Dobré noviny
Séria prebdených nocí vám zhoršuje zdravie. Päť rád, ako sa z tohto kolotoča čo najrýchlejšie dostať
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Séria prebdených nocí vám zhoršuje zdravie. Päť rád, ako sa z tohto kolotoča čo najrýchlejšie dostať

— Foto: Unsplash, Kinga Cichewicz / Unsplash, Isabella and Zsa Fischer

Zlý spánok a neustály pocit únavy vedú k poklesu nálady, ale aj výkonnosti. Keď sa však dostanete do začarovaného kruhu a z jednej prebdenej noci sa ich stane hneď niekoľko, problém je na svete. Ako však dostať svoj spánok do normálu?

Ako hovorí Hannah Shoreová, expertka na spánok, je lákavé začať počítať všetky hodiny spánku, ktoré ste zmeškali a pokúsiť sa ich dobehnúť počas víkendu alebo počas dňa, avšak nie je to úplne najlepší nápad. Nepravidelný spánok alebo ďalšie hodiny odpočinku v časoch, kedy by ste zvyčajne nespali, môže negatívne ovplyvniť spánkový režim a tak, hoci sa cez deň možno budete cítiť lepšie, v noci nebudete môcť zaspať – a tak odštartujete cyklus zlého spánku.

Čím častejšie budete zažívať prebdené noci, tým viac to ovplyvní váš každodenný život. „Už jeden zlý spánok môže mať vážny dopad na úroveň koncentrácie, reakčný čas, pamäť a schopnosť uchovávať a získavať informácie,“ povedala pre portál Metro Hannah Shoreová, ktorá zároveň uviedla pár tipov, ktoré vám pomôžu zotaviť sa z návalu zlého spánku:

1. Snažte sa nestresovať tým, koľko nespíte

„Najväčším nepriateľom spánku je stres a starosti, preto sa snažte netrápiť nedostatkom spánku,“ hovorí Hannah. Netreba preto prepadať panike a sledovať, akou rýchlosťou sa posúvajú ručičky na hodinkách. Skúste mať preto na pamäti myšlienku, že akýkoľvek spánok je dobrý a zaspíte vtedy, keď na to budete pripravení.

Foto: Pexels

2. Dbajte na svoju spánkovú rutinu

„Začnite sa sústrediť na to, aby sa spánok stal prioritou, uistite sa, že máte pred spaním stanovenú rutinu a dodržiavajte ju," uvádza Hannah. Rutina je pre telo dôležitá a mala by zahŕňať kroky ako chodenie do postele a vstávanie každý deň v rovnakom čase, čo dokáže pripraviť telo a myseľ na odpočinok. Z rušného pracovného režimu totiž nemôžete prejsť rovno do režimu spánku, potrebujete čas na relax.

3. Vyhýbajte sa veciam a činnostiam, ktoré kazia spánok

Časť 1 / 2

Už ste čítali?