Mama Elona Muska ušla od tyrana a tri deti vychovala sama: Videli ma tvrdo pracovať, aby sme mali strechu nad hlavou
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Mama Elona Muska ušla od tyrana a tri deti vychovala sama: Videli ma tvrdo pracovať, aby sme mali strechu nad hlavou

Maye Musková hovorí, ako sa jej podarilo vychovať úspešné deti aj v chudobe.

— Foto: Instagram: Maye Musk

 „Tak som bola radšej ticho. Po čase si však poviete, že predsa nemôžem byť až taká škaredá a až taká hlúpa. V tej dobe som bola modelka a mala som titul z vedy,“ spomína. Maye bola vždy krásna a ako 21-ročná bola v roku 1969 finalistkou súťaže krásy Miss Južná Afrika.

O deti sa starala sama

Počas manželstva nemala žiadnych priateľov, ani on sa s nikým nestretával. Úplne ju izoloval od kontaktu s kýmkoľvek, okrem neho. „Bola som príliš vystrašená, aby som to niekomu povedala. Ako každá týraná žena som bola v rozpakoch,“ povedala pre Harper’s Bazaar.

Až po rozvode zistila, že priateľov môže mať a skutočne sa začali objavovať z každej strany. Odišla od neho po deviatich rokoch manželstva, keď sa v krajine zmenili rozvodové zákony. Mala tri deti a potrebovala sa o ne postarať sama. „Chudoba vás núti tvrdo pracovať. Pamätám si, ako som plakala, keď jedno z mojich detí rozlialo mlieko. Hovorí sa, že neplač nad rozliatym mliekom, ale ja som musela, lebo som v ten deň už nemohla kúpiť ďalšie mlieko.“

Elon Encyklopédia

To, že je Elon geniálne dieťa, spozorovala, už keď bol malý chlapec. „Už keď mal tri roky, vedela som, že je génius, ale vtedy ešte neviete povedať, či dokáže veľké veci,“ povedala v ďalšom z rozhovorov. Keď mal Elon štyri roky, všimla si, že číta a nasáva informácie a všetko si dokáže zapamätať. Volali ho Elon Encyklopédia. Čokoľvek sa ho opýtali, na všetko dokázal odpovedať. Zlom aj v jej vnímaní nastal, keď mal 12 rokov a úplne sám vytvoril počítačovú hru. „Ukázala som to univerzitným študentom inžinierstva a oni žasli nad tým, že už pozná všetky skratky,“ zaspomínala. Povedala mu, že by tú hru mal poslať do počítačového časopisu ďalej a on to urobil. Zarobil 500 dolárov. V južnej Afrike musela ostať ešte ďalších 11 rokov kvôli súdnemu sporu. Až keď mala 41 rokov sa dostala do rodnej Kanady.

Pracovala od rána do noci

V istej chvíli mala až päť rôznych zamestnaní, aby dokázala deti uživiť. „Nikdy som sa necítila vinná za prácu, pretože som nemala na výber,“ povedala pre CNBC. „Starostlivosť o moje deti bola najvyššou prioritou. Tvrdo som pracovala, aby sme mali strechu nad hlavou, jedlo v žalúdku a základné oblečenie.“ Modeling bol pre ňu vždy ako vedľajšia činnosť. Nikdy nedostal prednosť pred školou, alebo klientmi.

Prvý titul na vysokej škole získala z dietetiky a druhú školu si doplnila už v Toronte v odbore veda o výžive. Zdravá strava a nutričné poradenstvo bolo jej oblasťou podnikania. Všetky tri deti už od mala jej pomáhali pri práci, rovnako, ako ona kedysi pomáhala svojim rodičom. Viedla ich k samostatnosti, láskavosti a čestnosti. Učila ich, aké je dôležité robiť dobré veci. „Nikdy som sa k nim nesprávala ako malým deťom. Nikdy som im nenariadila, čo majú v živote robiť, ani som im nekontrolovala domáce úlohy. To bola ich zodpovednosť,“ vysvetlila.

Ako vychovala tri úspešné deti

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…