Ako je to s veľkou pomocou pre rodiny: Zvyšuje sa prídavok a daňový bonus, vznikne aj nový príspevok
TASR
TASR

Ako je to s veľkou pomocou pre rodiny: Zvyšuje sa prídavok a daňový bonus, vznikne aj nový príspevok

Okrem jednorazových 100-eurových príspevkov pripravili aj systémovú pomoc pre rodiny.

— Foto: TASR

Pomoc štátu pre rodiny s deťmi sa od júla tohto roka a potom od roku 2023 zvýši. Oznámil to na tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič pri predstavení vládnych opatrení proti zdražovaniu. Opatrenia na podporu rodín s deťmi majú podľa jeho slov systémový charakter.

40-eurový prídavok a 100-eurový bonus

Podľa Matoviča vláda pomôže rodinám s deťmi sumou až 200 eur mesačne na dieťa. Súčasný mesačný prídavok na dieťa vo výške 25,88 eura sa podľa neho od 1. júla 2022 zvýši na 30 eur a od 1. januára 2023 na 40 eur.

Priblížil zároveň, že súčasný daňový bonus na dieťa do šiestich rokov veku na úrovni 47,14 eura od júla tohto roku stúpne na sumu 70 eur a od budúceho roka na 100 eur.

"Daňový bonus na dieťa do 15 rokov, ktorý je v súčasnosti 43,60 eura sa od júla 2022 zvýši na 70 eur a od roku 2023 na 100 eur," avizoval. Daňový bonus na dieťa vo veku nad 15 rokov na úrovni 23,57 eura dosiahne od 1. júla výšku 40 eur a od budúceho roka 50 eur.

Nový príspevok na voľný čas

"Posledná položka pomoci sú služby deťom, teda tzv. voľnočasové aktivity. Dnes takýto príspevok do rodiny nie je. Od Nového roka bude vo výške 60 eur. Dokopy rodičia, z ktorých aspoň jeden bude pracovať, bude môcť na svoje dieťa získať 200 eur mesačne. Rodič, ktorý nepracuje, dostane 40 eur v hotovosti a dieťa dostane na rozvoj svojho talentu 60 eur. Napríklad matka - osamelý rodič s minimálnou mzdou, ktorá má dve deti, chodiace na základnú školu, ročne získa 3132 eur navyše," dodal minister financií.

Doplnil, že novými výdavkami sa "žiadnym spôsobom nezvyšujú verejné výdavky", lebo vláda nájde na ne nové krytie. "Približne to vychádza pri prídavkoch na deti 200 miliónov eur, pri daňovom bonuse približne 500 miliónov eur a pri tzv. službách deťom takisto približne 500 miliónov eur," vyčíslil Matovič.

Masívna pomoc vraj nezvýši deficit

Zvýšenie rodinných prídavkov, daňového bonusu ani voľnočasové poukazy vraj podla Matoviča nezvýšia deficit rozpočtu verejných financií. I keď štátu v budúcom roku na tieto dávky narastú výdavky o približne jednu miliardu eur, bude ich kompenzovať úsporami a novými trvalými príjmami. Hrubý dlh Slovenska sa vlani vyšplhal na rekordných 61 miliárd eur alebo 63 % hrubého domáceho produktu.

"Sme mimoriadne zodpovední voči vereným financiám, lebo všetky trvalé výdavky, ktoré takto navyše vzniknú, budú kryté trvalými úsporami na strane štátu a trvalými novými príjmami," povedal Matovič. Minister doplnil, že by malo ísť o vyššie zdanenie približne stovky regulovaných firiem. I keď sa na tento krok doteraz  nepodarilo získať súhlas koaličnej strany SaS, Matovič napriek tomu verí, že príslušnú legislatívu Národná rada SR schváli.

Minister financií upozornil, že zverejnené výsledky štátneho dlhu za minulý rok treba interpretovať aj z pohľadu čistého dlhu Slovenska. Ten je výrazne nižší, pretože vláda mala na konci minulého roka hotovostný zostatok vo výške približne desať miliárd eur. "Vedeli sme, že budeme splácať dlhy, vedeli sme, že bude doba ťažká, báli sme sa, že budú vyššie úroky, takže o desať miliárd eur treba ten hrubý dlh znížiť a potom je ten pohľad omnoho lepší," povedal Matovič.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…