Máte poslednú možnosť požiadať o finančnú podporu cez Prvú pomoc, jej výška narástla. Toto musíte urobiť
TASR
TASR

Máte poslednú možnosť požiadať o finančnú podporu cez Prvú pomoc, jej výška narástla. Toto musíte urobiť

Február je posledným mesiacom, za ktorý je možné požiadať o finančnú podporu cez nástroje Prvej pomoci, a to do konca apríla.

— Foto: TASR

Ministerstvo práce vyplatilo na udržanie zamestnanosti k 31. marcu zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám zhruba 2,44 miliardy eur. Úrady práce uzavreli cez 218.000 dohôd o poskytovaní pomoci. Február je pritom posledným mesiacom, za ktorý je možné požiadať o finančnú podporu cez nástroje Prvej pomoci, a to do konca apríla. Uplatňuje sa rozšírený rámec Prvá pomoc+ a aj možnosť využiť opatrenie 3B. Vyplýva to z aktuálneho komentára Inštitútu sociálnej politiky o pomoci rodinám a pracujúcim v čase pandémie.

Viac ako 500 eur

ISP poukázal aj na to, že od marca platí zákon o podpore v čase skrátenej práce, tzv. kurzarbeit. Ministerstvo práce taktiež pripravilo projekt na udržanie pracovných miest aj pre SZČO, na ktorých sa kurzarbeit nevzťahuje. Pilotný projekt sa uplatní zatiaľ za marec.

Maximum v uhrádzanej sume počas tretej vlny pandémie sa podľa ISP dosiahlo v decembri. Údaje za január a február signalizujú postupný útlm v čerpaní. Od novembra sa dynamicky upravuje odvetvová štruktúra vyplácanej Prvej pomoci. Za január čerpali najviac Prvej pomoci firmy z odvetvia priemyselnej výroby a stavebníctva. Pomoc na jedného zamestnanca pokračuje v opatrnom raste, čo signalizujú aj februárové údaje. Viac ako štvrtina januárovej Prvej pomoci smerovala zasiahnutým subjektom prostredníctvom opatrenia 3B pre podniky s najviac 49 zamestnancami a s poklesom tržieb najmenej 40 %.

Ešte za október pripadala na jedno pracovné miesto finančná pomoc vo výške zhruba 351 eur. "Prechod na atraktívnejší rámec Prvá pomoc+ za november a nasledujúce mesiace má pozitívny vplyv na výšku príspevku. Aktualizovaný decembrový údaj presiahol 516 eur a za január sa dostal na hranicu 543 eur. Predbežné februárové čísla sú z tohto pohľadu taktiež pozitívne, a to 550 eur, pričom očakávame ďalšiu korekciu tohto ukazovateľa," priblížil analytik ISP Matúš Baliak.

Komu najviac pomohli 

Odvetvie priemyselnej výroby podľa inštitútu dominovalo z pohľadu čerpanej sumy v období apríl až október 2021 s podielom mesačne od 21 po 39 %. Zmena nastala za november, keď sa k priemyselnej výrobe pridalo odvetvie ubytovacích a stravovacích služieb s rovnakým relatívnym zastúpením (18 %). Za december sa do pozície najväčšieho beneficienta dostali podniky pôsobiace v ubytovacích a stravovacích službách nasledované veľko- a maloobchodom s podielom na úrovni zhruba 21 %, respektíve 18 %.

Za január sa situácia opäť zmenila. Inštitút skonštatoval, že údaje naznačujú návrat podnikov z priemyselnej výroby spolu so stavebníctvom, kam smeruje takmer 18 % pomoci. Predbežne za február sú najintenzívnejšie čerpajúcim odvetvím podniky pôsobiace v stavebníctve, ale ISP očakáva dodatočné korekcie.

Znovuzavedenie možnosti čerpania cez opatrenia 3B pre mikro- a malé podniky za december a nasledujúce mesiace podľa inštitútu mení intenzitu využívania zvyšných opatrení, stále však dominuje opatrenie 2. Za december sa podľa aktualizovaných údajov vyplatilo cez 3B zhruba 22 % Prvej pomoci. Cez opatrenie 2 a 3A sa vyplatilo takmer 40, respektíve 30 %. Intenzita čerpania cez 3B za január ešte vzrástla a presiahla štvrtinu, kým cez 3A sa vyplatila menej ako štvrtina. Cez opatrenie 2 smerovalo ďalších približne 46 %. Februárové čísla signalizujú mierny útlm čerpania cez opatrenie 3B, ISP však predpokladá dodatočné posuny vo využívaní jednotlivých opatrení.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…