Sophia Loren bola 50 rokov verná jednému mužovi. Vatikán však ich vzťah považoval za hriešny a ilegálny
Simona Gálová
Simona Gálová

Sophia Loren bola 50 rokov verná jednému mužovi. Vatikán však ich vzťah považoval za hriešny a ilegálny

Obom hrozila exkomunikácia z cirkvi a dokonca aj väzenie.

Sophia Loren a Carlo Ponti — Foto: Profimedia

Jej tmavé oči, zmyselný pohľad, dlhé nohy a jedinečné vystupovanie pobláznili mužov z celého sveta. Slávna talianska herečka Sophia Loren mala ale celý život oči len pre jedného muža, a to aj napriek tomu, že bol o 22 rokov starší, a napriek tomu, že ich vzťah samotný Vatikán vyhlásil za ilegálny. Prečítajte si skutočný príbeh božskej Sophie Loren a jej osudovej lásky, o ktorú musela poriadne zabojovať.

Netrápila ju smrť Mussoliniho, ale hlad

Presuňme sa najprv na koniec vojny, do apríla roku 1945. Na kraji cesty pri brehoch talianskeho jazera Como zastavila čierna limuzína Fiat. Von vyskočil muž s pištoľou a vyhnal aj ostatných cestujúcich. Medzi nimi bol aj holohlavý 61-ročný muž, ktorého slávne hypnotické oči sa teraz zakalili strachom.

Jeho milenka, krásna mladá žena, plakala a držala sa ho. Pár dostal príkaz postaviť sa k stene. Strelec povedal pár slov o smrti a spravodlivosti pre taliansky ľud, potom zdvihol zbraň. „To nemôžeš! Nemôžete zastreliť Mussoliniho,“ kričala údajne Clara Petacciová na talianskych partizánov. Strelec nepočúval, stlačil spúšť. Nič sa nestalo. Pištoľ sa zasekla. Muž si rýchlo zobral ďalšiu zbraň.

Benito Mussolini bol tyran, ktorý bol po porážke jeho fašistického režimu prichytený pri pokuse o útek z Talianska. Odhodil si kabát a postavil sa priamo k partizánovi. „Strel ma do hrude,“ prikázal. Tentoraz sa zbraň nezasekla. Prvá guľka zasiahla jeho milenku. Druhá Mussoliniho. Správa o jeho smrti sa šírili veľmi rýchlo. Winston Churchill sa v Británii radoval, Hitler správu nekomentoval. V Taliansku, v prístave Pozzuoli neďaleko Neapola, sa túto správu dozvedelo aj 10-ročné dievča menom Sophia Villani. Viac ako smrť diktátora ju zamestnávalo hľadanie jedla, časy boli totiž veľmi ťažké.

Snívala o živote na plátne

Sofia Villani Scicolone, ktorú svet spoznal ako Sophiu Loren, sa narodila ako nemanželské dieťa slobodnej matke, ktorá nemala nič a na krku dve dcéry. Ak ste vtedy boli slobodnou matkou, v katolíckom Taliansku to nebol len škandál, ale hriech. Desaťročná Sophia nevedela, čo je to šťastné detstvo, spolu s mamou a sestrou sledovali z balkónu ich špinavého bytu, ako nemeckí vojaci bijú a strieľajú ľudí na uliciach pod nimi, zhromažďujú Židov a hádžu ich do nákladiakov. „Moje mladé oči videli jedno otrasné, príšerné predstavenie za druhým,“ spomínala si neskôr.

Vojna jej nezanechala len stopy na duši, ale aj na tele. Pri nálete jej kus šrapnelu zasiahol do brady, zanechal po sebe obrovskú jazvu. Kvôli zraneniu jedla ešte menej, ako dovtedy. Dostala prezývku „smrtka“. Nikto vtedy ani len netušil, že z malého chudobného dievčatka sa stane veľká filmová hviezda.

Po vojne si Sophiina babička otvorila v ich obývačke krčmu, kde predávala svoj vychýrený čerešňový likér. Mama Romilda hrala na klavíri, mladšia dcéra Maria spievala a Sophia umývala riad, no myšlienkami bola úplne inde. Spomínala na to, kedy opäť pôjde do kina, kde na plátne uvidí svoje obľúbené herecké hviezdy. Keď skončí film, možno pôjde na ďalší a potom ešte na jeden. Už ako 11-ročná vedela, že aj ona sama si raz v takom filme určite zahrá.

Šaty zo záclony a Amorov šíp

Jej mama si to však nemyslela. Podľa nej bola večne nemotorná, neatraktívna a namosúrená. Ako 14-ročná ale Sophia podľa vlastných slov rozkvitla. „Bolo to, ako keby prasklo vajíčko a ja som sa konečne narodila,“ spomínala. Keď mala Sophia 16 rokov, prihlásila na súťaž krásy v Ríme. Na sebe mala ružové šaty, ktoré jej babička ušila z obyčajnej záclony. V porote sedel vtedy 37-ročný Carlo Ponti, ktorý z nej od chvíle, kedy vstúpila na pódium, nemohol spustiť oči. „Pre nás oboch to bola láska na prvý pohľad,“ priznala Sophia Loren o láske, ktorá na sebe roky nosila pečať „zakázaná“.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…