli mu milión za úlohu v erotickom filme, odmietol

Eugene bol vojakom v americkej armáde, otcom, realitným agentom a nakoniec 34 rokov aj pápežom.

Eugene Greytak vo filme Sestra v akcii / Eugene Greytak, dvojník pápeža Jána Pavla II. — Foto: Zábery z filmu Sestra v akcii; Wiki commons;

Eugene Greytak bol práve v Las Vegas, keď na to prišiel. Úspešný realitný maklér sa prechádzal okolo novinového stánku, kde uvidel na titulke fotku pápeža Jána Pavla II. „Vtedy som sám sebe povedal – chlapče, veď on vyzerá rovnako ako ty,“ spomínal pre Cincinnati Post v roku 1993. O niekoľko rokov neskôr sa nakoniec presadil v Hollywoode ako dokonalý dvojník pápeža. Greynak, ktorý sa objavil v Horúcich strelách aj v seriáli Alf, však nemal korene vo Vatikáne, ale v Hermanovciach na východe Slovenska.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/AmericansofSlovakorigin17/photos/a.1680175988942192/2418326821793768/

Jeho Svätosť Eugene

Eugene bol realitným maklérom a o pápeža sa zaujímal iba zriedka. Keď však zistil, že sú si podobní, začal rozmýšľať inak. „Mohol byť mojím dvojčaťom,“ smial sa Eugene. Úplná podoba tam však nebola. Pápež mal hnedé oči, Greytak modré a pápež bol o päť rokov starší. Mali ale spoločné biele vlasy, výraznú bradu a úsmev ako cez kopirák.

Greytak začal tušiť, že keby si navliekol biely habit, mohol by byť dokonalý pápežovým dvojníkom. Chcel ale tráviť svoje dni predstieraním, že je „Jeho Svätosť“? Bol hanblivý a tak túto myšlienku radšej zavrhol. „Trvalo mi asi päť rokov, kým som nabral dosť odvahy,“ povedal pre Orange County Register v roku 1987.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/AmericansofSlovakorigin17/photos/p.2418335341792916/2418335341792916?type=3

Oslovil hollywoodskeho agenta, ktorý sa ho však bez súhlasu pápeža bál zastupovať a Eugenove fotografie poslal do Vatikánu. Reakciou bol podľa Greytaka zmätený list, v ktorom ho informovali, že môže robiť, čo sa mu páči, pokiaľ sa bude držať „dobrého vkusu“. Aj podľa samotného Vatikánu sa Eugen na pápeža podobal ako vajce vajcu.

Pápež vo filme pre dospelých?

Tak sa zrodila Greytakova druhá kariéra. Nasledovali vystúpenia na firemných konferenciách aj večierky usporiadané duchovnými. Keď sa stal slávnejším, pozvali ho, aby požehnal niekoľko bejzbalových štadiónov a odtiaľ sa dostal až do filmov, ktoré sa stali kultovými trhákmi. Sestra v akcii, Horúce strely, seriál Alf či Ally McBealová.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/AmericansofSlovakorigin17/photos/p.2418340061792444/2418340061792444?type=3

Greytak, ktorý sa naučil chodiť so sklonom Jána Pavla v neskoršom veku, sa stal tak populárnym, že nedokázal prijať každú ponuku. Iné ale splniť ani nechcel. „Raz mi ponúkli milión dolárov, aby som zahral vo filme pre dospelých, ale odmietol som,“ povedal pre New Orleans Times-Picayune v roku 2002. Hra na pápeža ho však skutočne zmenila, keď si obliekol rúcho, jeho celoživotná hanblivosť zmizla. „Bolo to ako transformácia,“ povedal jeho syn Lee pre Orange County Register.

Grejtákovci z Hermanoviec

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…