Dobré noviny
Dnes je Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc
SITA
SITA

Dnes je Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc

Chronická obštrukčná choroba pľúc postihuje celosvetovo viac ako 210 miliónov ľudí, pričom každú hodinu na ňu zomrie približne 250 ľudí.

BRATISLAVA 20. novembra - Tretia novembrová streda je každoročne Svetovým dňom chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP), ktorý tento rok pripadne na 20. novembra a jeho hlavnou témou je posolstvo "Nie je príliš neskoro".

Chronická obštrukčná choroba pľúc postihuje celosvetovo viac ako 210 miliónov ľudí, pričom každú hodinu na ňu zomrie približne 250 ľudí. Na Slovensku týmto závažným ochorením trpí osem až šestnásť percent ľudí starších ako 40 rokov.

Choroba má spočiatku nenápadný priebeh

V počiatočných štádiách má CHOCHP pomerne nenápadný priebeh a pacienti si ho zamieňajú s obyčajným prechladnutím či zápalom priedušiek, a preto lekára vyhľadajú až v pokročilých štádiách ochorenia. Vo väčšine prípadov je príčinou CHOCHP fajčenie.

Tabakový dym v priebehu niekoľkých rokov fajčenia dráždi dýchacie cesty, ničí elastické vlákna v pľúcach a spôsobuje v nich zápal. Ak poškodenie trvá dlho a je intenzívne, zápal sa nikdy nezahojí bez následkov, ale vznikne jazva.

K takýmto zmenám dochádza v prieduškách a v pľúcach pri ich dlhodobom poškodzovaní vdychovaním škodlivín či pôsobením alergénov. Následne v nich dochádza k nadprodukcii hlienu, zhrubnutiu steny a strate rozťažnosti malých dýchacích ciest, čo môže viesť až ku kolapsu dýchacích ciest.

Najhorší príznak je dýchavičnosť

Pacientov s CHOCHP zvyčajne trápi chronický kašeľ spojený s vykašliavaním hlienov. Jedným z najhorších príznakov je dýchavičnosť, ktorá sa zvyčajne zhoršuje časom a predovšetkým pri námahe. V pokročilých štádiách sa dýchavičnosť objavuje aj v úplnom pokoji, dokonca môže byť prítomná neustále.

Býva hlavným zdrojom úzkosti a zhoršenej kvality života pacientov, a je to tiež príčina úbytku na hmotnosti a celkovej slabosti. Toto ochorenie síce nie je možné úplne vyliečiť, liečba však dokáže zmierniť alebo odstrániť jeho príznaky, znížiť frekvenciu a závažnosť vzplanutí choroby, zlepšiť celkový zdravotný stav a zvýšiť toleranciu fyzickej záťaže, čím zároveň zvyšuje kvalitu života pacienta.

Informácie agentúre SITA poskytla Erika Zimanová z agentúry Accelerate.

Už ste čítali?