Dobré noviny
Jedna z najbohatších žien sveta rozdá svoj majetok: Žijeme skromne, nevidím dôvod hromadiť si bohatstvo
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Jedna z najbohatších žien sveta rozdá svoj majetok: Žijeme skromne, nevidím dôvod hromadiť si bohatstvo

— Foto: Instagram: Melanie Perkins

Zakladateľka technologickej firmy za svoj život rozdá celý svoj majetok.

Druhá najbohatšia žena Austrálie začínala predajom tetovania v spreji, dnes vedie jednu z najväčších technologických firiem, ktorej pandémia len a len pomohla. Melanie Perkinsová vytvorila platformu pre grafický dizajn Canva, ktorá má dnes hodnotu viac ako 55 miliárd dolárov. O službu, ktorá jednoduchým spôsobom ponúka vytvorenie vlastných grafických návrhov, je v dobe „home-officeov“ enormný záujem. „Chceme, aby Canvu používal každý jeden človek na planéte,“ povedala v decembri svojim zamestnancom. Nič z týchto peňazí si však neplánuje nechať. 

Od malička vytrvalá

Dnes 34-ročná Melanie Perkinsová bola od malička ctižiadostivá. Už ako dievčatko vstávala každý deň o pol piatej ráno, aby stihla krasokorčuliarsky tréning a potom vyučovanie. Získala tak pevný základ do života – poznala, čo je to drina, vytrvalosť a kráčanie za svojim cieľom.

Po škole chodila na trhy, kde sa snažila predať ručne vyrobená šatky. Na vysokej škole ju úplne uchvátil grafický dizajn. Nastúpila na štúdium biznisu a už vtedy spolužiakov chodila doučovať z grafiky. Nápad na úspešné podnikanie dostala v obývačke svojej mamy v roku 2005. Zamyslela sa nad tým, že by mohol existovať program, ktorý by jednoduchým spôsobom vedel vytvoriť grafiku aj bežným ľuďom a tí by nemuseli hneď hľadať služby profesionála. Prvotnou ideou ale bolo jednoduché vytvorenie školských ročeniek. Spoluzakladateľom firmy bol jej priateľ Cliff Obrecht.

Odmietli ju viac ako stokrát

Spoločne vyrazili do banky a požičali si prvých 5-tisíc dolárov na rozbeh podnikania. Prvé peniaze smerovali do online reklamy a zásielky vzorových ročeniek do škôl. Firma sa postupne rozrastala a rozširovali sa aj jej možnosti. V roku 2013 zaregistrovali doménu Canva a pre firmu, ktorá sa topila v zákazkách, začali hľadať veľkého investora. Odmietli ju asi stokrát, kým sa záujemca predsa len ukázal – od zakladateľa Google Maps získala firma 1,5 milióna dolárov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Giftware + Stationery (@hattieroad)

Kľúčovým momentom v jej podnikaní bolo, keď sa im podarilo presvedčiť fotografov, aby svoje zábery ponúkli do ich platformy. U nich však miesto jednorazovej vyššej platby, mali dostávať za každé použitie snímky 25 centov. Cliff Obrecht ich dokázal presvedčiť o tom, že keď bude Canva obrovská, zarobia oveľa viac – niektoré zábery sa dokázali predať aj miliónkrát.  

Snubný prsteň za 30 dolárov

Perkinsová a Obrecht sa zosobášili pred rokom. A aj keď na svojich profiloch zdieľajú obrázky z drahých dovoleniek, v bežnom živote nijako nevynikajú. Stále žijú na ich možnosti skromne. Obrecht ju o ruku požiadal prsteňom v hodnote 30 dolárov a hneď na to minuli veľkú sumu peňazí radšej na reformu zdravotníckeho systému. „Mel a ja sme sa rozhodli minúť všetky naše peniaze na to, aby sme urobili svet lepším miestom,“ povedal Obrecht pre The Australian.

„Vytvorili sme dosť veľkú spoločnosť a je našou povinnosťou použiť to v záujem vyššieho dobra,“ dodal. Nevidia dôvod, prečo by si mali dvaja hromadiť bohatstvo. Melanie Perkinsová sa koncom minulého roka prihlásila k iniciatíve Billa Gatesa a zaviazala sa, že počas svojho života rozdá celý svoj majetok. Jej poslaním je odstrániť globálnu chudobu. „Na svete je dosť peňazí, dobrej vôle aj dobrých úmyslov na vyriešenie svetových problémov,“ hovoria v iniciatíve. Obaja odmietajú to, že by mali nezmyselne míňať alebo iba hromadiť majetok. „Prioritou spoločnosti je vzdelávanie. Skutočne cítime, že vzdelávanie znevýhodnených ľudí im dáva príležitosť prelomiť začarovaný kruh.“

Už ste čítali?