Humorista s obrovským srdcom. Fero Joke odišiel na východ Slovenska, aby pomohol ukrajinským utečencom
Fero Joke bude dva týždne súčasťou dobrovoľníckeho tímu, ktorý pomáha prichádzajúcim Ukrajincom.

Obľúbený slovenský zabávač František Košarišťan, ktorého poznáme skôr pod prezývkou Fero Joke, nie je len humoristom. V minulosti bol osobným asistentom ľudí s mentálnym znevýhodnením a dnes opäť ukazuje, že má veľké srdce. S neziskovou organizáciou Človek v ohrození odišiel do Prešova, kde podáva pomocnú ruku ukrajinským utečencom.
Nemôžeme zabudnúť pomáhať
,,Využijem tam možno tú moju pedagogickú prax a budem tam so znevýhodnenými robiť nejaký program. Pobavím sa s nimi, aby zabudli na to… Budem sa snažiť zmierňovať u ľudí nejaký ten strach, úzkosť,“ povedal ešte pred pár dňami v relácii Level Lama, ktorú moderuje Matej „Sajfa“ Cifra. Po príchode do Prešova sa pustil Fero Joke ihneď do práce.

Spolu s ďalšími dobrovoľníkmi vykladali dodávky s humanitárnou pomocou, ktorou zapĺňali sklady. „Ak by ste chceli pomôcť aj vy, stále sa to dá a je to veľmi dôležité. Tak ako sme v prvej vlne korony všetci šili rúška, boli doma a pomáhali na všetky strany a za dva týždne sa vynorili akýsi ľudia, ktorí všetko popierali, tak aj teraz nemôžeme zabudnúť pomáhať,“ odkázal svojim fanúšikom na Instagrame.

Pomáhajú doma aj na Ukrajine
Nezisková organizácia Človek v ohrození poslala doposiaľ na Ukrajinu viac ako 80 ton pomoci. Najskôr pomáhala na hraničných priechodoch, v týchto dňoch dobrovoľníci pôsobia aj priamo na Ukrajine v oblasti Zakarpatska. Pre Ukrajincov rozbieha aj sociálnu pomoc na území Slovenska. TASR o tom v stredu informovala manažérka komunikácie a PR Človek v ohrození Lenka Kačmárová.
„V oblasti Zakarpatska neďaleko slovenských hraníc svoj dočasný domov našlo už viac ako 300-tisíc Ukrajincov a Ukrajiniek. Žijú prevažne v priestoroch škôl, ktoré sú kvôli vojne aj tak často zatvorené. Kapacity takzvaných kolektívnych centier sa ale postupne plnia,“ spomenula Kačmárová.
Podľa posledných čísiel Ukrajinu podľa nej opustili už takmer štyri milióny obyvateľov, pričom v pohybe je celkovo takmer desať miliónov ľudí, čo predstavuje štvrtinu celkovej populácie. „Organizácia v týchto dňoch svoju pomoc sústredí na posilnenie kapacít kolektívnych centier, aby vnútorne vysídlení ľudia mohli žiť v dôstojných podmienkach. Na Ukrajine si zriadila vlastné sklady, cez ktoré pravidelne dodáva do 16 miestnych samospráv chýbajúci tovar,“ priblížila. Spresnila, že najčastejšie sú to matrace, deky, posteľná bielizeň, hygienické potreby, kuchynské vybavenie, práčky, sušičky, elektrické generátory, ale aj zdravotnícky materiál. Celkovo už doručila materiál v objeme viac ako 80 ton.