Mama Elona Muska ušla od tyrana a tri deti vychovala sama: Videli ma tvrdo pracovať, aby sme mali strechu nad hlavou
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Mama Elona Muska ušla od tyrana a tri deti vychovala sama: Videli ma tvrdo pracovať, aby sme mali strechu nad hlavou

Maye Musková hovorí, ako sa jej podarilo vychovať úspešné deti aj v chudobe.

— Foto: Instagram: Maye Musk

Bola hviezdou ešte predtým, než svet spoznal Elona, tvrdia o Maye Muskovej jej priatelia. Mama jedného z najbohatších mužov planéty je modelka, dietologička a vzdelaná žena. Úspech, ktorému sa teší vo veku 74 rokov, sa však nezrodil len tak. Maye Musková vie, čo je to chudoba, vie, čo je to život s tyranom a pozná aj život, keď sa môže spoľahnúť len na seba a svoje rozhodnutia. „Ľudia sa ma často pýtajú, ako som dokázala vychovať tri takto úspešné deti. Jediné, čo som ich naučila, bolo, ako vyzerá tvrdá práca a nechala som ich robiť to, čo ich bavilo,“ napísala pre CNBC Maye Musková.

Sťahovanie do Juhoafrickej republiky

Maye Musková mala len niečo viac ako dva roky, keď sa s rodičmi aj súrodencami presťahovala z Kanady do Juhoafrickej republiky. Na toto obdobie si spomína iba z fotografií. S otcom svojich dnes úspešných detí sa spoznala na strednej škole. „Bola som na škole nová a nikto so mnou nechcel ísť von. Keď som sa však v pätnástich stala modelkou, zmenilo sa to. Už som bola dosť dobrá na to, aby môj budúci manžel mohol ísť so mnou na rande. On totiž chodil len s tými najkrajšími dievčatami,“ spomína v rozhovore pre televíziu CBS.

Ako muž sa jej nepozdával, ale keďže nemala s randením žiadne skúsenosti, všetky náznaky agresivity prehliadala. Raz prišiel do Kapského mesta, kde pracovala, so snubným prsteňom. Povedala, že ho nikdy nosiť nebude. Krátko na to v roku 1970, však dostala telegram, v ktorom jej rodina potvrdila účasť na svadbe. Poza jej chrbát totiž s jej sestrou plánovali spoločnú svadbu.

Bitky na dennom poriadku

Sestra sa totiž chcela vydať v rovnaký deň. Bez jej vedomia účasť na dvojitej svadbe potvrdilo 800 ľudí. „Nechceš sklamať rodičov tým, že povieš, že s tým nesúhlasíš. Bola som osamelá, musela som tým všetkým prejsť sama, tak som si vravela, že manželstvo predsa nemôže byť až také zlé. Ale bolo,“ povedala.

Bitky boli na dennom poriadku, ale prístup k domácemu násiliu a jeho riešeniu, nebol v tej dobe v Južnej Afrike žiadny. Domáce násilie sa dokonca dlhé roky nepovažovalo ani za dôvod na rozvod. Maye v rozhovore dokonca potvrdila, že keď muž doma bil ženu, odporúčalo sa jej prestať sprchovať. „Muž dovtedy vždy mohol povedať, že spadla v sprche a tak ospravedlnil každú modrinu. A ono to naozaj stačilo,“ dodáva. Okrem fyzickej bolesti znášala aj urážky a psychickú šikanu. Niekoľkokrát za deň počúvala od svojho manžela o tom, aká je nudná, hlúpa a škaredá. Vždy, keď sa ohradila, napadol ju.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…