Svet budúcnosti je bez dymu, môžete si ho vyskúšať na vlastnej koži. O bezdymových alternatívach sa s vami porozpráva hologram
Dnes už nefajčí vo filme každý herec a v reklame na tabakové výrobky nevystúpi žiaden lekár, ako to bolo v minulosti. Mimoriadne škodlivé účinky fajčenia a najmä dymu nielen pre fajčiara majú zmierniť moderné bezdymové alternatívy.
Tabakové spoločnosti pochopili, že klasické cigarety nemajú budúcnosť. Potvrdzuje to Petr Šedivec, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko, keď vysvetľuje, na aké menej škodlivé alternatívy fajčenia sa zameriavajú: „Ide o výrobky ako napríklad elektronické cigarety či zariadenia na nahrievanie tabaku, ktoré neprodukujú cigaretový dym.“ Napriek neodškriepiteľnej škodlivosti cigariet na Slovensku stále fajčí 26% dospelých.
Návykový nikotín, škodlivý dym
Vážne ochorenia a zdravotné problémy súvisiace s fajčením nemá „na svedomí“ nikotín, ale dym a splodiny spáleného tabaku, ktorý fajčiar vdychuje. „Ľudia fajčia pre nikotín, ale zomierajú pre decht,“ povedal už pred štyridsiatimi rokmi priekopník výskumu tabaku, Michael Russell. Cigaretový dym obsahuje viac ako 7000 chemikálií, z ktorých stovky sú toxické a najmenej 70 z nich spôsobuje nádorové ochorenia. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že až polovica fajčiarov umiera predčasne. Podľa zverejnených štatistík zlozvyk fajčenia skracuje životy ľudí o 10 až 15 rokov a spôsobuje kardiovaskulárne choroby, infarkt, mozgovú mŕtvicu, upchávanie ciev, rakovinu a chronické pľúcne choroby. Alarmujúce je, že väčšina fajčiarov si je týchto zdravotných rizík vedomá. Zrejme aj preto sa prevencia a osveta okolo škodlivosti cigariet venuje aj menej škodlivým náhradám. „Ak by totiž fajčiari od klasických cigariet prešli na elektronické, je takmer isté, že by sa ich zdravotný stav zlepšil,“ uvádza sa v stanovisku Svetovej zdravotníckej organizácie k elektronickým verziám cigariet. To však neznamená, že fajčenie bezdymových náhrad nie je bez zdravotných následkov, dodávajú odborníci.
Ako fungujú bezdymové alternatívy
Najmä škodlivosť cigaretového dymu pre okolie donútilo mnoho fajčiarov vyskúšať modernejšie alternatívy. Okrem nikotínových vrecúšok, ktoré sa vkladajú do úst, sú to zariadenia na nahrievanie tabaku. Dáva sa do nich náplň, ktorá sa nahrieva na teplotu približne 300 °C. To stačí na to, aby sa uvoľňoval nikotín, no nenastáva škodlivé horenie a namiesto cigaretového dymu sa vytvára aerosol. Ta trhu je tiež veľa druhov elektronických cigariet. Vynašiel ich v roku 2003 čínsky lekárnik Hon Lik. Chcel sa takto zbaviť zlozvyku, ktorý zabil jeho otca. To sa lekárnikovi zo Šen-jangu nepodarilo, no jeho patent používajú na výrobu vlastných e-cigariet tabakové spoločnosti z celého sveta. Hon Link sa inšpiroval v tradičnej čínskej medicíne spôsobom inhalovania byliniek. Do elektronických cigariet sa vkladá tekutina s obsahom nikotínu. Tá sa nahrieva v takzvanom vaporizéri, ktorý vytvára paru určenú na inhaláciu. V prípade tohto druhu prijímania návykového nikotínu sa už nehovorí o fajčení, ale vapovaní. Jedným z prvých hollywoodskych vaperov sa stal herec Leonardo DiCaprio. Podľa portálu zavislostiinak.sk sú slovenskí fajčiari stále voči modernejším formám fajčenia nedôverčiví. Prieskum ukázal, že na menej rizikové alternatívy prešlo u nás zatiaľ iba asi 20 percent fajčiarov.
Ako odradiť mladých fajčiarov?
Podľa amerického odborníka na verejné zdravie Mitcha Zellera je návykový potenciál cigariet veľký, pretože sa v nich nikotín viaže na častice dymu a prechádza pľúcami a mozgom za menej ako 10 sekúnd. „Táto vysoko návyková chemikália dokáže „nastaviť“ mozog, najmä u mládeže a mladých dospelých tak, že túžia po nej stále viac,“ dodáva Zeller, bývalý riaditeľ Centra pre tabakové výrobky. V USA sa formuje iniciatíva za znižovanie obsahu návykového nikotínu v cigaretách a aj v ich nedymiacich alternatívach. Mitch Zeller navrhoval dokonca na konferencii TEDx elektronické cigarety bez nikotínu, iba s príchuťami. Dánsko sa po šokujúcich zisteniach, že v liberálnej krajine je až tretina fajčiarov vo veku medzi 15 až 29 rokov, inšpirovalo zákonom, ktorý dávno platí na Slovensku. Plánuje posunúť vekovú hranicu pre nákup produktov obsahujúcich nikotín zo 16 na 18 rokov.
„Chcel by som vidieť svet bez cigariet. Vlastne čím skôr sa to stane, tým lepšie pre všetkých,“ povedal nedávno pre britský The Guardian Jacek Olczak, výkonný riaditeľ tabakovej spoločnosti Philip Morris International a veľmi tým prekvapil. K cigaretám by sme podľa neho mali pristupovať ako k benzínovým autám: „Úplne ich zakázať do roku 2030.“
Článok bol pripravený v spolupráci s Philip Morris.