Krajiny, ktoré Rusi náhle odpojili od plynu, sa dočkali priateľskej pomoci. Ako je na tom Slovensko?
TASR
TASR

Krajiny, ktoré Rusi náhle odpojili od plynu, sa dočkali priateľskej pomoci. Ako je na tom Slovensko?

Éra ruských fosílnych palív v Európe sa vraj blíži ku koncu.

— Foto: TASR/AP

Poľsko a Bulharsko dostávajú plyn od svojich susedov z Európskej únie. Uviedla to poobede predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na skutočnosť, že Rusko zastavilo dodávky plynu do Poľska aj Bulharska. Moskva ako dôvod uviedla, že odberatelia v týchto krajinách nezaplatili za dodávky rubľami, ako požaduje Moskva.

Gazprom zatvoril kohútiky

"Poľsko a Bulharsko teraz dostávajú plyn od svojich susedov v EÚ po tom, čo ruský štátny energetický gigant Gazprom zatvoril kohútiky," uviedla šéfka eurokomisie v mimoriadnom vyhlásení pre médiá. Podľa nej to svedčí o obrovskej solidarite členmi Únie a aj o efektívnosti minulých investícií do interkonektorov a inej plynárenskej infraštruktúry.

"Nie je žiadnym prekvapením, že Kremeľ používa fosílne palivá, aby sa nás pokúsil vydierať. To je niečo, na čo sa Európska komisia pripravovala v úzkej koordinácii a solidarite s členskými štátmi a medzinárodnými partnermi. Naša reakcia bude okamžitá, jednotná a koordinovaná," dodala.

Snaha rozdeliť EÚ zlyhala

Podľa jej slov Kremeľ "opäť zlyhal" vo svojom pokuse zasiať rozdelenie medzi členské štáty Únie a odkázala, že "éra ruských fosílnych palív v Európe sa blíži ku koncu".

Von der Leyenová zároveň varovala dovozcov z EÚ, že platenie za ruský plyn v rubľoch, ako to požaduje Kremeľ, bude znamenať porušenie sankčného režimu EÚ. "Pokiaľ dodávateľská zmluva nebude denominovaná v rubľoch, európske firmy sa nesmú podvoliť tlaku platiť v ruskej mene. Išlo by o porušenie sankcií, teda o vysoké riziko pre spoločnosti," upozornila pred novinármi.

Šéfka exekutívy EÚ vo svojom oznámení spresnila, že eurokomisia zabezpečí, aby rozhodnutie Gazpromu malo čo najmenší vplyv na európskych spotrebiteľov. Komisia v tejto súvislosti zintenzívni aj svoju prácu s takzvanými regionálnymi skupinami členských štátov, ktoré si môžu navzájom pomáhať s dodávkami, aby sa zmiernili akékoľvek dosahy na možné prerušenia dodávok plynu.

Agresívny krok Ruska

Zároveň dodala, že EÚ bude pokračovať v práci na zabezpečení dostatočných dodávok a skladovania plynu v strednodobom horizonte. Pripomenula, že akčný plán REPowerEU už tento rok pomôže výrazne znížiť závislosť Európanov od ruských fosílnych palív a je tu aj dohoda s USA na zabezpečení dodatočného dovozu skvapalneného plynu (LNG) v tomto a nasledujúcich rokoch.

Zastavia plyn aj nám? Sulík upokojuje


Situácia v dodávkach ruského zemného plynu do Európy je napätá, pre Slovensko však nie je kritická. V stredu prišlo na Slovensko cez Ukrajinu a Česko spolu 60 miliónov kubických metrov (m3) ruského plynu, z ktorého na Slovensku zostalo cez 14 miliónov m3 na okamžitú spotrebu aj na uskladnenie. Povedal to na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík. Vzhľadom na to, že ďalšia splátka za plyn čaká Slovensko až 20. mája, neočakáva Sulík okamžité zastavenie dodávok.

"Dôležité je, že slovenská strana, konkrétne SPP, má uhradené všetky svoje záväzky a úhrada týchto záväzkov bola aj akceptovaná ruskou stranou," povedal Sulík. Ďalšia splátka plynu čaká Slovensko až 20. mája. Dovtedy bude situácia s platbami za plyn ustálená, nakoľko Slovensko je jednou z posledných krajín, ktorá bude za aktuálne dodávky platiť. Rusko od takzvaných nie priateľských krajín požaduje platbu za plyn v rubľoch, čo väčšina krajín EÚ odmietla.  

Slovensko bude na výrazné obmedzenie dodávok ruského plynu  pripravené podstatne skôr, ako do roku 2027, s ktorým ráta Európska únia. Podľa Sulíka však nie je prvoradé úplné odstrihnutie Slovenska od ruského plynu, ale diverzifikácia dodávok, ktorá by zabezpečila energetickú bezpečnosť.

"Tento najnovší agresívny krok Ruska je ďalšou pripomienkou toho, že musíme spolupracovať so spoľahlivými partnermi a budovať našu energetickú nezávislosť," skonštatovala von de Leyenová a privítala návrh francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ zvolať čo najskôr stretnutie ministrov energetiky EÚ.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…