Klaviristka Yaara Tal sa vracia domov do Košíc. Z Osvienčimu a Pochodu smrti sa vrátila len jej mama
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Klaviristka Yaara Tal sa vracia domov do Košíc. Z Osvienčimu a Pochodu smrti sa vrátila len jej mama

Prerozprávaný príbeh rodiny Ungarovcov, doplnený o Yaarine spomienky, odkrýva jeden z mnohých podobných výpovedí židovských rodín československého holokaustu.

V mieri z okien znela klavírna hudba

Jedna z najvýraznejších spomienok z rozprávania o predvojnových Košiciach sa Yaare pri rozhovore akosi nečakane spojí s jej kariérou. Miriam o meste hovorila vždy s láskou a spomínala naň ako na miesto, kde z okien znela klavírna hudba von na ulicu. V jeden deň vraj takto stáli spolu s Fanny, verná dvojica žijúca v mieri i narastajúcom antisemitizme, pod oknom na ulici, kde sa započúvali do tónov klasickej hudby.

Miriam na Košice odkazovala navždy v tomto duchu a v Izraeli po rokoch kúpila do dvojizbového bytíku malý klavír pre Yaarinho brata. Skutočný talent však nemal on, ale Yaara. Krátko na to sa odštartovala celoživotná kariéra, ocenenia, koncerty, programy. V Nemecku sa spoznala so svojím manželom, presťahovala sa a žije tam dodnes. „Možno je táto príhoda tajný dôvod, prečo som sa stala klaviristkou. Do momentu tohto rozhovoru som si to takto nikdy nespojila.

Jaro je nový začiatok, no identita ostáva v koreňoch

Ako sa vysporiadať s vlastnou identitou po osude našich predkov, ktorý si nedokážeme ani predstaviť? Pri otázke, čo pre Yaaru znamená prvá návšteva Košíc v jej živote, povie: „Je to návrat domov. Rozplače sa.

„Samej seba sa pýtam túto otázku. Cítim, že mám korene v rakúsko-uhorskej kultúre, histórii. Je to moj spirituálny pôvod. Aj keď som celý život prežila v Izraeli a Nemecku, napriek tomu najsilnejšie cítim práve toto kultúrne puto. Moja mama mi po narodení dala meno, ktoré začula v pôrodnici – Yaara. Pripomínalo jej jaro v češtine, ktorou hovorila väčšinu života a ktorú sa naučila v škole. Milovala zvuk môjho mena. Až neskôr som zistila, že v hebrejčine znamená včelí plást.

Miesta sa menia, aj naše profesie, ľudia okolo nás. Niektoré miesta sú teplejšie ako iné. Ako lono matky, kde cítime bezpečie. Košice pre mňa znamenajú takéto miesto. Vraciam sa domov – aj so strachom opýtať sa viac.

Fanny a Miriam
Fanny a Miriam Foto: Yaara Tal

Yaara Tal navštívi Košice na začiatku apríla 2022 pri príležitosti ukladania Kameňov zmiznutých – Stolpersteine na Alžbetinej 18. O výnimočnú udalosť sa postarala iniciatíva festivalu Jeden svet Košice. Ide o úplne prvé Stolpersteine v Košiciach. Okrem udalosti si Yaara prezrie oblasť Čermeľ, kde vyrastala jej mama Miriam, navštívi košické synagógy a spozná mesto, ktoré túžila vidieť celý život. Konečne sa jej to podarí.

„Miesta sa menia, aj naše profesie, ľudia okolo nás. Niektoré miesta sú teplejšie ako iné. Ako lono matky, kde cítime bezpečie. Košice pre mňa znamenajú takéto miesto. “ Yaara Tal
Yaara Tal
Yaara Tal Foto: Yaara Tal
Časť 3 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…