Experiment s myšou civilizáciou mal ukázať budúcnosť ľudstva. Začal sa v blahobyte, skončil nočnou morou
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Experiment s myšou civilizáciou mal ukázať budúcnosť ľudstva. Začal sa v blahobyte, skončil nočnou morou

John Calhoun vytvoril utopickú zvieraciu civilizáciu, aby simuloval ľudstvo v blahobyte. Experiment vždy viedol k vyhynutiu druhu.

— Foto: Public domain, via Wikimedia Commons / Youtube tamerahunt, Mouse Utopia Experiment

V 50. rokoch minulého storočia prevládala u odborníkov obava, čo sa stane s ľudstvom na preľudnenej planéte. Keď nás bude v budúcnosti príliš veľa, hrozí nám masívny hladomor, obávali sa mnohí. Američan John Calhoun sa medzitým zameriaval na úplne inú otázku - čo sa stane so spoločnosťou, v ktorej budú uspokojené všetky naše chute a všetky naše potreby? Jeho experimenty dospeli k znepokojujúcim výsledkom.

Skúmaniu blahobytnej spoločnosti zasvätil Calhoun celý svoj život. Simuloval ju tak, že vybudoval svet pre myši a sledoval, čo sa bude diať, ak budú žiť v dokonalom blahobyte. Následne výsledky pozorovaní preniesol aj na ľudstvo. Z toho, čo sa v myšacej krajine napokon dialo, dnes človeka až zamrazí. Ako informoval portál IFL Science, Calhounove experimenty v minulosti interpretovali ako dôkaz toho, čo sa môže stať v preľudnenom svete, kde majú ľudia všetko, čo potrebujú.

Bez stresu a bez nebezpečenstva

Calhoun na svoj experiment použil myši z jednoduchého dôvodu. Keďže majú schopnosť rýchlo sa rozmnožovať, dokázal vo svojej umelej krajine pozorovať vývoj niekoľkých generácií naraz v relatívne krátkom časovom rozpätí. 

V myšacom laboratóriu najprv žili prvé štyri páry myší - štyri samce a štyri samice. Vedec v rámci experimentu vytvoril uzatvorený priestor bez hrozby predátorov, ktorý bol rozdelený do viacerých častí, aby mohli myši vytvárať sociálne skupiny. Keďže mali hlodavce k dispozícii neobmedzený prísun vody, jedla, veterinár sa staral o to, aby boli vždy zdravé a neboli vystavené žiadnym stresovým situáciám, čoskoro sa začali rozmnožovať a Calhoun pristúpil k zapisovaniu všetkých zmien od správania až po nárast populácie.

Štyri fázy experimentu

Calhoun počas svojich pozorovaní opísal štyri fázy svojho experimentu. Počas prvej fázy, ktorú nazval fázou usilovania sa, myši objavovali nový priestor, dôkladne ho skúmali a začali si budovať svoje teritória.

Druhú fázu vedec opísal ako fázu populačnej explózie. Myši totiž využili čas, ktorý by vo voľnej prírode premrhali hľadaním potravy, na párenie sa vo veľkom. Približne každých 55 dní sa populácia zdvojnásobila, pričom myši sa začali presúvať do najžiadanejšieho priestoru, kde bol ľahký prístup k potrave.

Vrchol a prvé nezhody

Tretiu fázu opisuje Calhoun ako fázu rovnováhy, pretože napriek tomu, že vo výbehu bol priestor pre 3000 jedincov a myši boli naďalej schopné rozmnožovať sa, ich počet sa ustálil na počte 2200.

Napokon však došlo ku kolapsu myšej utópie. Nové generácie už nemali toľko priestoru ako tie pôvodné a v raji sa začali objavovať nezhody. Myši sa rozdelili do skupín a tie, ktoré v týchto skupinách nenašli rolu, nemali kam odísť. Napriek tomu, že boli uspokojené všetky ich potreby, začali vykazovať známky agresivity a začali bojovať o svoju pozíciu, pričom násilné stretnutia niekedy končili kanibalizmom.

Čo sa stalo po 600 dňoch

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…