Časy predražených telefonátov z dovolenky sa nevrátia. Takto to bude s roamingom v Európe do roku 2023
TASR
TASR

Časy predražených telefonátov z dovolenky sa nevrátia. Takto to bude s roamingom v Európe do roku 2023

Spotrebitelia budú mať nárok na rovnakú kvalitu a rýchlosť mobilného pripojenia ako doma.

— Foto: TASR/AP

Členské štáty EÚ (Rada EÚ) napodobnili marcové rozhodnutie poslancov Európskeho parlamentu a schválili predĺženie systému roamingu za vnútroštátne ceny pri telefonovaní zo zahraničia (roaming ako doma) až do roku 2032. 

Volania, správy aj internet bez poplatkov navyše

Na konečnom znení nariadenia o roamingu sa vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ dohodli vlani v decembri. Europarlament nariadenie schválil 24. marca, ministri novelizáciu pôvodných predpisov z roku 2015, na základe ktorých boli v roku 2017 zrušené poplatky za roaming, odobrili v pondelok.

Po uplynutí platnosti súčasného nariadenia o roamingu (30. júna 2022) tak Európania budú môcť aj naďalej volať, písať textové správy a prehliadať webové stránky počas cestovania v iných krajinách EÚ bez ďalších poplatkov.

Nárok na rovnakú kvalitu ako doma

Spotrebitelia budú mať v inom členskom štáte EÚ nárok na rovnakú kvalitu a rýchlosť mobilného pripojenia ako doma. Poskytovatelia roamingu budú povinní ponúknuť rovnakú kvalitu roamingu, akú majú klienti k dispozícii v ich domovskej krajine, za predpokladu, že to podmienky siete v navštívenom členskom štáte EÚ umožňujú.

Cestujúci vrátane osôb so zdravotným postihnutím budú mať plný prístup k službám tiesňovej komunikácie bez akéhokoľvek poplatku - či už pôjde o telefonát alebo textovú správu, a to vrátane prenosu informácie o polohe volajúceho. Operátori budú zároveň musieť užívateľov informovať o použití jednotného európskeho čísla tiesňového volania 112.

Revidovaným nariadením o roamingu sa upravujú maximálne veľkoobchodné ceny, aby sa zabezpečilo, že poskytovanie maloobchodných roamingových služieb za domáce ceny bude pre operátorov v celej EÚ udržateľné.

Ochrana zákazníkov pred šokmi z účtov

Zvyšuje sa tiež transparentnosť služieb, ktoré môžu byť spoplatnené dodatočnými nákladmi, a aj ochrana zákazníkov pred "šokmi" z účtov vyplývajúcimi z neúmyselného roamingu v mobilných sieťach na trajektoch na mori alebo na palube lietadiel.

Revidované nariadenie obsahuje aj opatrenia na zabezpečenie dobrej skúsenosti zákazníkov, pokiaľ ide o kvalitu služieb a prístup k pohotovostným službám, a to aj pre ľudí so špeciálnymi potrebami. Nariadenie o predĺžení roamingu bude po podpísaní predsedníčkou Európskeho parlamentu a predsedom Európskej rady zverejnené v Úradnom vestníku EÚ a účinnosť nadobudne 1. júla 2022.

Európska komisia bude situáciu monitorovať a v prípade potreby predloží nový legislatívny návrh na reguláciu veľkoobchodných cenových stropov a prípadne aj ďalších aspektov trhu s roamingom.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…