Dobré noviny
Štvordňový pracovný týždeň už aj na Slovensku! Sen mnohých zamestnancov zavádza do praxe prvá firma
Simona Gálová
Simona Gálová

Štvordňový pracovný týždeň už aj na Slovensku! Sen mnohých zamestnancov zavádza do praxe prvá firma

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia — Foto: Pexels

Možnosť voľby štvordňového týždňa privítalo celkom 70 percent zamestnancov.

Sen mnohých zamestnancov sa už čoskoro môže stať realitou. Firmy po celom svete začínajú testovať štvordňový pracovný týždeň a trend sa dostavil aj na Slovensko. Systém štyri dni práce, tri dni voľna vyše roka testovala poisťovňa, ktorá experiment prevedie vôbec ako prvá firma na Slovensku do reality, informoval o tom StartitUp.

Cieľ? Odbremeniť zamestnancov od stresu

Prvou „lastovičkou“ medzi slovenskými firmami so štvordňovým týždňom je poisťovňa NN, ktorá po roku testovania zverejnila zaujímavé výsledky. „Po roku sme spokojne skonštatovali, že náš nový model práce je úspešný. Nemal negatívny vplyv ani na produktivitu, ani na pracovný výkon, efektivitu a kvalitu NN servisu. Hlavný ukazovateľ, ktorý posudzujeme, je ‚work-life balance‘ a celková angažovanosť, ktorú dosahujeme v našej skupine ako najvyššiu na Slovensku,“ uviedla Jana Šimková, HR Business Partner pre poisťovňu NN.

Zamestnanci poisťovne majú vďaka týmto výsledkom na výber z dvoch pracovných režimov – buď využijú klasický päťdňový režim (7,75 hod./deň), alebo nový štvordňový režim (9,7 hod./deň). Dôležité je pripomenúť, že zamestnancom sa pracovná doba prechodom na štvordňový pracovný týždeň neskracuje. Nech už si zamestnanci vyberú akúkoľvek možnosť, musia za týždeň odpracovať 38,75 hodín. Aj napriek tomu podľa dát poisťovne privítalo možnosť voľby štvordňového týždňa celkom 70 percent zamestnancov.

Hlavným cieľom firmy je odbremeniť svojich zamestnancov od pracovného stresu a ponúknuť im vyššiu kontrolu nad tým, kedy urobia svoju prácu. Z prieskumu poisťovne vyplýva, že zamestnanci štvordňového pracovného týždňa najviac ocenili work-life balans, duševnú pohodu, flexibilitu či viac voľného času.

Piaty deň využili zamestnanci na:

  • trávenie času so svojimi blízkymi či domácimi miláčikmi,
  • získanie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom,
  • vybavovanie úradov, lekárov či potvrdení cez extra pracovný deň,
  • fyzickú starostlivosť alebo psychohygienu,
  • vzdelávanie a celkový sebarozvoj,
  • čas s deťmi (pre rodičov s malými deťmi),
  • koníčky a cestovanie (keďže si napríklad v piatok nemusia brať dovolenku).

Aj keď sa môže zdať, že štvordňový pracovný týždeň má iba benefity, takýto režim nemusí vyhovovať každému. U niekoho môže desaťhodinový pracovný deň vyvolať viac stresu a na pozore sa tiež majú manažéri, ktorí musia naplánovať prácu do štyroch dní namiesto piatich.

 

Už ste čítali?