Ako rozkvitnúť na jar do krásy? Pleť rozžiaria aj tieto ošetrenia, kúry a malé zmeny v jedálničku
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Ako rozkvitnúť na jar do krásy? Pleť rozžiaria aj tieto ošetrenia, kúry a malé zmeny v jedálničku

Tipy a rady sme tentokrát zbierali u štyroch odborníčok a pôvabných dám. Dermatologička, výživová poradkyňa, odborníčka na kolagén a vizážistka prezradili, ako sa dá na jar omladnúť vďaka rozjasnenej a zdravej pokožke. 

Ku krajšej pleti vám okrem vitamínových sér, pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu, dostatok spánku a jarná zelenina na tanieri. — Foto: UNSPLASH/Ch. Campbell, D. Polekhina

Ľudská koža je najväčším ľudským orgánom a na jej stav nepôsobia len krémy či masky, ktoré na ňu dáme. Výrazne ju ovplyvňuje náš životný štýl a stravovanie. V článku vám prezradíme:

  • tipy na jarné kúry, ktoré vyživia a rozžiaria pleť,
  • ktoré zmeny „vpašovať“ do každodennej rutiny, aby sme omladli,
  • aké potraviny blahodarne pôsobia na pokožku a prečo je kolagén elixírom mladosti,
  • ako osviežiť líčenie vďaka aktuálnym trendom.  
Vitamín C je podľa lekárky Andrey Kozárovej najlepšou zložkou krémov a sér, ktorý zabezpečí rozžiarenie pleti. „Už dávno neplatí mýtus, že sa môže nanášať len večer, práve naopak. Pri aplikácii ráno pôsobí ako silný antioxidant a zabezpečí ochranu pleti,“ vysvetľuje Andrea Kozárová. Foto: UNSPLASH/E. Akyurt, FACEBOOK/Beauty & Relax

Doprajme pleti vitamíny a hydratáciu

Po chladných mesiacoch strávených v prekúrených vnútorných priestoroch naša povädnutá pleť potrebuje, aby sme ju vhodne ošetrili a pripravili na slniečko. Navyše na zmenu počasia môže zareagovať menšou vzburou, vysvetľuje kožná lekárka Andrea Kozárová: „Postupné zvyšovanie teploty vedie aj k zvýšenému poteniu, tvorbe kožného mazu, k zvýšenému prekrveniu pokožky. To sa môže prejaviť vznikom nepríjemných vyrážok, zvýraznením seborey alebo rozacey a tiež tvorbou šupiniek na koži.“ V takomto prípade dermatologička odporúča dbať o dostatočný pitný režim a dopĺňanie vitamínov C, D, E a B komplex.  Pred letom je ideálne aj užívanie betakaroténu, ktorý u ľudí so sklonom k slnečnej alergii pôsobí ako prevencia.

Pleť na silnejúce slnečné lúče dobre pripravia vitamíny, betakarotén a tiež kolagén. Už pred jarným slnkom sa treba chrániť opaľovacím krémom. Prílišné slnenie bez vysokého ochranného faktora spôsobuje starnutie pokožky. Foto: UNSPLASH/R. Mendes Diniz, PEXELS/K. Grabowska

 „V jarnom období odporúčam nahradiť výživne masky za hydratačné s obsahom kyseliny hyalúronovej a vitamínov,“ radí lekárka Kozárová. To isté platí aj o denných krémoch, ktoré používame. Kým v zime pleti vyhovujú výživné a mastnejšie, na jar ich treba nahradiť podľa svojho typu pleti hydratačnou výživou.  „V tomto období sú vhodné aj krémy s obsahom kofeínu. Ten revitalizuje pleť, rozžaruje ju a pôsobí ako antioxidant,“ dodáva kožná lekárka Andrea, ktorá sa o svoju pleť poctivo stará počas celého roka.

Jarné skrášľovacie procedúry

Exfoliácia – odstránenie odumretých buniek pokožky, ktorá po zime môže byť zhrubnutá. Tento zákrok tiež pripraví pleť pre účinnejšie pôsobenie masiek, sér a krémov. Pri citlivej pleti tento krok nie je vhodný pre možné výrazné podráždenie.

Denne používanie sér pred nanesením krému. Ráno sú vhodné séra s obsahom vitamínu C, na noc séra s obsahom niacinamídu (pôsobí proti nedokonalostiam, pigmentovým škvrnám) a s obsahom kyseliny hyalúronovej.

Oxygenoterapia - aplikácia vysoko koncentrovaného kyslíka v kombinácii s účinnými sérami priamo na pokožku, ktorej efektom je výrazné rozžiarenie pleti.

Na vzhľade našej pleti sa podpisuje aj stres, zdôrazňuje dermatologička Andrea Kozárová: „Často môžeme používať správne krémy, séra, masky, ak nie sme v psychickej pohode, naša koža na to zareaguje.“ Foto: PEXELS/A. Piacquuadio

Čerstvý vzduch a spánok sú pol úspechu

Zdravú farbu pokožky nedosiahneme, keď zo svojej dennej rutiny vynecháme pohyb na čerstvom vzduchu. Dermatologička Andrea Kozárová chodieva napríklad venčiť von svojho psíka. Možno vo svojom okolí objavíte miesto, kam sa vám bude dať  a chcieť vybehnúť aspoň na 20 minút. Doprajte si vonku čas iba pre seba a pozitívne účinky sa neodrazia len na pleti. Prechádzky vrelo odporúča aj výživová poradkyňa, lekárka Eva Smíšková a na čase strávenom vonku si dáva záležať aj vizážistka Ľubica Krajňáková. Kožná lekárka Andrea Kozárová však zdôrazňuje: „Práve na jar s príchodom prvých slnečných lúčov je dôležité nezabúdať na dôslednú každodennú ochranu opaľovacími krémami s dostačujúcim ochranným faktorom.“ Pohyb a dobrý spánok navyše odbúravajú nahromadený stres, ktorý tiež škodí zdravému výzoru pleti. Na silné slnečné žiarenie, ktoré z pokožky vysáva mladosť a pružnosť sa môžete vopred pripraviť aj kolagénovou kúrou. Zakladateľka značky kolagénu Bionutrian, Regina Kostolná, hovorí o jeho priaznivých účinkoch: Kolagén pleť spevňuje a vypĺňa prvé vrásky, využíva sa aj pri liečbe zápalov chrupaviek, šliach a väzív.“  Podľa Reginy Kostolnej dokáže zaúčinkovať aj proti jarnému vypadávaniu vlasov.  

Vo veku tridsiatich rokov sa u ľudí produkcia kolagénu v pokožke znižuje. Prejavuje sa to prvými vráskami, povädnutou a unavenou pleťou. „Pozitívny efekt užívania kolagénu neuvidíte hneď, no trvá dlhé týždne potom, ako sa kúra skončí,“ tvrdí inžinierka Regina Kostolná. Foto: R. Kostolná, Bionutrian

Ako si vybrať dobrý kolagén?

Väčšina tých, ktorí sa rozhodnú pre kolagénovú kúru, sleduje najmä to, koľko miligramov kolagénu je v jednej dávke.  Regina Kostolná tvrdí, že to nie je ukazovateľ kvality:  „Lyžička kvalitného kolagénu má lepší efekt ako vedro nekvalitného kolagénu.“  Takto rozpoznáte kvalitný kolagénový preparát:

Dôležitý vitamín C –  telo nie je schopné produkovať kolagén, ak nemá vitamín C, ktorý pomáha s jeho zabudovaním do tkanív.

Pozor na farbivá a sladidlá – tie sa žiaľ vyskytujú aj u „zaručene prírodných“ produktov. Všetky neznáme činidlá a proti hrudkujúce látky či ochucovadlá výrazne znižujú kvalitu kolagénu, pretože môžu blokovať jeho vstrebávanie.

Daltony – sú jednotkou molekulovej hmotnosti kolagénového vlákna. Čím má preparát menej daltonov, tým ho vaše telo lepšie prijme. Kvalitný práškový kolagén má približne 2000 až 5000 daltonov. Kolagénové vlákno v hovädzom vývare váži desaťkrát toľko.

Rozdiel medzi huspeninou a práškovým kolagénom je práve v tom, že ťažké kolagénové vlákno z huspeniny sa nevstrebe tak efektívne ako hydrolyzovaná mini forma kolagénu v prášku. Kolagén by však nemali užívať tehotné ženy, či ľudia trpiaci dnou a ochoreniami obličiek. Foto: Bionutrian, UNSPLASH/O. Johnson

Kvalitu na tanieri ocení aj pokožka

Podľa lekárky Evy Smíškovej, ktorá sa odborne venuje zdravej výžive, pleti najviac prospievajú „živé“ potraviny:Ak si vieme dopriať  surovú zeleninu, prípadne klíčky či mikrozeleninu je to skvelé. Takéto potraviny sú plné vitamínov, minerálov, stopových prvkov a v neposlednom rade  aj účinných enzýmov . Odľahčujú trávenie a hlavne z nich prosperuje naša pleť.“ Pokožka sa nám tiež odvďačí, keď si v stravovaní osvojíme striedmosť a budeme dbať viac na kvalitu ako kvantitu. Mali by sme si tiež posvietiť na potraviny, ktoré obsahujú takzvanú bielkovinu mladosti – kolagén.Náš štýl stravovania je výrazne odlišný oproti našim predkom. Nekonzumujeme toľko vývarov či huspeniny. Chýbajúci kolagén si však vieme nahradiť, “ hovorí Regina Kostolná, ktorá svojej rodine dopraje kvalitný domáci vývar, no zároveň preventívne užíva kolagén švajčiarskeho pôvodu.

Ako kvalitne a zdravo jeme, sa prejaví v krátkom čase aj na našej pleti. Myslime na to pri najbližšom nákupe v potravinách. Foto: UNSPLASH/Sumeet, R. Ward

Hoci na trhu sú stále dostupné preparáty s hovädzím, či bravčovým kolagénom, ukázalo sa, že naše telo nevie tento typ kolagénu rýchlo a úplne efektívne využiť. Navyše mali užívatelia problém aj s chuťou. Kvalitný kolagén sa dá získať aj z koží rýb. Molekula rybieho kolagénu je pritom veľmi podobná ľudskému. „Vzhľadom na veľké znečistenie oceánov a usádzanie sa ťažkých kovov v telách rýb je dôležité všímať si zdroj, z akého ryby pochádzajú,“ vysvetľuje Regina Kostolná. Odborníčka odporúča zaujímať sa, odkiaľ kolagén vo výživovom doplnku pochádza. „Napríklad  zdroj z kontrolovaných chovov sladkovodných rýb rodu Tilapia sa mi v súčasnosti javí ako zodpovedná voľba. Nielen vo vzťahu k svojmu zdraviu,  je to aj ekologickejšie ako výlov mladých žralokov iba kvôli kolagénu v ich plutvách,“ dodáva Regina, ktorá dôveruje švajčiarskej kvalite.

Odporúčania výživovej poradkyne

Surová zelenina a dostatok vlákniny – netreba sa hnať za drahými potravinami v bio kvalite. Ak uprednostníme lokálne a sezónne potraviny, rozhodne nič nepokazíme. Na jar sa ponuka čerstvej zeleniny výrazne rozširuje, čo nám presedlanie na zdravší jedálniček uľahčí.

Čítať etikety na potravinách – platí totiž priama úmera, že čím viac konzervantov a nezrozumiteľných ingrediencií v produkte, tým väčší problém pre pleť, váhu aj zdravie človeka.

Mikrozelenina – je zdravým trendom v modernej gastronómii. Ide o mladé výhonky (lístky a stonky) napríklad kapusty, listového šalátu, žeruchy, rukoly, repy, brokolice či hrachu, v ktorých sú naozaj koncertované vitamíny a minerálne látky. Mikrozelenina je vhodná do šalátov, na pečivo a do smoothie.

„Doma si klíčim aj pestujem mikrozeleninku. Vyhovuje mi tiež prerušovaný pôst, kedy sa cca 16 hodín postí a je sa len 8 hodín. Mne to vychádza na dve jedlá denne,“ opisuje svoje návyky, ktoré prospievajú aj pleti, lekárka Eva Smíšková. Prerušovaný pôst však odporúča iba zdravým ľuďom. Napríklad pre diabetikov a dospievajúcich s nízkou hmotnosťou táto životospráva nie je vhodná. Foto: UNSPLASH/L. Golyarchuk, E. Smíšková

Jemne obmeňme  štýl líčenia

Jar je tiež vhodným obdobím na upratanie si v taštičke s dekoratívnou kozmetikou. Podľa odborníčky na vizáž, Ľubice Krajňákovej, trendom je ľahký vyživujúci a krycí CC krém a jemné líčenie. Ak túžite po farbičkách, vizážistka, ktorú vyhľadávajú aj známe slovenské tváre,  odporúča začať farbou na perách. „Farebný akcent dodá aj jemné použitie farebnej ceruzky nad líniou mihalníc. Prípadne začnite používať lícenku, ktorá dodáva svieži výzor,“ dodáva Ľubica.

„Veľa žien ma navštívi napríklad po materskej dovolenke, keď potrebujú znovu nájsť svoj rituál líčenia a chcú sa cítiť krajšie a sviežejšie,“ hovorí vizážistka Ľubica Krajňáková. Foto: FACEBOOK/Ľ. Krajňáková, UNSPLASH/A. Shamblen

Príjemnou zmenou môže byť aj jemné opálenie z jarných výletov do prírody, na ktorých určite netreba zabúdať na kvalitný ochranný opaľovací krém. Každodenné dôkladné čistenie pleti považuje Ľubica za samozrejmosť, ktorú by si mala osvojiť každá žena. „U mňa funguje striedanie období, kedy používam viac produktov a sér, s obdobiami, kedy sa o pleť starám iba dôkladným odlíčením a krémom,“ prezrádza svoje rituály starostlivosti o pokožku vizážistka Ľubica. Ženy ju vyhľadávajú tiež, keď chcú obmeniť štýl líčenia, prípadne si chcú dokúpiť nové produkty z dekoratívnej kozmetiky a nechcú naslepo nakúpiť „šminky“, ktoré napokon nebudú používať.  

Pobyt na čerstvom vzduchu, vitamín C a sérum s retinolom je overenou jarnou kúrou aj známej vizážistky Ľubice Krajňákovej. Foto: UNSPLASH/Lyfefuel, M. Flores

Článok bol pripravený v spolupráci s Bionutrian.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…