Dobré noviny
Zo šuštiakoviny vytvorili UFO. Róbert a jeho rodina utiekli z Československa absolútne unikátnym spôsobom
Simona Gálová
Simona Gálová

Zo šuštiakoviny vytvorili UFO. Róbert a jeho rodina utiekli z Československa absolútne unikátnym spôsobom

Róbert Hutyra / Hutyrovci v USA v balóne, v ktorom utiekli
Róbert Hutyra / Hutyrovci v USA v balóne, v ktorom utiekli — Foto: Archív rodiny

Keď lietajúci objekt uvideli Rakúšania, mysleli si, že vidia mimozemský lietajúci objekt.

Nemal absolútne žiadnu skúsenosť s lietaním a nemal ani žiadnu záruku, že let prežije. Ale 39-ročná cyklistická hviezda, Róbert Hutyra, sa nedal zastaviť a z komunistického Československa chcel uniknúť za každú cenu. S manželkou a dvoma deťmi nakoniec v roku 1983 doslova uletel do Rakúska, a to vo horkovzdušnom balóne, ktorý si sami vyrobili.

Hutyrovci v balóne, v ktorom utiekli z Československa
Hutyrovci v USA s balónom, v ktorom utiekli. Foto: Archív rodiny

Nepriateľ vtedajšieho režimu

Róbert Hutyra bol rodákom z východoslovenskej obce Lúčka pri Levoči, kde si ho dodnes pamätajú. Ako by sa aj dalo zabudnúť na cieľavedomého chlapca, ktorý na svojom bicykli predbehol úplne všetkých, a to nielen v Československu, ale ja za hranicami. Ako povedal pre denník SME, pri každých pretekoch myslel na otcove slová: „Na čo si tam išiel, keď si bol až druhý.“ Vďaka tejto neuhasínajúcej motivácii sa stal päťnásobným majstrom Slovenska a dvojnásobným majstrom ČSSR v cestnej cyklistike.

Popri cyklistickej kariére sa stal aj stavebným technikom a ako sám prezradil, v neslobodnom Československu sa nemal až tak zle. Pre svoju rodinu postavil dom v Šamoríne a zdalo sa, že im nič nechýba. Na konci cyklistickej kariéry sa stal ale podľa jeho slov pre režim nepohodlný. Nechcel totiž spolupracovať s ŠtB a nechcel za žiadnych okolností donášať na svojich priateľov. V auguste 1968 zažil ďalšie sklamanie. Do Československa vtrhli sovietske tanky a tisíce ľudí donútili k úteku zo zeme alebo k rezignácii. Aj on sám vtedy prvýkrát premýšľal o odchode. V tom čase však bola jeho manželka tehotná, a tak sa rozhodol ostať. Myšlienka na útek ho však neopustila, ba naopak.

Ako prezradil pre Nový čas, pohár trpezlivosti pretiekol, keď jeho dcéru Janku aj napriek výborným študijným výsledkom, nechceli prijať na gymnázium. Súdruhom totiž nevyhovoval kádrový profil otca. „Prečo by moja dcéra mala trpieť za svojho priameho a poctivého otca?“ hovoril si vtedy. Koncom roka 1979 náhodou videl reportáž rakúskej televízie ORF, ktorá sa chystala zmeniť celý jeho život.

Reportáž predstavovala východonemeckého technika Strelzyka a jeho priateľa Wetzla, ktorým sa podarilo uletieť za železnú oponu vlastnoručne vyrobeným balónom. Róbert Hutyra celé detstvo čítal verneovky, a keď uvidel reportáž o úteku v balóne, dostal nápad.

Hutyrovci v USA s balónom, v ktorom utiekli
Hutyrovci v USA s balónom, v ktorom utiekli. Foto: Archív rodiny

Učil sa v knižnici a v kine

Zatiaľ čo Verneho príbeh Päť týždňov v balóne mohol prežívať iba vo fantázii, reportáž chcel zažiť na vlastnej koži. Rozhodol sa, že si zostrojí balón a s celou rodinou odletí na vysnívaný Západ. „Keď mi to povedal, najskôr som si myslela, že žartuje. Balón videl dovtedy len v televízii a v kine. Až po nejakom čase som zistila, že to myslí smrteľne vážne,“ spomínala jeho manželka Jana Hutyrová pre Pravdu.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?