Investovanie v roku 2022: Prečo sa oplatí a do čoho sa investuje najviac?
Inzercia
Inzercia

Investovanie v roku 2022: Prečo sa oplatí a do čoho sa investuje najviac?

Hodiny strávené študovaním všemožných papierov, litre vypitej kávy, tmavé kruhy pod očami, nemalé vynaložené prostriedky a minimálny zisk?

— Foto: Pexels.com

Presne takto investovanie nevyzerá, ak viete, ako na to. Možno sa to na prvý pohľad zdá neuveriteľné, no najjednoduchšie investičné riešenia bývajú tie najvýnosnejšie. Dôležité je, aby ste svojej taktike investovania rozumeli. Eliminujete tým možnosť, že sa popálite.

Aktívne verzus pasívne investovanie

Na to, aby sa človek mohol naplno ponoriť do sveta investovania, mal by poznať základný rozdiel medzi aktívnym a pasívnym investovaním. Až potom si každý z nás dokáže vyhodnotiť všetky pre a proti jednotlivých druhov. To nám pomôže lepšie sa rozhodnúť pre ten najvhodnejší druh investovania pre. 

Aktívne investovanie znamená, že si človek vyberá konkrétne cenné papiere, časuje nákup a predaj a nezaobíde sa bez početných zásahov do svojho portfólia. Hlavným cieľom je prekonať výkonnosť trhu so snahou o elimináciu trhového rizika. Aktívnemu investovaniu sa však nedarí úplne napĺňať stanovené ciele, pretože je prakticky nemožné presne predvídať vývoj finančných trhov.

Všeobecne platí, že lacnejšou formou investovania je pasívne investovanie. Menší počet transakcií znamená nižšie náklady a vďaka personálnemu zabezpečeniu zaplatíte aj menej poplatkov za ich správu. Vďaka nižším nákladom teda môžete očakávať vyššie výnosy. 

Foto: Pexels.com

Prakticky ide o nákup akcií všetkých firiem na trhu s cieľom kopírovať výkonnosť trhu v hesle – nakúpiť a držať s minimálnymi zásahmi do portfólia. Riziko investície v tomto prípade zodpovedá trhovému riziku a obrovskou výhodou je aj fakt, že do celého procesu nevstupuje ľudské rozhodovanie a emócie. Tie nás totiž nie vždy navádzajú správnym smerom.

Prečo sa investovanie stále oplatí?

Investovanie sa teší čoraz väčšej obľube a jedným z hlavných dôvodov, prečo to tak je, je inflácia. Neustálym zvyšovaním cien strácajú peniaze hodnotu, čo by vám v budúcnosti mohlo narobiť problémy, ak peniaze držíte skryté v trezore. 

Nasporených 10 000 eur síce zostane stále 10 000, avšak pri dnešnej miere inflácie si za ne v budúcnosti nebudete môcť dovoliť to, čo dnes. Úspory si tak jednoducho dokážete ochrániť pomocou investovania. Zachováte tak nielen ich hodnotu, ale po určitom čase ich množstvo ešte narastie.

Foto: Pexels.com

Aký druh investovania zvoliť?

Ku klasike v podobe investovania do cenných kovov, akcií a populárnych komodít, akými sú napríklad ropa alebo zemný plyn, sa v posledných rokoch pridalo aj investovanie do kryptomien. Dlhodobo najobľúbenejšie sú však podielové fondy

Oceníte ich, ak chcete svoje financie vložiť do rúk odborníkov. O všetko sa postarajú za vás, čo z nich robí jednoduchý a menej riskantný spôsob investovania. Nech sa už rozhodnete investovať do čohokoľvek, dôležité je zachovať si chladnú hlavu a nepodliehať návalu emóciám, aby ste sa v budúcnosti mohli tešiť z dobre zhodnotených úspor.

 

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…