OSB dosky a interiér: Na čo všetko sa dajú použiť, aby vynikla ich nezameniteľná štruktúra?
Inzercia
Inzercia

OSB dosky a interiér: Na čo všetko sa dajú použiť, aby vynikla ich nezameniteľná štruktúra?

Nie je to tak dávno, čo sa ľudia snažili každú OSB dosku v domácnosti skrývať hneď po tom, ako splnila svoj účel.

Ilustračná fotografia. — Foto: Pexels

Dnes sa však karta obrátila a tento na prvý pohľad surový kúsok dreva sa stáva dominantou rôznych priestorov. Najmä v minimalisticky zariadených domoch a bytoch dokáže pôsobiť veľmi esteticky. Kde všade teda môžete OSB dosky použiť? 

Priznané OSB dosky na stene, ale aj ako celé oddeľovacie priečky

OSB dosky sa síce stále používajú najmä ako základ pri drevostavbách či ako podklad na  zateplenie alebo pri stavbe záhradného domčeka, no čoraz väčšie zastúpenie majú aj v interiéroch domácností. 

Nezameniteľný vzhľad spletitých kúskov dreva môžete využiť ako obklad celých stien, prípadne len ich častí. Zaručene tým prinesiete kúsok prírody a tepla do každého domova. Obrovskou výhodou OSB dosky na stene je, že sa ľahko stratia aj drobné poškodenia od detí alebo domácich zvierat.

Ak vás tento typ drevených dosiek chytil za srdce, za zváženie stoja aj celé oddeľovacie priečky. Dokonca si ich dokážete veľmi jednoducho a rýchlo nainštalovať svojpomocne. Ušetríte tak kopu peňazí a dizajnová priečka je na svete. V porovnaní s murovanými pôsobia ľahšie a neoberú vás takmer o žiadny priestor z úžitkovej plochy. Preto sú vhodné ako do veľkých rodinných domov, tak aj do menších garsónok.

Keďže sa predávajú v surovom stave, a väčšinou bez povrchovej úpravy, môžete ich na záver pretrieť lakom alebo farbou. Čaro však spočíva práve v ich nezameniteľnej štruktúre, preto sa vyvarujte príliš hrubým náterom.

Foto: Pexels

Zaujímavá podlaha nielen v domácnosti

Drevená podlaha síce nie je žiadnou novinkou, no treba uznať, že štruktúra OSB dosiek položených na zemi dokáže dodať obývačke ten správny šmrnc. Zladená s industriálnym kovovým nábytkom či kamennými, alebo sklenenými prvkami vás razom prenesie do priestorov ako vystrihnutých z katalógu. 

Vďaka svojej nízkej cene a vysokej odolnosti je ideálna aj za bránami vašich domovov, napríklad v útulných mestských kaviarničkách či moderných street food prevádzkach.

Ekologický kus nábytku

Nielen, že sú OSB dosky šetrné k životnému prostrediu, dokonca nezaťažia ani vašu peňaženku. Ak teda máte aspoň trošku zručnosti s rezaním, vŕtaním a skrutkovaním, bez väčších problémov si s výrobou nábytku z OSB dosiek poradíte aj sami. 

Či už túžite po zaujímavom konferenčnom stolíku alebo rovno po celej drevenej komode, za zváženie stojí práve tento materiál. Vhodný je ako na jednoduchšie kusy nábytku, tak aj na tie najnáročnejšie. Ak si trúfate, pokojne si skonštruujte celú vstavanú skriňu, prípadne vstavaný písací stolík so všemožnými policami.

Foto: Pexels

Tip na záver!

Keďže sú OSB dosky ekologické a bezpečné aj v domácnostiach s malými deťmi, ľahko a rýchlo si z nich dokážete vyrobiť hotové produkty. Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre jemný detail v podobe nenápadnej poličky, alebo si trúfnete na niečo zložitejšie. Pamätajte si, že fantázii sa medze nekladú.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…