Chcel mať najšťastnejších zamestnancov, tak im postavil vlastné mesto. Sirotám a pracovníkom dával celé zisky
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Chcel mať najšťastnejších zamestnancov, tak im postavil vlastné mesto. Sirotám a pracovníkom dával celé zisky

Zakladateľ najväčšej čokoládovne na svete nemohol mať vlastné deti. Svoj život zasvätil tým, ktorí zas nemali rodičov.

— Foto: Instagram: Milton Hershley School

Podnik na čokoládu sa stal rýchlo najväčším výrobcom pochúťok na svete. Svoje peniaze však dával do lepšieho života svojich pracovníkov a sirôt. Milton Hershey veril, že dobrých zamestnancov bude mať len vtedy, keď sa budú aj v súkromnom živote cítiť dobre a šťastne. V naplnení tejto vízie videl svoj životný cieľ. „Jeho skutky sú jeho pomníkom. Jeho život je našou inšpiráciou,“ hovorí nápis na jeho pomníku a dokonale odzrkadľujú to, kým naozaj bol.  

Musel sa vyučiť

Milton Hershey sa narodil 13. septembra 1857 do vidieckej rodiny. Ako každé dieťa z týchto pomerov bol zvyknutý pomáhať na statku. Jeho otec často rodinu opúšťal a malý Milton tak musel mame pomáhať ešte viac. To bol aj dôvod, prečo školu veľmi rýchlo opustil a vyučil sa u miestneho tlačiara. Práca sa mu vôbec nepozdávala, hovoril, že je veľmi nudná. Raz mu pri práci spadol klobúk do stroja a nahnevaný tlačiar ho z práce vyrazil.

Otec tlačiara prosil, aby dal jeho synovi ešte jednu šancu, ale mama mala iný nápad. Vyučiť ho za cukrára. Štrnásťročný Hershey sa teda štyri roky učil novému remeslu a presťahoval sa do Philadelphie, kde založil svoj prvý cukrársky podnik. Po presune do Denveru sa zas od miestnych cukrárov naučil vyrábať karamelky z čerstvého mlieka. V roku 1883 sa vrátil do Lancastera a od banky si požičal peniaze na podnik, ktorý mal vyrábať práve karamelové cukríky. Vedel, že ich musí vyrábať vo veľkom a tie mali okamžite obrovský úspech.

Čokoládu nemohol dostať z hlavy

Raz ich mestečko navštívil istý Angličan, ktorý chcel po ochutnaní jeho karameliek okamžite urobiť veľkú objednávku a poslať ju do Európy. Hershey to nielenže dokázal, ale vďaka tejto objednávke dokázal pokryť všetky dlhy, ktoré mal voči banke a ešte mu ostali peniaze na ďalšie suroviny a modernizáciu výroby. Jeho podnik mal už o pár rokov viac ako 1300 zamestnancov v dvoch továrňach. Nebolo to zlé, ale Hershey mal v hlave nový nápad. Po návšteve legendárnej Svetovej výstavy v Chicagu v roku 1893 (predchodca dnešného EXPO) zostal úplne fascinovaný čokoládou. Rozhodol sa, že továreň na karamelky predá za milión dolárov a založí slávnu Hershey Chocolate Company.

Z výnosov z predaja si kúpil pozemky, z ktorých získaval čerstvé zásoby mlieka potrebného na výrobu mliečnej čokolády. Vytvoril si vlastnú receptúru a bol odhodlaný zaplniť ňou americký trh. Výstavbu svojho obrovského závodu dokončil v roku 1905 a jeho čokoláda sa stala prvým nadnárodným produktom.

Zamestnanci centrom diania

Centrom všetkého diania bola továreň, No Hershey postavil v okolí celú infraštruktúru a zázemie, ktoré jeho zamestnanci potrebovali. Postavil domy, školy aj kostoly, okolo fabriky vytvoril vlastné mesto.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…