Dobré noviny
Jozef Króner si dal kvôli Oscarom ušiť päť oblekov. V Prahe ho súdruhovia otočili a soška záhadne zmizla
Simona Gálová
Simona Gálová

Jozef Króner si dal kvôli Oscarom ušiť päť oblekov. V Prahe ho súdruhovia otočili a soška záhadne zmizla

Obchod na korze / Odliatok Oscara
Obchod na korze / Odliatok Oscara — Foto: TASR

18. apríla 1966 získal cenu americkej Akadémie filmových umení a vied prvýkrát v histórii česko-slovenský film.

Slováci získali za 94-ročnú históriu odovzdávania Oscarov len jedinú sošku. Tento rok uplynie presne 56 rokov od slávnostnej ceremónie, na ktorej získalo Oscara za najlepší cudzojazyčný film legendárne slovenské dielo Obchod na korze v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom.

Obleky za tisíce boli zbytočné

Na odovzdávanie cien prišla z vtedajšieho Československa do Los Angeles posádka, ktorej sošku slávnostne odovzdal americký herec Gregory Peck. Hlavný hrdina filmu, Jozef Kroner, si však sošku podržal v rukách až doma na Slovensku. „Je pravda, že otec si mal ísť toho Oscara prebrať spolu s režisérmi Jánom Kadárom a Elmarom Klosom. Dokonca si dal ušiť asi päť oblekov a na tie časy za ne zaplatil strašné peniaze,“ spomínala pre Plusku hercova dcéra Zuzana Kronerová. Jozef Kroner však nakoniec nikam nešiel.

V Prahe ho čakal istý súdruh, ktorý mu oznámil, že on už v Amerike bol a namiesto neho pôjde za Atlantik iná súdružka. „Otec tam zostal stáť s kuframi, oblekmi za 16-tisíc vyvalený a do Ameriky skutočne neletel,“ dodala Kronerová.

O čom je Obchod na Korze?

Témou diela je Slovensko a holokaust na pozadí druhej svetovej vojny, základným motívom dilema hlavného hrdinu, jednoduchého človeka stolára Tóna Brtka, či dokáže odporovať zlu stelesnenému protižidovskými zákonmi a ich fašistickými vykonávateľmi. Brtkov švagor je vysokopostavený veliteľ Hlinkovej gardy, a tak ho nielen že ochráni od odvedenia na front, ale mu aj vybaví arizačný dekrét na malý obchod v meste, ktorý pod nátlakom svojej ženy prijme.

Arizátor Brtko v podaní legendárneho Jozefa Kronera prichádza do skrachovanej galantérie a spočiatku sa z nej snaží vytvoriť prosperujúci obchod. Postupom času si Tóno nachádza cestu k pôvodnej majiteľke galantérie, zanedbanej židovskej babičke Rozálii Lautmannovej (Ida Kamińska), ktorá sa o neho stará ako o vlastného syna a on jej zo všetkých síl pomáha. Situácia sa dramaticky mení, keď do mesta prichádza predvolanie vyzývajúce obyvateľov židovského pôvodu k dostaveniu sa na transport.

Kam sa podel zlatý Oscar?

„Cítim v kostiach, že to bude veľký film!“ hovoril Jozef Kroner scenáristovi Lacovi Grosmanovi. A jeho slová sa skutočne potvrdili. V roku 1966 Slováci prvýkrát držali v rukách vysnívaného zlatého Oscara. Po prílete zdvihli filmári sošku nad hlavu, a to bolo poslednýkrát, čo ju niekto uvidel na verejnosti.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?