Dobré noviny
Zázrak na rieke Hudson sa skutočne odohral. Pilot neposlúchol rady a odvážnym pristátím zachránil všetkých
Simona Gálová
Simona Gálová

Zázrak na rieke Hudson sa skutočne odohral. Pilot neposlúchol rady a odvážnym pristátím zachránil všetkých

Zábery zo záchrany / Tom Hanks vo filme Zázrak na rieke Hudson
Zábery zo záchrany / Tom Hanks vo filme Zázrak na rieke Hudson — Foto: TASR/AP; Profimedia

Let číslo 1549 sa zapísal do histórie vďaka duchaplnosti odvážneho pilota.

"Mayday!" Takýmto volaním, ničivým nárazom a vytrhnutím zo sna sa začína dnes už kultový americký film Sully. Tom Hanks si v ňom zahral postavu kapitána Sullenbergera, ktorý neuveriteľným spôsobom zachránil celú posádku svojho lietadla. Pasažieri boli prakticky odsúdení na smrť, "Sully" však dokázal pristáť v studených vodách rieky Hudson a zo dňa na deň sa stal oslavovaným hrdinom. Toto je jeho príbeh.

Hrobové ticho ako v knižnici

Bol príjemný, slnečný aj keď studený deň, nízka oblačnosť, a občas pofukoval svieži vietor. Doba ako stvorená na skvelý a bezproblémový let. Airbus A320-214 bol 15. januára 2009 pripravený na štart – jeho cieľom bolo asi dve hodiny vzdialené mesto Charlotte v Severnej Karolíne. Krátko po vzlete z newyorského letiska LaGuardia sa však stane niečo, čo je podľa dopravných vyšetrovateľov jedným z najnevídanejších prípadov v letectve.

Niekoľko minút po štarte dostala kontrolná veža v New Yorku hlásenie z kokpitu pilota, podľa ktorého zrážka s kŕdľom vtákov vyradila obidva motory stroja. „Bolo to ako Hitchcockov film,“ popisoval kapitán Sully bezmocný pohľad na strmhlav sa blížiace vtáky. Nemal šancu sa im vyhnúť, divoké husi sa rozpľasli o čelné sklo a skončili aj v oboch motoroch. Lietadlo vo výške zhruba štyristo metrov prestalo fungovať.

Zápach páliaceho sa mäsa sa dostal až do lietadla. Nastalo ticho, omračujúce, nezvyčajné, také, ktoré sa dá krájať. „Ticho ako v knižnici,“ spomínal si Sullenberger, ktorý odmietol prijať skutočnosť, ktorú prežíval. „Neveril som tomu. Toto sa nestalo. Toto sa nedeje mne,“ odmietal prijať realitu vtedy 57-ročný pilot. Nastala komunikácia s kontrolnou vežou o tom, čo ďalej. Kapitán Sully bol podľa nich až tajomne pokojný. Aj napriek všetkému ho ovládla nadľudská profesionalita a sebakontrola. „Mayday, mayday, mayday,“ tieto vyslovené slová boli to jediné, čo spravil Sullenberger podľa príručiek. Ďalej sa už len v pokoji riadil svojím inštinktom. O tom, či to bolo správne rozhodnutie, debatujú odborníci dodnes.

Pripravte sa na náraz

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?