S akými nástrahami sa môže stretnúť začínajúci živnostník?
Inzercia
Inzercia

S akými nástrahami sa môže stretnúť začínajúci živnostník?

Založenie živnosti prináša úskalia spôsobujúce vrásky na čele. Takisto vám vzniká viacero povinností, v ktorých zorientovať sa je veľmi ťažké. Prečítajte si, na čo by ste vo svojom podnikaní nemali zabudnúť. Vyhnete sa tak možným nepríjemnostiam.

— Foto: unsplash.com

Čo je živnosť?

Podnikanie na základe živnostenského oprávnenia, skrátene živnosti, patrí medzi najčastejšie formy podnikania na Slovensku. Založiť si ju môžete ak ste bezúhonní, spôsobilí na právne úkony a dosiahli ste plnoletosť. Podľa požiadaviek na odbornú spôsobilosť sa delia na remeselné, voľné a viazané.

Remeselné a viazané živnosti môžete vykonávať len vtedy, ak máte napríklad doklad o vzdelaní alebo odbornú prax k danému predmetu podnikania. Po splnení zákonných podmienok vám živnostenský úrad vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení a pridelí IČO (identifikačné číslo). Vykonávať svoju činnosť môžete odo dňa vyhotovenia osvedčenia. 

Na čo by ste nemali zabudnúť?

Uchovanie faktúr a vedenie účtovníctva 

Za svoju podnikateľskú činnosť vystavujete účtovné doklady – faktúry. Program na faktúry pre živnostníkov vám s vytvorením takejto faktúry pomôže. Predídete tak problémom kvôli chýbajúcim údajom. Dobu uchovávania faktúr upravuje zákon o DPH, no vo väčšine prípadoch je to 10 rokov. 

Existuje viacero možností, ako viesť účtovníctvo. Svoje príjmy a výdavky môžete evidovať cez daňovú evidenciu, jednoduché alebo podvojné účtovníctvo. Viesť podvojné účtovníctvo musíte len vtedy, ak ste povinne alebo dobrovoľne zapísaný v obchodnom registri.

Foto: pexels.com

Platenie odvodov a daní

Ako začínajúci živnostník, v roku 2022 platíte preddavky do zdravotnej poisťovne v minimálnej výške  79,31 eur. Odvody do Sociálnej poisťovne prvý rok podnikania neplatíte. Povinnosť ich platiť vám vznikne až nasledujúci kalendárny rok, a to len vtedy, ak váš ročný príjem bude vyšší než stanovené minimum – 6 798 eur. Na vznik platobnej povinnosti vás upozorní Sociálna poisťovňa, ktorá tiež upresní presný dátum platby a výšku odvodov.

Daňové priznanie musíte podať vtedy, ak za minulý rok vaše príjmy presiahli 2 255,72 eur alebo ak vykazujete daňovú stratu. Podať ho je potrebné do 31. marca. Túto lehotu si však môžete predĺžiť, avšak maximálne o 3 mesiace. Zaplatiť daň z príjmov musíte v rovnakej lehote, v akej ste povinný podávať priznanie. 

Platenie odvodov či vypĺňanie daňového priznania je veľmi zdĺhavá činnosť. Preto by ste mali zvážiť služby profesionálov. Ušetria vám nielen čas, ale aj zbytočné ťažkosti a problémy. 

Získanie finančnej podpory od štátu

Každý začínajúci živnostník môže požiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny o jednorazový príspevok na podnikanie. Stačí, keď splníte niekoľko podmienok. Musíte byť aspoň 3 mesiace evidovaní na úrade práce. Tiež predtým nesmiete vykonávať žiadnu podnikateľskú činnosť. V tomto prípade musíte živnosť prevádzkovať bez pozastavenia minimálne tri roky.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…