Dobré noviny
Moderná Bratislava vyráža dych. Architekt Benetin a fotograf Kleibl odhaľujú jej úchvatné zákutia
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Moderná Bratislava vyráža dych. Architekt Benetin a fotograf Kleibl odhaľujú jej úchvatné zákutia

„V našom ateliéri veríme, že nové centrum Bratislavy bude úplné až vtedy, keď bude na oboch brehoch Dunaja,“ hovorí architekt Juraj Benetin.
„V našom ateliéri veríme, že nové centrum Bratislavy bude úplné až vtedy, keď bude na oboch brehoch Dunaja,“ hovorí architekt Juraj Benetin. — Foto: J.Benetin, Bratislava Tourist Board, M.Kleibl

Bratislava sa čoskoro dočká prvého mrakodrapu. S architektom a fotografom pozývame na prehliadku mesta, ktoré nespoznávajú ani tí, ktorí v ňom žijú celý život. Na východ od historického centra totiž stojí úplne iná slovenská metropola.

Pred očami nám rastie nové centrum Bratislavy. Architekt Juraj Benetin  priznáva, že táto dynamika ľudí šokuje. Novú vežu z Prístavného mosta pri návrate do Bratislavy vždy hľadá aj fotograf Martin Kleibl. Starý koncept rozširovania centra našťastie "vynovili".

Rastúce mrakodrapy a nábrežie

Na brehu Dunaja vyrástla Eurovea, ktorá len predznamenala sviežu zmenu v architektúre a v stavebníctve. „V súčasnosti má Eurovea dĺžku asi pol kilometra. Je tam park a promenáda v takej kvalite, na akú dlho v Bratislave ľudia neboli zvyknutí,“ myslí si architekt Juraj Benetin. Za Euroveou vyrástol biely komplex Panorama Towers, či moderné rezidenčné veže Sky Parku. Územie bývalej a roky zanedbanej priemyselnej časti Bratislavy sa aj vďaka developerom zmenilo na nepoznanie. V rozšírenom centre Bratislavy nenájdeme len kancelárie, nákupné centrá a byty. Medzi vežami je učupené Slovenské národné divadlo, ktoré po uvoľnení pandemických opatrení ožilo ponukou predstavení pre dospelých aj deti. S novými budovami prišla aj bohatá občianska infraštruktúra. Udomácňujú sa v nich štýlové kaviarne a reštaurácie, pričom sa veľká pozornosť venuje okolitej zeleni.

Celistvú modernú zónu s peknou panorámou dnes po vzore amerických veľkomiest volajú aj ako Bratislava downtown. Foto: Bratislava Tourist Board

„Z hľadiska vytvárania vhodnej mikroklímy, vytvárania tieňa a zadržiavania vlhkosti sú pri mestskej výstavbe zelené plochy rovnakou prioritou , ako dostatočný počet parkovacích miest,“ opisuje súčasné trendy architekt Juraj Benetin.  Zrejme aj to je dôvod, prečo bude súčasťou komplexu Sky park oddychová zelená zóna veľká ako Medická záhrada. Vkusne tam obnovili aj národnú kultúrnu pamiatku Jurkovičovu tepláreň, kam sa už teraz oplatí zájsť na kávu alebo do galérie súčasného umenia DOT. „Mám nádej, že sme prekonali divoký prerod do kapitalizmu a naše  mesto sa začína rozvíjať vďaka peniazom súkromných investorov aj s ohľadom na spoločenské potreby,“ vníma zmenu v architektúre aj v spoločnosti Juraj Benetin. Prvý bratislavský mrakodrap rastie tiež na brehu Dunaja - veža Eurovea 2. Neďaleko otvorili nové bratislavské nákupné centrum Nivy s autobusovou stanicou v podzemí a záhradou na streche. Hoci sú mnohé časti moderného centra stále vo výstavbe, už teraz stoja za dlhšiu prechádzku a vytvárajú pôsobivú atmosféru novej Bratislavy.

Výlet do Bratislavy podľa svojich predstáv si vieme naplánovať na 72hodinovemesto.sk.

Architekt s citom pre Bratislavu

Architekt Juraj Benetin, známy aj  príjemným hudobným hobby v skupine Korben Dallas, pôsobí v ateliéri Compass. Podieľali sa a stále tvoria moderné obytné bratislavské štvrte ako sú napríklad Slnečnice či Matadorka. Vo viacerých bratislavských projektoch sa im darí ladiť modernosť s pôvodnými jedinečnými prvkami Bratislavy do estetického celku. Pripravili tiež  projekt Nového Lida, ktoré bude aj zaujímavým verejným priestorom. S rodinou žije Juraj Benetin na bratislavskej Kolibe a má rád prechádzky po Malých Karpatoch.

Zrekonštruovaná Pradiareň a Juraj Benetin s kolegami z ateliéru Compass. Foto: Facebook/YIT SLOVAKIA, J. Benetin

Staronové skvosty

V modernej štvrti v centre Bratislavy nenájdete všetko nové. Developeri sa celkom vkusne chopili chátrajúcich priemyselných pamiatok. Pri komplexe Sky Park sme už spomínali Jurkovičovu tepláreň. Podobne zachránili aj časť továrne Cvernovka, ktorá je tiež národnou kultúrnou pamiatkou. „Pradiareň sa podarilo zrekonštruovať tak, že stojí za to túlať sa v jej okolí a pokochať sa ňou,“ hovorí architekt Benetin. Zároveň priznáva, že hoci je dokončené už aj námestie pred ňou, priestor pred Pradiarňou čaká na oživenie. To čoskoro prinesú so sebou kaviarne a vznikajúca infraštruktúra mesta.

Jurkovičova tepláreň a Mlynica sú v Bratislave ukážkami nového prerodu bývalých industriálnych stavieb. Mnohé sa neuvážene zbúrali. Foto: Facebook/Jurkovičova tepláreň, Facebook/Mlynica

V Bratislave máme veľmi silný a trochu oneskorený proces post industriálnej transformácie, čiže revitalizácie industriálnych území,“ vysvetľuje Juraj Benetin a upozorňuje na ďalší pekný objekt trochu ďalej od centra – Mlynicu. Všetky tieto staré priemyselné stavby sú zaujímavo včlenené do nového prostredia a zároveň sú prakticky využité. Napríklad aj ako administratívne budovy. Moderné centrum Bratislavy podľa architektov prerastie až na druhý breh Dunaja ako Nové Lido. To zatiaľ existuje iba ako projektová vizualizácia. Na jeho mieste sa v súčasnosti dajú nájsť posledné petržalské domy a záhrady.

Vizualizácia panorámy Bratislavy s novou modernou štvrťou Nové Lido. Foto: Ateliér Compass

Výhľady z brehov a postkomunistická prehliadka

Ak sa vám nechce za novodobými skvostami Bratislavy chodiť pešo či mestskou dopravou, rozrastajúcu sa metropolu si viete pozrieť aj z paluby rýchlo člna. Dynamické zmeny Bratislavy vidieť najmä na jej nábreží a plavba po Dunaji je zážitok pre deti aj dospelých. S platnou Bratislava Card vás navyše vyjde lacnejšie. Rovnako ako aj zábavná prehliadka miest s komunistickou minulosťou či premenených kútov Bratislavy. S partiou kamarátov sa takto dá v Škodovke navštíviť prvý panelák v Československu, opustené továrne, výtvory na brehu rieky, či bunkre z roku 1938. Nostalgia je po takomto výlete namieste. Človek si však tiež uvedomí, ako nám Bratislava pred očami rastie a opeknieva.

„Bratislava rastie rýchlo. Nielen do výšky, ale rozrastá sa aj do šírky,“ hovorí Martin Kleibl. Foto: Bratislava Tourist Board

Nové Lido

Mnohí sme už o tejto novej štvrti počuli či čítali. Má vyrásť na druhej starne Dunaja, presne tam, kde sa pozerá Milan Rastislav Štefánik zo svojho námestia pri Eurovei.  „Na území, kde má stáť Nové Lido sú v súčasnosti záhradky, z ktorých sú už mnohé zanedbané. Táto časť prepojí oba brehy,“ vysvetľuje Martin Kleibl. Novú výstavbu schvaľuje aj preto, že zahŕňa „ducha miesta“ a históriu. Architekti totiž vypracovávali projekt s vodákmi, ktorí na tomto brehu sídlia od roku 1924, a aj s ochranármi. Výsledkom je aj návrh lagúny bez silných prúdov. „So štvrťou Nové Lido vznikne aj nábrežný park od hrádze smerom k vode. Kamenný breh sa zmení na dunajskú štrkovú pláž a bude sa tam dať  bezpečne kúpať. Obnoví sa tak ďalší verejný priestor, ktorý si pamätajú len starší Bratislavčania,“ opisuje jedinečnosť projektu Juraj Benetin. Nové Lido podľa neho ponúkne ďalší kilometer a pol kultivovaného prostredia na nábreží.

Lido v roku 1955 a jeho budúca podoba v projekte Nové Lido. Foto: Facebook/M. Zajacová/Prešturčina ešče nezgegla, Ateliér Compass

Prírodné fenomény na skok od centra či sídliska

Dokumentarista a fotograf Martin Kleibl vysvetľuje, že pravé nábrežie Dunaja a Sad Janka Kráľa boli od nepamäti súčasťou historického centra, kam sa Bratislavčania chodili rekreovať. Pre výskyt vzácnych druhov rastlín a živočíchov vytvárajú aj dnes prírodný fenomén vedľa vznikajúcej ultramodernej mestskej štvrte. „Nachádzajú sa tu lužné lesy, vtáčie územia celoeurópskeho významu. Hovorí sa o vybudovaní tzv. Bratislavského dunajského parku, ktorý siaha až do vnútrozemia Petržalky. Je to úžasné, že máme takmer v centre betónového sídliska vzácne lužné lesy,“  hovorí Martin Kleibl o tom, ako príroda dokázala vrásť aj medzi komunistické činžiaky. Dodáva, že pri citlivom zaobchádzaní bude toto územie obyvateľom aj návštevníkom Bratislavy ponúkať oddych aj veľa športových príležitostí. Tie Bratislavčania vyhľadávajú aj v Malých Karpatoch. Architekt Juraj Benetin aj fotograf Martin Kleibl si pochvaľujú tamojšiu sieť turistických chodníkov a cyklotrás, či piknikových miest. Na ich budovaní si dlhodobo dáva záležať aj mesto Bratislava a jej organizácie. Po chodníkoch sa preto bez obáv, že zablúdia, môžu pustiť aj mimobratislavskí turisti.

Štrková pláž na brehu Dunaja pod Mostom Lanfranconi a Veľký Draždiak v lete. Foto: M.Kleibl

Odborník na pravý breh Dunaja

Fotograf a dokumentarista Martin Kleibl sa narodil a žije v bratislavskej Petržalke. O tejto štvrti, s ktorou sa mnohým spájajú najmä negatívne asociácie, napísal aj knihu Petržalka: prekvapivý sprievodca mestskou časťou. Odhaľuje v nej zaujímavé miesta, na ktoré sa chodia pozerať aj zahraniční turisti. V súčasnosti so skupinou nadšencov opravuje jeden z petržalských bunkrov, ktorý chcú sprístupniť verejnosti. Rád trávi čas v prírode a bicyklovaním po Malých Karpatoch. „Necelých 15 minút autobusom z centra Bratislavy sa dá dopraviť k jazerám Veľký a Malý Draždiak s okolitými lužnými lesmi, kde sa dá opekať. V lete sa tam človek cíti ako pri mori. V Dunaji sa dobre kúpe pod mostom Lanfranconi, kde je príjemná štrková pláž,“ prezrádza svoje tipy z pravého brehu Dunaja Martin.  

Martin Kleibl pozná pekné miesta aj v „betónovej džungli“. Foto: M.Kleibl
 

Článok bol pripravený s Bratislava Tourist Board. Aktivity Bratislava Tourist Board sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…