Dobré noviny
Spúšťajú bezplatné očkovanie proti rakovine: Slovensko sa pridáva k vyspelému svetu, zachránime stovky životov
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Spúšťajú bezplatné očkovanie proti rakovine: Slovensko sa pridáva k vyspelému svetu, zachránime stovky životov

— Foto: TASR

Na Slovensku stále ročne zomierajú na rakovinu krčka maternice stovky žien a všetky tieto životy by sa dali zachrániť.

Zázračný liek aj prevratná technológia. Aj takto nazývajú jedinú v praxi používanú vakcínu proti rakovine, ktorú začínajú plne preplácať už aj na Slovensku. Ide o deväťvalentnú vakcínu proti HPV, ktorá ochráni deti pred širokým spektrom týchto vírusov. Slovensko sa takto podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského pridáva k pokrokovému svetu. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/videos/362831532480105

Vakcína dokáže chrániť pred 90 percentami týchto prípadov rakoviny krčka maternice, ktorú vírus HPV môže vyvolať. Vakcínu budú zatiaľ plne preplácať len deťom vo veku 12 až 13 rokov (teda 13. rok života), ale odborníci sľubujú, že v budúcnosti bude preplácaná aj ďalších vekovým kategóriám. Účinná je totiž aj pri dospelých, ktorí si ju však musia v súčasnosti hradiť z vlastného. A nie je to žiadna symbolická suma - cena sa za tri dávky vyšplhá na stovky eur. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/304616391842006

Minister Lengvarský teraz vyzval deti aj ich rodičov, aby neváhali a dali sa zaočkovať. Na Slovensku stále ročne zomierajú na rakovinu krčka maternice stovky žien a všetky tieto životy by sa dali zachrániť.

Očkovanie a vírus HPV

 Očkovanie proti HPV deťom v 13. roku života od mája v plnej výške preplatia zdravotné poisťovne. Doposiaľ bolo hradené čiastočne. Odporúča sa ho absolvovať vo veku, keď mladí ľudia ešte nie sú sexuálne aktívni. Podľa Úradu verejného zdravotníctva má ale význam aj v prípade, keď už osoba sexuálne žije.

Ľudský papilomavírus patrí k najčastejšie pohlavne prenášaným infekciám, prenášať sa však môže napríklad aj dotykom, kontaminovanými predmetmi alebo už počas pôrodu. Vo väčšine prípadov podľa ÚVZ zmizne infekcia sama bez toho, aby spôsobila problémy. Niektoré z HPV vírusov však v tele pretrvajú roky a môžu byť pôvodcom onkologických ochorení.

Už ste čítali?