Dobré noviny
Väznili ju na ostrove, len aby konečne prestala variť. Vytrvalá kuchárka sa nechtiac stala symbolom epidémií
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Väznili ju na ostrove, len aby konečne prestala variť. Vytrvalá kuchárka sa nechtiac stala symbolom epidémií

— Foto: Profimedia

Mary označovali za nejnebezpečnejšiu ženu Ameriky.

Úrady boli s ňou také zúfalé, že sa ju rozhodli uväzniť a izolovať v zariadení na ostrove North Brother pri New Yorku. Koncom 19. storočia využívali ostrov aj ako miesto izolácie pre nakazených kiahňami. Mary tam držali na samotke a tá za ten čas hútala nad právnymi krokmi.

„Je neuveriteľné, čo dokáže kresťanské spoločenstvo takto zaobchádzať s bezbrannou ženou,“ hovorila. Zdalo sa jej nespravodlivé, že s ňou zaobchádzajú ako s vyvrheľom. Mary z ostrova pustili na slobodu pod podmienkou, že prestane variť.

Tyfusová Mary

V tomto bode sa o jej prípad začali zoberať noviny mediálneho magnáta Williama Hearsta. Ten priam bažil za senzáciami a pri vidine silného príbehu bol ochotný ľuďom hradiť aj právnu pomoc. Hearstove noviny sa postavili na jej stranu a publicitou Mary získala finančné prostriedky. Práve Hearstoví reportéri stoja za menom Týfusová Mary - prezývkou, ktorej sa už nezbavila do konca života.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dover Town Library (@dtldoverma)

Nedá sa povedať, že by sa Mary nesnažila dodržať svoj sľub. Kuchyniam sa spočiatku vyvarovala a pracovala najprv v práčovni. Nebolo to však ono a rýchlo ju to znova zlákalo k vareniu. Prácu si však hľadala pod falošnými menami a zamestnala sa dokonca aj v nemocničnej jedálni.

Možno až 50 obetí

Úrady ju znova našli v roku 1915 a znova ju poslali do izolácie. Tentoraz sa už s ňou nikto nemaznal a mimo spoločnosti prežila 23 rokov až do svojej smrti v roku 1938. Počet úmrtí, ktoré skutočne priamo zapríčinila, je otázny. Zdroje uvádzajú od troch až po päťdesiat mŕtvych na brušný týfus.

Jedlom, ktoré to všetko malo zapríčiniť, mala byť práve jej slávna broskyňová zmrzlina. Baktéria týfusu sa totiž varením ničí. Príbeh a zadržanie Tyfovej Mary sa však považuje za jeden z dôležitých míľnikov medicíny.

Práve jej prípad ako prvý nastolil otázku izolácie prenášačov, ale propagoval aj dôležitosť epidemiológie a pomohol ukotviť jej postavenie v spoločnosti. Znížiť výskyt brušného týfusu v Spojených štátoch sa podarilo chlórovaním pitnej vody, dnes sa lieči antibiotikami.            

Časť 2 / 2

Už ste čítali?