Dobré noviny
Pomohli sme im, teraz nám to oplácajú. Celá rodina lekárov z Kyjeva už lieči našich pacientov
Simona Gálová
Simona Gálová

Pomohli sme im, teraz nám to oplácajú. Celá rodina lekárov z Kyjeva už lieči našich pacientov

Utečenci z Chersonu / Vitalina Yaroshová v Levoči
Utečenci z Chersonu / Vitalina Yaroshová v Levoči — Foto: TASR/AP; Facebook - Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Som rada, že som tu, hovorí ukrajinská lekárka, ktorá našla so svojou rodinou bezpečný domov v Levoči.

Slovensko pomohlo lekárskej rodine Yaroshových z Kyjeva, ale pomohli sme tým aj sebe, priznalo naše ministerstvo zdravotníctva. Celá jedna ukrajinská rodina z Kyjeva totiž dnes pracuje v levočskej nemocnici, kde aspoň čiastočne zaplnili voľné miesta.

Papiere majú, pacientom rozumie

Ukrajinská lekárka Vitalina Yaroshová pracuje na internom oddelení, jej manžel na neurológii, jej rodičia na detskom oddelení a na oddelení balneológie a rehabilitácie. Stále ešte čakajú na oficiálne uznanie ich diplomov, ale už teraz pomáhajú v nemocnici ako len vedia.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=305975258372786&set=a.155916806711966 

Do Levoče prišla so synom aj s dcérou, ktorí v súčasnosti navštevujú miestnu škôlku. „Sme veľmi vďační mestu Levoča a nemocnici Agel Levoča za vrelé prijatie. Všetky papiere mám so sebou z Ukrajiny. Pacientom tiež rozumiem. Som rada, že som tu. Plánujeme ostať tu v Levoči, lebo netušíme, ako dlho bude trvať vojna," povedala Vitalina pre RTVS.

Lekárov je nedostatok, pomôcť môžu utečenci

V Levoči sa podľa jej slov cítia príjemne a bezpečne, sú veľmi vďační za všetko, čo tu majú. „Všetci kolegovia a pani primárka sú veľmi ochotní, dokážem sa dorozumieť už aj s pacientmi,“ doplnila ukrajinská lekárka pre denník Korzár.

Podľa Ministerstva zdravotníctva je to ďalší príbeh o tom, že pomocou Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou, pomáhame aj sebe. „A mnohí z nich nám to okamžite oplácajú ako napríklad rodina Yaroshových ich cennou prácou v slovenskom zdravotníctve,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že otvárajú dvere zdravotníckym pracovníkom primárne z Ukrajiny, ktorí môžu pomôcť slovenskému zdravotníctvu.

Ako informovala Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky, nedostatok zdravotníckeho personálu je u nás, ale aj vo svete narastajúci problém. „Počet sestier na Slovensku patrí k najnižším spomedzi krajín Európskej únie, počet lekárov je síce porovnateľný s európskym priemerom, ale dochádza k výraznému starnutiu lekárskeho stavu. Veľmi vážna je situácia u všeobecných lekárov, ktorí dosahujú priemerný vek 57 rokov,“ vysvetlila asociácia. Dieru v segmente zdravotníctva môžu vyriešiť nielen zmeny zo strany ministerstva, ale aj príjem lekárov zo zahraničia, ktorí dokážu vyplniť dieru na trhu práce podobne ako lekári z Ukrajiny.

Už ste čítali?