Je to zázrak, že sme tu! Ukrajinci hneď v prvý deň vyhrali sedem medailí a sú na čele rebríčka zimných hier
TASR, Dobré noviny

— Foto: Instagram: paralympicsgb_official

Ukrajinskí športovci bojujú za svoju krajinu aj na zimnej paralympiáde.

Zatiaľ čo oni reprezentujú svoju krajinu, doma ľudia opúšťajú svoje domovy zo strachu o vlastný život. Ukrajinskí športovci pricestovali na zimné paralympijské hry v nezávideniahodnej situácii. Po prvom hracom dni však ukázali, že za svoju krajinu budú bojovať za všetkých okolností. Ukrajinskí športovci získali už sedem medailí a suverénne vedú rebríček najúspešnejších krajín na zimných hrách.

Príspevok, ktorý zdieľa Eje Central (@ejecentral.com.mx)

„Naša prítomnosť na paralympiáde je znamením, že Ukrajina je a vždy zostane krajinou. Je to zázrak, že sme tu. Časť nášho tímu už bola v zahraničí, časť stále na Ukrajine. Všetko naše potrebné vybavenie zostalo na Ukrajine a všetky časti sme museli zjednotiť,“ povedal agentúre Reuters prezident Ukrajinského paralympijského výboru Valerij Suškevyč. Športovci dúfajú, že sa po konci hier budú môcť vrátiť domov.

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Cziborra (@peter_cziborra)

Svoj zlatý kov venoval Ukrajine aj 33-ročný biatlonista Grygorij Vovčynsky. „Nerozumiem tomu, čo sa stalo. Čo môžem urobiť? Tieto preteky môžem venovať Ukrajine, za mier pre všetkých Ukrajincov,“ povedal víťaz. Dvadsaťčlenná výprava jasne upozorňovala na situáciu, ktorá sa u nich doma odohráva. Celý tím niesol odkazy, ktoré žiadali zastavenie bojov.

Medailová bilancia po 1. dni

Po prvom súťažnom dni na ZPH 2022 v Pekingu vedú medailovú bilanciu Ukrajinci. Športovci vybojovali 7 medailí, z toho 3 zlaté, 3 strieborné a 1 bronzovú. Všetky získali v sobotu v parabiatlone.
Slovensku patrí zásluhou triumfu Henriety Farkašovej v zjazde priebežné 8. miesto, rovnakú bilanciu má aj Nový Zéland.