Dobré noviny
Chemička z Prahy počas vojny trávila ľudí kyselinami. Desiatky nevinných tak zachránila pred istou smrťou
Simona Gálová
Simona Gálová

Chemička z Prahy počas vojny trávila ľudí kyselinami. Desiatky nevinných tak zachránila pred istou smrťou

Jaryna Mlchová
Jaryna Mlchová — Foto: Post Bellum / Pamäť národa

Chemička Jaryna Mlchová riskovala svoj život, keď potajomky vyrábala látku, vďaka ktorej ľudia vyzerali ako nakazení žltačkou.

Našla som si v knižnici, v toxikológii, že kyselina pikrová spôsobuje nepravú žltačku. Ale že sa musí dávkovať veľmi opatrne, pretože to naozaj pôsobí na pečeň, a ten človek môže aj zomrieť,“ vysvetlila v rozhovore pre Pamäť národa. Príznaky žltačky dokázala navodiť vďaka smrteľne jedovatej kyseliny pikrovej, ktorá v určitom množstve človeka otrávi, no nezabije a zároveň spôsobí zožltnutie tkanív. Do zmesi pridala ešte trochu kyseliny citrónovej, ktorá vyvoláva dlhodobú žalúdočnú nevoľnosť a záchranná zmes bola na svete. „Tak takto som to robila. Vďaka tomu nešlo do koncentráku strašne veľa ľudí,“ priznala pre Českú televíziu.

Jaryna Mlchová vpravo, 1941-1944
Jaryna Mlchová vpravo, 1941-1944 Foto: Pamäť národa

S dávkovaním jej pomáhal známy gastroenterológ Karel Herfort, s ktorým riskovali život. Práve v jeho ordinácii sa „pacienti“ hlásili a lekár im vystavoval potvrdenie, že so žltačkou nemôžu nastúpiť do transportu. Jaryna Mlchová vyrábala svoju zmes anonymne a posielala ju poštou. „Ľudia nevedeli, kto som. Ja som nikdy netúžila byť niekde napísaná,“ vysvetlila po rokoch.

Nedostalo ju ani gestapo

Jeden z adresátov, ktorý na svoj balíček čakal príliš dlho, si však zistil adresu jej pracoviska a napísal jej korešpondenčný lístok, v ktorom sa sťažoval, že od nej stále nič nedostal a chcel za každú cenu vedieť, kedy dostane svoj balík. Vtedy sa Jaryna Mlchová skutočne obávala odhalenia. Nebolo by to však prvýkrát ani naposledy. Mlchová niekoľkokrát doslova o vlások unikla zatknutiu. V deň jej maturity na gymnáziu ju navštívilo gestapo, ktoré prehľadalo celý byt.

„Prišlo gestapo. Oni vám vliezli do knižnice a všade. Na poslednom poschodí bola povala, kde sme dali dve skrine úplne plné šiat, ktoré sme zbierali pre ľudí v koncentračných táboroch. No tá hlavná skrýša bola až za zadnou stenou almary,“ spomínala Mlchová na gestapákov a pokračovala: „Tam som mala všetky možné veci vrátane peňazí. Oni prezerali celú povalu, ja som už bola úplne šialená. Otvorili skriňu a vyvalili sa na ich tie staré handry. ,Prečo to schovávate?' pýtali sa. ,Možno sa to bude ešte niekedy hodiť,' začala som sa smiať.“

Jaryna Mlchová s dcérou.
Jaryna Mlchová s dcérou. Foto: Pamäť národa

S riskantnou prácou Jaryna prestala, až keď sa jej počas vojny narodila dcéra Jana. Odsťahovala sa k svojej tete, ktorá bola ženou riaditeľ školy. „Ja som tu svoje dievča vôbec nemala čím kŕmiť. U tety bolo aspoň mlieko,“ vysvetlila. Keď Sovieti oslobodili dedinu, armáda zabrala strýkovu školu, no Jarynu nechali žiť v školskom byte. Jeden vojak jej dokonca priniesol dvojkilový balík ryže, z ktorou mohla nakŕmiť svoju drobnú dcéru. „Ja som stále čakala, čo sa stane. A ono sa napodiv nestalo vôbec nič,“ spomínala na koniec vojny hrdinka Jaryna, ktorá zomrela v roku 2017 vo veku 96 rokov.

Jaryna Mlchová.
Jaryna Mlchová. Foto: Pamäť národa
Časť 2 / 2

Už ste čítali?