Nevyliečiteľne chorí dostali šancu. Jadrová chemička Martina vyvinula prelomovú liečbu rakoviny, výsledky sú úžasné
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Nevyliečiteľne chorí dostali šancu. Jadrová chemička Martina vyvinula prelomovú liečbu rakoviny, výsledky sú úžasné

Rádioaktivitu považuje česká jadrová chemička Martina Benešová za svoju celoživotnú lásku, ktorá sa s každou novou skúsenosťou ešte viac prehlbuje. 

Ilustračné fotografie. — Foto: Unsplash, Akram Huseyn / Unsplash, Louis Reed

„Je to nový typ terapie, ktorý ponúka špeciálnu možnosť, ako ďalej liečiť pacientov, ktorí nereagovali na žiadne dostupné terapie.“ Takto česká jadrová chemička Martina Benešová predstavila pre portál iDnes svoj nový prelomový objav. Spolu so svojím nemeckým tímom vyvinula revolučný spôsob diagnostiky a liečby rakoviny prostaty, vďaka ktorému svitla nádej pacientom aj s jej najťažšou formou. Teraz jej túto terapiu schválila dôležitá agentúra.

Rádioaktívny, ale nie rizikový

Môžete si ho predstaviť ako zámok a kľúč, ktoré do seba krásne zapadajú. Navyše naše farmakum má tú možnosť otočiť zámkom a vstúpiť priamo do bunky rakoviny prostaty, a tým ožaruje priamo lokálne tieto bunky a selektívne ich ničí,“ rozhovorila sa ďalej o úspešnom rádiofarmaku PSMA-617, prezývanom Novartis Pluvicto, na ktorom pracovala už od začiatkov svojho štúdia. „Verím, že vedec musí byť v správnom čase na správnom mieste a so správnou témou. A ja som bola," povedala česká vedkyňa pre portál SME.

Hoci je prelomový liek už podľa názvu založený na rádioaktívnych zložkách, nepredstavuje pre pacienta, ani jeho okolie riziko. „Prakticky do dvadsaťštyri hodín je maximálne množstvo rádiofarmaka naozaj v bunkách rakoviny prostaty, zvyšok sa z tela vylúči močom, a čo je veľmi dôležité, dochádza k tzv. targetingu. Čo znamená, že sa hlavne sústredí na bunky rakoviny prostaty, a nie toľko na ostatné orgány alebo zdravé tkanivá,“ dodala.

Testovali na nevyliečiteľne chorých

Liečivo sa podľa Martiny Benešovej podáva v niekoľkých cykloch s odstupom dvoch mesiacov, pričom záleží na tom, v akom vážnom stave pacienti sú. Pokiaľ majú metastázy rozšírené po celom tele, je potrebné dávku podávať až šesťkrát. 

V klinickej fáze sa revolučný liek testoval najmä u pacientov v terminálnom, teda poslednom štádiu, ktorým už iná liečba nemohla pomôcť. Kvalita ich života sa zvýšila až o 60 percent, čo pre medicínu predstavuje prelomové čísla. Takmer dve tretiny smrteľne chorých ľudí tak dostali novú šancu na život. 

Američania ho už schválili

„V novej klinickej fáze momentálne testujeme, či by nebolo vhodné aplikovať farmaká už pred podaním chemoterapie, a v niektorých prípadoch dokonca pred podaním hormonálnej terapie, čím sa samozrejme pravdepodobnosť na vyliečenie a dlhodobé prežitie výrazne zvýši,“ dodala.

Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles označili v odbornom článku  rádiofarmakum PSMA-617 za jeden z najúspešnejších počinov v nukleárnej medicíne a na konci marca 2022 ho oficiálne schválila americká Správa potravín a liečiv (FDA). „Podľa neoficiálnych informácií by EMA (Európska lieková agentúra) mala schváliť radiofarmakum PSMA-617 v decembri,“ dodala pre iDnes Martina Benešová.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…