Chcel mať najšťastnejších zamestnancov, tak im postavil vlastné mesto. Sirotám a pracovníkom dával celé zisky
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Chcel mať najšťastnejších zamestnancov, tak im postavil vlastné mesto. Sirotám a pracovníkom dával celé zisky

Zakladateľ najväčšej čokoládovne na svete nemohol mať vlastné deti. Svoj život zasvätil tým, ktorí zas nemali rodičov.

— Foto: Instagram: Milton Hershley School

Podnik na čokoládu sa stal rýchlo najväčším výrobcom pochúťok na svete. Svoje peniaze však dával do lepšieho života svojich pracovníkov a sirôt. Milton Hershey veril, že dobrých zamestnancov bude mať len vtedy, keď sa budú aj v súkromnom živote cítiť dobre a šťastne. V naplnení tejto vízie videl svoj životný cieľ. „Jeho skutky sú jeho pomníkom. Jeho život je našou inšpiráciou,“ hovorí nápis na jeho pomníku a dokonale odzrkadľujú to, kým naozaj bol.  

Musel sa vyučiť

Milton Hershey sa narodil 13. septembra 1857 do vidieckej rodiny. Ako každé dieťa z týchto pomerov bol zvyknutý pomáhať na statku. Jeho otec často rodinu opúšťal a malý Milton tak musel mame pomáhať ešte viac. To bol aj dôvod, prečo školu veľmi rýchlo opustil a vyučil sa u miestneho tlačiara. Práca sa mu vôbec nepozdávala, hovoril, že je veľmi nudná. Raz mu pri práci spadol klobúk do stroja a nahnevaný tlačiar ho z práce vyrazil.

Otec tlačiara prosil, aby dal jeho synovi ešte jednu šancu, ale mama mala iný nápad. Vyučiť ho za cukrára. Štrnásťročný Hershey sa teda štyri roky učil novému remeslu a presťahoval sa do Philadelphie, kde založil svoj prvý cukrársky podnik. Po presune do Denveru sa zas od miestnych cukrárov naučil vyrábať karamelky z čerstvého mlieka. V roku 1883 sa vrátil do Lancastera a od banky si požičal peniaze na podnik, ktorý mal vyrábať práve karamelové cukríky. Vedel, že ich musí vyrábať vo veľkom a tie mali okamžite obrovský úspech.

Čokoládu nemohol dostať z hlavy

Raz ich mestečko navštívil istý Angličan, ktorý chcel po ochutnaní jeho karameliek okamžite urobiť veľkú objednávku a poslať ju do Európy. Hershey to nielenže dokázal, ale vďaka tejto objednávke dokázal pokryť všetky dlhy, ktoré mal voči banke a ešte mu ostali peniaze na ďalšie suroviny a modernizáciu výroby. Jeho podnik mal už o pár rokov viac ako 1300 zamestnancov v dvoch továrňach. Nebolo to zlé, ale Hershey mal v hlave nový nápad. Po návšteve legendárnej Svetovej výstavy v Chicagu v roku 1893 (predchodca dnešného EXPO) zostal úplne fascinovaný čokoládou. Rozhodol sa, že továreň na karamelky predá za milión dolárov a založí slávnu Hershey Chocolate Company.

Z výnosov z predaja si kúpil pozemky, z ktorých získaval čerstvé zásoby mlieka potrebného na výrobu mliečnej čokolády. Vytvoril si vlastnú receptúru a bol odhodlaný zaplniť ňou americký trh. Výstavbu svojho obrovského závodu dokončil v roku 1905 a jeho čokoláda sa stala prvým nadnárodným produktom.

Zamestnanci centrom diania

Centrom všetkého diania bola továreň, No Hershey postavil v okolí celú infraštruktúru a zázemie, ktoré jeho zamestnanci potrebovali. Postavil domy, školy aj kostoly, okolo fabriky vytvoril vlastné mesto.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…