FOTO: Popradský "Tutanchamón" sa vracia na Slovensko. Mimoriadne vzácnu hrobku roky rekonštruovali v Nemecku
TASR
TASR

FOTO: Popradský "Tutanchamón" sa vracia na Slovensko. Mimoriadne vzácnu hrobku roky rekonštruovali v Nemecku

Hrobka je stará 1600 rokov.

— Foto: TASR

Na Slovensko sa po rokoch konzervovania vráti časť jedinečnej drevenej kniežacej hrobky starej viac ako 1600 rokov. Mimoriadne vzácna hrobka z čias sťahovania národov, ktorú prekrstili na "popradského Tutanchamóna", bola nájdená v roku 2006 v Poprade-Matejovciach. Jej súčasti sa odvtedy konzervovali v špecializovaných laboratóriách v severonemeckom Schleswigu.

Zo 4. storočia nášho letopočtu

Nemeckí špecialisti sa spolu s odborníkmi Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre a Podtatranského múzea podieľali aj priamo na štvormesačnom záchrannom výskume.

Foto: TASR

Už v čase objavu odborníci upozorňovali, že kniežacia hrobka zo 4. storočia nášho letopočtu je vzácnym európskym unikátom. Aj keď bola pred stáročiami vykradnutá, vďaka vhodným pôdnym podmienkam sa v nej zachovalo to, čo archeológovia bežne nenachádzajú.

Drevený sarkofág aj stôl

Našlo sa v nej zachované drevo, kože, textílie a ďalšie organické nálezy, ktoré sa v pôde väčšinou rozložia. "Práve v tom spočíva jedinečnosť hrobky. Nájsť z dreva vysústružené posmrtné lôžko či stôl, kožené puzdro na luk, časti vzorovanej tapisérie, drevený sarkofág, drevené máry, na ktorých niesli mŕtveho do hrobu, a množstvo ďalších jedinečných predmetov zo začiatku doby sťahovania národov je snom každého archeológa," uviedol riaditeľ AÚ Matej Ruttkay.

Foto: TASR

Drevá, z ktorých bol vybudovaný posmrtný podzemný zrub, vážili spolu približne desať ton. Pochádzali z vonkajšej komory vrátane jej podlahy a plochej strechy.

"Z technických a najmä z finančných dôvodov ich nebolo možné konzervovať osvedčenou metódou, pri ktorej sa drevo napúšťa konzervačným roztokom, takzvaným polyetylénglykolom. Nemeckí odborníci preto po dohode a v spolupráci s AÚ SAV vyvinuli novú metódu kontrolovaného procesu prirodzeného vysušovania popradských driev. Tento ekologický spôsob si na rozdiel od pôvodných plánov vyžiadal o niekoľko rokov dlhší čas záverečných úprav. Tie budú pokračovať aj po prevezení nálezov v špeciálnych klimatizovaných depozitároch AÚ SAV v Nitre," vysvetlil Ruttkay.

Foto: TASR

Knieža z Popradu a jeho hrobka

Ako pripomenul, časti hrobky dovezú z Nemecka dva kamióny. "Slávnostné oficiálne vrátenie zakonzervovaných drevených konštrukcií prebehne za prítomnosti nemeckých i slovenských špecialistov a odborníkov 9. mája o 11.00 h v Nitre, v areáli bývalých kasární pod Zoborom na Dobšinského ulici. Tu sa bude zároveň možné zoznámiť s najdôležitejšími nálezmi z tohto archeologického objavu európskeho významu," informoval Ruttkay.

Príbeh hrobky a výsledky jej výskumu už boli sprístupnené v množstve vedeckých štúdií. Vyšla o nej aj sumarizujúca monografia s názvom Knieža z Popradu a jeho hrobka. "O živote a smrti dnes už slávneho kniežaťa sa pripravuje stála expozícia v Podtatranskom múzeu v Poprade. Tá sa nepochybne stane novou príťažlivou atrakciou nášho kultúrneho turizmu. Jej súčasťou budú všetky najvýznamnejšie nálezy z hrobky. Zo samotnej hlavnej komory tam bude z priestorových dôvodov vystavená ukážka niekoľkých trámov," dodal Ruttkay.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…