Dobré noviny
Jediná lekárka zachránila 90-tisíc detí. Vošla na miesto, na ktoré sa žiaden jej kolega neodvážil vstúpiť
Simona Gálová
Simona Gálová

Jediná lekárka zachránila 90-tisíc detí. Vošla na miesto, na ktoré sa žiaden jej kolega neodvážil vstúpiť

Sara Bakerová / Hell’s Kitchen na Manhattane
Sara Bakerová / Hell’s Kitchen na Manhattane — Foto: Profimedia; U.S. National Library of Medicine

Doktorka Bakerová ako prvá vedecky dokázala, že deti potrebujú na prežitie nielen zdravotnú starostlivosť, ale aj lásku.

Rajón samovrahov. Tak nazývali lekári z New Yorku na prelome 20. storočia jednu časť Manhattanu, kde sa na dvoch kilometroch štvorcových tlačili tisícky ľudí nakazení týfusom, úplavicou a ďalšími nákazlivými chorobami, na ktoré umierali nielen dospelí, ale najmä deti. Tretina detí sa nedožila piatich rokov a čísla mohli byť oveľa vyššie, ak by na mieste nezasiahla lekárka Sara Josephine Bakerová, ktorá zistila, že do rajónu samovrahov pred ňou neprišiel žiaden iný lekár, ktorý by nevinným deťom dal šancu žiť.

Radšej byť vojakom ako dieťaťom

„Je šesťkrát bezpečnejšie byť vojakom v zákopoch Francúzska, ako sa narodiť ako dieťa v Spojených štátoch,“ hovorila lekárka Bakerová, rodáčka z New Yorku, ktorá sa stala lekárkou ani nie tak z presvedčenia.

Svoje povolanie spočiatku brala ako spôsob, akým zarobí peniaze pre svoju mladšiu sestru a mamu. To všetko kvôli tomu, že Sare zomrel brat a o tri mesiace neskôr aj otec, dvaja živitelia rodiny, bez ktorých zrazu nemali nič. Sara si zobrala všetko, čo zostalo v už aj tak skromných rodinných úsporách a odhodlane sa zapísala na lekársku fakultu.

Tvrdohlavá a usilovná

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 4

Už ste čítali?