Partia priateľov si kúpila ostrov. Zvolili si vlastnú vládu, majú vlajku a budujú svoj mikronárod
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Partia priateľov si kúpila ostrov. Zvolili si vlastnú vládu, majú vlajku a budujú svoj mikronárod

Na kúpu ostrova sa im zložili ľudia.

— Foto: FB: Lets Buy An Island

Ešte pred pár rokmi sa to zdalo byť ako nereálny sen, ale dnes je už skutočnosťou. Partia priateľov, ktorých spájala láska k cestovaniu, si kúpila ostrov. Má už vlastnú vlajku, vlastnú vládu, hymnu a momentálne pracujú na tom, aby vytvorili mikronárod. Peniaze na kúpu ostrova sa im podarilo vyzbierať cez crowfundingovú kampaň. Marshall Mayer je spoluzakladateľom kampane, cez ktorú získali 250-tisíc dolárov na kúpu ostrova Coffee Caye. Ten sa nachádza pri pobreží Belize a má rozlohu o niečo viac ako 4000 metrov štvorcových. Každý, kto projekt podporil, sa hneď stál jeho investorom, môže ostrov navštíviť a pridať sa do budovania nového národa, píše CNN.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/letsbuyanisland/photos/1308565256260657

Pešo za pár minút

Ostrov stále patrí pod Belize, viažu sa na neho jeho zákony a preto vytvorenie medzinárodne uznaného spoločenstva tak ľahko neprichádza do úvahy. Ale vytvorenie nezávislého mikronároda už áno. Dostať sa na ostrov trvá malým člnom asi 15 minút. Ostrov má tvar kávového zrna, jedna časť je čistinka upravená na pláž a v tej druhej prevládajú mangrovníky. Neďaleko plytkej zátoky si postavili stany a vytvorili kempové mestečko.

15-ročný nápad

Myšlienka vlastniť ostrov sa zrodila už pred 15 rokmi, keď si ďalší partner Gereth Johnson kúpil doménu Lets Buy An Island – teda poďme si kúpiť ostrov. Práve on si neskôr založil spoločnosť, ktorá dokázala turistov dostať do cestovateľsky najzložitejších a aj nebezpečných krajín – ako je Severná Kórea, Sýria či Náhorný Karabach.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/letsbuyanisland/photos/1371615496622299

Keď sa v roku 2018 dozvedeli o ostrove na predaj na Filipínach, ich sen sa znova objavil. Začali pátrať a zistili, že existujú destinácie, kde kúpa vlastného ostrova nie je až tak nereálna záležitosť. Po rozsiahlom výskume a demokratickom hlasovaní padla voľba práve na ostrov blízko Belize. Aj tento mikronárod nie je úplne nezávislým štátom, môže svojim podporovateľom rozdávať honosné tituly a tvoriť aj nezvyčajné zákony, či upravovať si ústavu podľa seba, „Kto nikdy nesníval o vytvorení si vlastnej krajiny? Obzvlášť vo svete po Trumpovi, po Brexite a po covide. Ak to dokáže partia obyčajných ľudí, môže to byť boj za dobro,“ hovorí Johnson. Každý investor sa automaticky stal aj občanom ostrovného kniežatstva. Majú aj vlastné pasy a rozdávajú svoje pečiatky pri vstupe do krajiny.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/letsbuyanisland/photos/1308565146260668

Klimatické nebezpečenstvo

Majú už aj nejaké predstavy, čo všetko by chceli s ostrovom vymyslieť. Rozhodne by totiž nemal byť prístupným iba pre investorov, ale aj pre obyčajnýnch turistov. Na ostrove sa zatiaľ chcú starať o blízke koraly, potápať sa, vybudovať na ňom aj malú reštauráciu a kontajnerové ubytovanie. Pri každom nápade ich však stále brzdí ten hlavný problém – obava z hurikánov a stúpajúcej hladiny oceánov. „S klimatickými zmenami to bude neustála bitka o to, ako sa udržať nad hladinou vody. Jeden zásah hurikánu a môže byť po všetkom,“ hovoria. V blízkej dobe však zrejme vytvoria jeden z najbizarnejších cieľov cestovania. Investorov získali z 25 krajín sveta od vlakového sprievodcu až po generálneho riaditeľa. Všetkých spája rovnaké vzrušenie prísť na vlastný ostrov s vlastnými pravidlami.   

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/letsbuyanisland/photos/1371615419955640

      

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…