Zvláštny pocit, cítim sa taká holá. Slováci prezradili, aký bol ich prvý deň bez rúšok a respirátorov
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Zvláštny pocit, cítim sa taká holá. Slováci prezradili, aký bol ich prvý deň bez rúšok a respirátorov

Na Slovensku od štvrtka nie sú povinné rúška ani respirátory v interiéroch. Niektorí Slováci si budú musieť chvíľku zvykať.

Nosili sme ich dva roky v MHD, vo vlakoch, v autobusoch, v obchodoch ale aj vo fitness či v školách. Hoci ich časť spoločnosti odmietala, rúška a respirátory sa pre mnohých Slovákov stali bežnou súčasťou ich životov. Vo štvrtok sa ale všetko zmenilo. Keďže pandémia je na ústupe, štát sa rozhodol úplne uvoľniť protipandemické opatrenia a okrem iného zrušil aj povinnosť nosenia rúšok a respirátorov v interiéroch. Pozreli sme sa na vaše komentáre, v ktorých ste popisovali, ako ste strávili prvý "slobodný deň" bez ochrany tváre.

Môžu sa narúžovať, ale čo s mimikou?

“Je to divný pocit,” priznala Andrea, ktorá sa bez ochrany tváre prvý raz cítila akási “holá”. “Musím sa zas naučiť ovládať mimiku,” dodala. My sa ešte nechystáme ich medzi ľuďmi v interiéri dávať dole,” reagovala na ňu Gabriela, ktorej príde množstvo cudzích ľudí pohromade stále znepokojujúcich.

Foto: FB Dobrých novín

“Konečne sa môžem narúžovať,” teší sa zas Jaroslava. Martin nemá v interiéri bez rúška zvláštny pocit, príde mu to úplne prirodzené. Alexandra zastáva opačný názor - zrušenie povinnosti nosiť masky v MHD a v interiéroch, kde sú ľudia blízko seba, jej príde predčasné.

Ivana ráno cestovala do práce a všimla si, že napriek zrušeniu opatrení nosili v MHD rúška asi tri štvrtiny cestujúcich. Zdenka bola nakúpiť v potravinách a všimla si opačnú situáciu. Nevidela tam ani jedného človeka, ktorý by mal na tvári rúško alebo respirátor. Julo všetky rúška nevyhodí a ako s humorom podotkol, jedno “desaťkrát opraté” si nechá.

Foto: FB Dobrých novín

Našu sondu do pocitov Slovákov uzatvárame Lubošom, ktorý si v prvý deň bez rúšok spomenul na vtip o gynekológovi, ktorý si sadol do autobusu MHD, pokojne sa obzeral okolo seba, usmial sa a potichu si povzdychol. “Oooch, konečne tváre!”

Nepovinné až na výnimky

Štát rozhodol, že od štvrtka už nie je povinné prekrytie horných dýchacích ciest v exteriéroch ani vo väčšine interiérov. Respirátor je naďalej povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární. Zrušila sa aj povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou na COVID-19. Vyplýva to z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR.

Prekrytie horných dýchacích ciest tak už nie je povinné v exteriéroch, teda ani na hromadných podujatiach organizovaných vonku a nie je povinné ani vo väčšine interiérov vrátane verejnej hromadnej dopravy, taxislužieb a hromadných podujatí. Hlavný hygienik SR Ján Mikas napriek tomu pripomína, že stále ide o jednoduchú a efektívnu cestu, ako znižovať riziko prenosu nákazy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…