Dobré noviny
Posledné hodiny života Marilyn Monroe. Pre bratov Kennedyovcov bola len zábavou, báli sa, že vedela priveľa
Simona Gálová
Simona Gálová

Posledné hodiny života Marilyn Monroe. Pre bratov Kennedyovcov bola len zábavou, báli sa, že vedela priveľa

Marilyn Monroe / S bratmi Kennedyovcami
Marilyn Monroe / S bratmi Kennedyovcami — Foto: Profimedia

Dokumentárny film od Netflixu Tajomstvo Marilyn Monroe: Stratené nahrávky otvára 60 rokov starú konšpiračnú teóriu. 

Marilyn Monroe je jednou z najikonickejších filmových hviezd všetkých čias a jej smrť, rovnako ako jej život, bola zahalená rúškom tajomstva, klamstiev a údajných sprisahaní. Najnovší dokument od Netflixu Tajomstvo Marilyn Monroe: Stratené nahrávky konšpiruje nad smrťou vtedy len 36 ročnej hollywoodskej hviezdy, ktorú našli 5. augusta 1962 bez známok života. Stáli za jej smrťou bratia Kennedyovci alebo sa rozhodla svoj život ukončiť sama? Verdikt lekárov bol pred 60 rokmi jasný – bola to samovražda. Dotieravé otázky však nikdy nezmizli.

Drogy, sex, politici

„Kto zabil Marilyn Monroe? To je otázka,“ zamyslel sa krátko po Marilynej smrti dramatik Sean O'Casey. Odvtedy konšpiračné teórie o jej smrti len pribúdali. Drogy, sex, aj tí najvplyvnejší muži Spojených štátov amerických, tí všetci mali mať prsty v smrti najznámejšej blondíny Hollywoodu. Jej smrť bola podľa mnohých nechutná záležitosť, v ktorej hrali hlavnú rolu moc a peniaze. „Nakoniec bola príliš nevinná,“ povedal o Marilyn režisér George Cukor.

V ten osudný večer Marilyn zaželala svojej domácej dobrú noc. Rána sa ale nedožila. 5. augusta 1962 o 3:30 ráno Monroeovej domáca Eunice zistila, že niečo nie je v poriadku. Spod dverí videla, že v jej spálni stále svieti svetlo, no Marilyn neodpovedala na žiadne klopanie ani slová. Eunice nakoniec zavolala psychiatra Ralpha Greensona, ktorý rozbil okno, vnikol do spálne, kde našiel herečku mŕtvu v posteli s prázdnou fľašou tabletiek na spanie na nočnom stolíku. „Mŕtvola bola prikrytá bielou plachtou. Pomaly som ju odkryl a zastavil sa. Chvíľu mi trvalo popasovať sa s myšlienkou, že som zbadal tvár skutočnej Marilyn Monroe,“ spomínal v knihe Jedinečná mŕtvola súdny lekár Thomas Noguchi.

Po 20 rokoch späť na mieste činu

Lekári nakoniec prišli k záveru, že mala náklonnosť k vážnym stavom paranoje a k silným depresiám s náhlymi a nepredvídateľnými zmenami nálad a v minulosti sa niekoľkokrát predávkovala. Podľa ich slov možno aj úmyselne. Vzhľadom na tieto skutočnosti a nedostatok akýchkoľvek náznakov cudzieho zavinenia zástupca Thomas Noguchi klasifikoval jej smrť ako pravdepodobnú samovraždu. Slovo „pravdepodobne“ však spustilo vlnu konšpirácii, ktoré sa šíria ešte dodnes.

Náhla smrť Monroe bola na prvých stránkach novín v Spojených štátoch a Európe, a keď sa o dvadsať rokov neskôr jej prípad v Los Angeles znovu otvoril, novinár Anthony Summers dostal zadanie, aby viedol tentokrát vlastné vyšetrovanie a urobil poriadok medzi konšpiračnými teóriami, ktoré medzitým vznikli. Summers bol spočiatku touto prácou unudený, smrť Marilyn Monroe ho nezaujímala a všetko už bolo podľa neho povedané.

Čakala Kennedyho dieťa?

Po niekoľkých týždňoch, ale zistil, že práve smrť herečky sa stane najväčším prípadom jeho kariéry. Za tri roky sa mu podarilo vyspovedať 650 ľudí, ktorí mu prezradili veci, o ktorých vyšetrovatelia ani len netušili. To najväčšie tajomstvo súviselo s prezidentom Kennedym a jeho bratom Robertom, vtedajším generálnym prokurátorom. Obaja mali byť jej milencami, ktorí jej údajne povedali až príliš veľa dôležitých informácií.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?