McDonald's Cup rozbieha novinku. Pre deti organizuje školské krúžky
Inzercia
Inzercia

McDonald's Cup rozbieha novinku. Pre deti organizuje školské krúžky

Najstaršie mládežnícke podujatie na Slovensku má okrem futbalových turnajov veľký bonus.

— Foto: McDonald's Cup

Pandémia dala športu v školách červenú. No len na čas. Prichádza jar, ktorá prináša uvoľňovanie opatrení a návrat do normálu. Trénovať a športovať sa bude na telesnej výchove i v mimoškolských aktivitách.

Tréningy na tridsiatich školách

Podporiť záujem chlapcov a dievčat o kolektívne športovanie a futbal na základných školách má za cieľ nový krúžok Po škole s McDonald's Cup. Na 30 základných školách sa v spolupráci so spoločnosťami McDonald's a Slovenským futbalovým zväzom rozbieha od polovice marca.

Krúžky futbalu sú pre deti zdarma a zapojí sa do nich približne 400 malých športovcov.

Po škole s McDonald's Cupom je školský športový krúžok, ktorý je  súčasťou najväčšej školskej futbalovej postupovej súťaže detí 1. stupňa ZŠ na Slovensku - McDonald's Cup.  

Práve v súčasnej dobe prináša krúžok futbalu deťom ďalšiu možnosť pravidelnej pohybovej aktivity priamo na tridsiatich športoviskách základných škôl. Krúžok bude pre žiakov prvého stupňa vo veku od 8 do 11 rokov prebiehať jedenkrát týždenne a vždy po vyučovaní, po škole.

Bližšie informácie, ako aj fotky a aktivity z uskutočnených futbalových krúžkov nájdete na webe McDonald's cupu a na stránke Slovenského futbalového zväzu.

Foto: McDonald's Cup

Návrat na športoviská

Deti sa počas pandémie výrazne menej hýbali, športovali, stretávali s kamarátmi na dvore. Pozastavené boli športové krúžky a telesná výchova. Zavreté zostali aj brány turnaja McDonald's Cup, ktorý už skoro štvrťstoročie zapája takmer 2 500 školských futbalových tímov a 12 000 malých futbalistov a futbalistiek do celoročného pohybu a hrania futbalu.

„Minulý rok sme pripravili sériu online video tréningov, ktoré jednoducho, bezpečne a zábavne ukázali školáčikom, ako môžu cvičiť a trénovať aj doma. Videá mali takmer milión zhliadnutí. Pokračovať v motivácii aktívneho športu detí a rozvíjania pohybových zručnosti v rámci tímovej hry, sme v spolupráci s odborným garantom Slovenským futbalovým zväzom, ktorý čerpal inšpiráciu a mal pozitívnu skúsenosť z iného projektu futbalu v školách, priniesli nápad s rozbehnutím novinky, ktorou je športovo-futbalový krúžok pre deti priamo v školách po skončení vyučovania,“ hovorí Lucia Poláčeková z McDonald's na Slovensku.

Trénovať budú tí najpovolanejší

Do krúžkov futbalu sa zapojí 30 vybraných základných škôl z celého Slovenska. Krúžky odštartovali 14. marca 2022 a potrvajú do polovice júna 2022.

„Krúžky bude organizovať kvalifikovaný tréner alebo trénerka s platnou futbalovou licenciou. Pôjde o ľudí z lokálneho futbalového klubu alebo priamo učiteľa zo základnej školy, ktorý má taktiež platnú licenciu. Zároveň bude zodpovedný za prípravu, organizáciu, vedenie, vyhodnotenie krúžkov, aj za bezpečnosť detí počas krúžku v areáli školy, školského dvora či v jeho blízkosti,“ vysvetľuje Vladimír Lupták zo Slovenského futbalového zväzu, ktorý je odborným garantom a spoluorganizátorom krúžkov futbalu.

Foto: McDonald's Cup

Všetky ostatné náklady vrátane príspevkov pre základné školy na realizáciu krúžkov futbalu pokrýva McDonald's Cup. Krúžky sú pre deti bezplatné a každá zapojená škola získa zároveň potrebné tréningové pomôcky, ako sú lopty, sieťky na lopty, rozlišovacie tričká či tréningové tričká pre školákov i trénerov, ktoré môže využívať počas celého školského roka.

Krúžok plný výhod

Deti potrebujú pohyb pre zdravý vývoj a tiež na posilnenie imunity. Krúžok Po škole s McDonald's Cupom im to umožňuje. 

„Pomôže vybudovať v deťoch tímového ducha, osvoja si základné pohybové návyky, hravým spôsobom budú rozvíjať svoj potenciál a uspokoja aj svoje sociálne a emocionálne potreby, nakoľko zábava z pohybovo-športovej aktivity s kamarátmi v kolektívne pomáha zlepšiť fyzické aj psychické zdravie. Posilnia si koncentráciu a sebadisciplínu, čo im môže pomôcť aj pri dosahovaní lepších študijných výsledkov,“  vysvetľuje L. Poláčeková.

Nový ročník McDonald's Cupu štartuje

Na jeseň 2021 vyhlásili organizátori turnaja – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenský futbalový zväz a spoločnosť McDonald's po vyše roku už 23. ročník turnaja McDonald's Cup, do ktorého sa prihlásilo 719 základných škôl.

Pozrite si krátke promo video o McDonald's Cupe.

Školské futbalové tímy budú v marci a apríli súťažiť v okresných kolách a následne sa víťazné tímy stretnú v máji na krajských kolách. Osem krajských víťazov si zmeria sily počas dvojdňového celoslovenského finále v dňoch 9. – 10. júna 2022, kedy na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Senci spoznáme aj nového Majstra Slovenska.

Posilou Mária Korenčiová

Krúžky Po škole s McDonald's Cupom zapájajú do futbalu školy žiakov i žiačky, ktoré doteraz v turnaji nesúťažili, a to je tiež jeden z cieľov -  aby krúžky pomohli školám postaviť vlastný školský futbalový tím, ktorý možno už na budúci rok zabojuje o majstrovský titul.

Patrónom 23. ročníka turnaja je Róbert Boženík, jeden z najmladších hráčov slovenskej A reprezentácie. Žezlo patróna prebral od Mareka Hamšíka.

Novou posilou v tíme, a zároveň ďalšou patrónkou turnaja a motiváciou pre malé futbalistky, je brankárka ženskej A reprezentácie Slovenska Mária Korenčiová.

„Šport ako taký, a špeciálne futbal, bol neoddeliteľnou súčasťou môjho detstva. Každý jeden turnaj či školská súťaž boli nezabudnuteľným zážitkom. McDonald's Cup je bezpochyby už dlhé roky jedným z nich. Som preto rada, že sa môžem stať jeho súčasťou,“ uviedla futbalistka španielskeho klubu Levante UD Mária Korenčiová.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…