Košickí študenti medicíny si išli zahrať florbal. Priateľský duel sa zmenil na boj o spolužiakov život
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Košickí študenti medicíny si išli zahrať florbal. Priateľský duel sa zmenil na boj o spolužiakov život

22-ročnému študentovi zubného lekárstva počas florbalu náhle zlyhalo srdce.

— Foto: UPJS

Priateľský florbalový zápas medzi študentami Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) sa v sekunde zmenil na drámu, ktorá preverila pohotovosť a znalosti košických medikov priamo v praxi. O život spolužiaka, ktorému na ihrisku náhle zlyhalo srdce, odborne zabojovali aj bez titulu.

22-ročný Samuel, študent tretieho ročníka zubného lekárstva, sa s kamarátmi z lekárskej fakulty rozhodol pred náročnými skúškami odreagovať na florbalovom ihrisku. Krátko po začiatku však potreboval vystriedať.

Sadol si na lavičku a dostal lapavý dych. Zastavili sme hru a videli sme, že začal kolabovať a mal svaly v kŕči. Dali sme ho do stabilizovanej polohy dúfajúc, že sa to zlepší, no jeho stav sa zhoršoval a Samo začal modrať," opisuje dramatické chvíle Samuelov kamarát Rastislav, ktorý zároveň pohotovo kontaktoval Samuelových blízkych, aby sa uistil, či netrpí dlhodobými zdravotnými problémami alebo alergiami, keďže bolo jasné, že bude nutná lekárska intervencia. „Zniesli sme ho hneď na plochu ihriska a začali s oživovaním, pričom sa viacerí hráči striedali do príchodu sanitky pri kompresiách hrudníka a vdychovaní do úst, zatiaľ čo ostatní riešili ďalšie potrebné záležitosti,“ dopĺňa Rastislav.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/upjslf/photos/a.458263204204857/5449904768373984/

Nebyť duchaprítomných spolužiakov, budúci lekár by už možno nebol medzi živými. Medici, ktorých na ďalší deň čakali štátnice či náročné skúšky, ukázali, že sú na realitu perfektne pripravení a že ich spolužiak bol v tých najlepších rukách. „Vedeli, čo robiť. Nepanikárili, rozdelili si úlohy a pri poskytovaní základnej kardiopulmonálnej resuscitácie a riešení celej situácie odviedli dobrú prácu,“ pochválila ich hovorkyňa Lekárskej fakulty UPJŠ Jaroslava Oravcová.

Obrovskú vďaku budúcim doktorom vyjadrili najmä Samuelovi rodičia. „Chceli by sme sa z celého srdca poďakovať študentom Lekárskej fakulty UPJŠ, ktorí svojím pohotovým prístupom zachránili život svojho spolužiaka - nášho syna. Podľa slov ošetrujúcich lekárov vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb bola resuscitácia zvládnutá na odbornej úrovni a skutočne mu zachránila život," povedali, pričom svoju vďaku adresovali aj pedagógom, vďaka ktorým študenti nadobudli vedomosti a schopnosti.

Sme na našich študentov veľmi hrdí a Samuelovi držíme silno palce, aby sa mohol čo najskôr vrátiť do školy, bežného života a časom aj k športu,“ uzavrel dekan Lekárskej fakulty UPJŠ profesor Daniel Pella. Lekársky zákrok podľa vyjadrenia rodičov dopadol výborne a Samuel sa už zotavuje. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…