Prečo držíme na Veľký piatok pôst a prečo sa neslávia žiadne sväté omše?
Barbora Kullačová
Barbora Kullačová

Prečo držíme na Veľký piatok pôst a prečo sa neslávia žiadne sväté omše?

Z historického hľadiska mnoho z nás pozná príbeh ukrižovania, ale je nám známy aj význam pôstu, ktorý sa snažíme dodržiavať?

— Foto: Barbora Kullačová

Veľká noc je obdobím, ktoré je pre kresťanov. Tým najdôležitejším dňom je práve Veľký piatok, ktorým si pripomíname ukrižovanie Ježiša Krista a dodržiavame prísny pôst.

Pôst nie je diéta, ale niečo omnoho hlbšie

Mnoho z nás dodržiava pôst v rámci tradície, ktorú nám zanechali naši predkovia. Nad samotnou myšlienkou a cieľom zdržiavania sa jedla alebo iných príjemných vecí sa však zamýšľame málo. 

Pôst v prvom rade nemá budovať naše ego, ale upriamuje pozornosť na Ježiša Krista. V súčasnosti ho však vnímame skôr ako sebazapieranie, prísnu hladovku alebo dokázanie si, že sme vytrvalí. Niektorí z nás by mohli pôstu porozumieť dokonca ako zavrhnutiu všetkého čo nám Boh stvoril a ponúkol na užívanie. To je však veľmi chybné zmýšľanie, pretože tieto veci samé o sebe nie sú zlé. To čo je chybné je náš vzťah ku nim. Pôst nám ponúka práve napravenie vzťahu k týmto veciam, ktoré nám boli dané od Boha.

Foto: RFA na Pexels

V spoločnosti sa veľa rozpráva o odriekaní napríklad sa od mobilných telefónov a sociálnych sietí. Dokonca koluje heslo, ktoré vraví, že nemáme byť otrokmi internetu, ale jeho pánmi. Keď sa niekto začne zriekať jedla alebo internetu, tak ho obdivujeme. Keď sa niekto postí lebo je veriaci, tak je vystavený smiechu. Prečo to tak je? 

Aj keď sa nám tieto dve veci môžu stať na prvý pohľad rovnaké, je v nich jeden podstatný rozdiel. Prvá možnosť je niečo, čo nám upevní naše ego, že sme niečo dokázali. V tej druhej je však aj skrytý význam obety. Okrem toho, že dokážeme napraviť náš vzťah k obľúbeným veciam, tak sa obetujeme a robíme to z lásky. Slovo z lásky je veľmi dôležitý dodatok, pretože takým istým spôsobom sa za nás obetoval Ježiš, aby nás vykúpil z hriechu. Akurát, že Jeho obeta bola vykonaná omnoho horším spôsobom.

Úzko s Ježišovou obetou súvisí aj fakt, že sa na Veľký piatok neslávia sväté omše. Svätá omša je totiž obeta, ktorá sa slávi v chráme. Na Veľký piatok bol Ježiš ukrižovaný za nás, a preto nie je potrebné v tento deň obetu vykonávať.

Foto: Cleiton Ferraz na Pexels

V pôste ide predovšetkým o obetu

To čo si my uvedomujeme veľmi málo, je že ide len a len o pripomenutie si Kristovej obety na kríži. V súčasnosti sa nemožno obetovať tým, že by nás ukrižovali. To predsa ani Boh nechce. Jemu stačí len malý úkon pokánia, ktorý je vykonaný predovšetkým s tým, že sa obetovať chceme a že to robíme z lásky k Nemu a k ostatným.

Hlavnou úlohou pôstu je teda to, aby sme sa dokázali Ježišovi pripodobniť a tiež sa obetovať. Nejde však o nútenú obetu, ako to my vnímame, ale o obetu z lásky k druhému. 

Na čo si však treba dať pozor?

Keď už sme si vyššie povedali, aký má byť pravý úmysel pôstu, pripomenieme si ešte na čo si treba dávať pozor. Jeden kňaz salezián sa raz o pôste vyjadril nasledujúcimi slovami: „Ak nie je pôst vykonávaný z lásky, tak nemá význam ho dodržiavať. Ľahko sa totiž môže stať, že sa síce dokážeme zaprieť v jedle alebo v iných veciach, ale zostaneme celý deň k druhým nepríjemní a podráždení. A tam teda láska nehrá žiadnu úlohu,"

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…